Droga ekspresowa S3 to jedna z kilku ważnych tras łączących północ naszego kraju z południem. O ile trwające od kilku lat remonty na S3 potrafią skutecznie spowolnić ruch, to jednym z ważniejszych punktów przyprawiających kierowców o zawrót głowy, jest końcowy odcinek trasy między Szczecinem a Wolinem. Niespełna 65 km drogi, których pokonanie może trwać nawet kilka godzin, w roku 2018, za sprawą mocno ograniczającego ruch remontu „betonówki” i licznych zwężeń.

Tworzące się tutaj korki zaczynają się jeszcze na drodze A6, która łączy dwa odcinki S3 od Węzła Szczecin Kijewo do Węzła Podjuchy. To właśnie tutaj zaczyna się pierwszy etap korków w drodze nad morze, który następnie powtarza się na kilku odcinkach. Docelowo przejazd po tym 65 km odcinku (do Wolina) może trwać nawet 2 godziny.

Warto jednak pamiętać, że istnieje trasa alternatywna, która każdego roku jest mocno rozbudowywana i rzadko kiedy, wręcz okazjonalnie, można tam trafić na korek.

Jak sprawdzić natężenie ruchu na drodze S3 w kierunku morza?

  • Google Maps – https://www.google.pl/maps/ : umożliwiają nie tylko zaplanowanie trasy ale sprawdzenie natężenia ruchu. Wyświetlane jest ono kolorami: brak oznacza praktycznie zerowy ruch, zielony kolor, droga jest uczęszczana ale bez żadnych opóźnień (przejazd poszczególnych użytkowników map porównywany jest z szacowanym czasem przejazdu na podstawie ograniczeń prędkości), kolor czerwony oznacza duże natężenie ruchu, które może wpłynąć na czas przejazdu, jednak jeszcze nie oznacza korków, dopiero kolor czarny oznacza poważne utrudnienia w ruchu.
  • Mapy Google wybór trasy: mapy Google, jeśli oznaczymy punkt startowy i końcowy, pokażą nam nie tylko drogę i czas przejazdu, ale w miarę potrzeby zaproponują przejazd inną trasą, zwykle szybszą, nawet jeśli nie jest to droga główna lub autostrada. Wielokrotnie przejeżdżałem przez różne wioski, nadrabiając kilka kilometrów ale jadąc płynnie do przodu.
  • Traffic NaviExpert – https://traffic.naviexpert.pl/korki/
  • Mapa Targeo – https://mapa.targeo.pl/
  • Yanosik: aplikacja na telefon, która nie tylko pokazuje bieżące kontrole policji, ale przede wszystkim posiada system nawigacji, który w niczym nie ustępuje mapom Google (a do tego pokazuje wyraźnie ograniczenia prędkości). Yanosik podobnie jak mapy Google pozwala na wybór optymalnej trasy dojazdu i pokazuje natężenie ruchu.

Bardzo interesującym serwisem jest: www.gddkia.gov.pl/lista-utrudnien gdzie znajdziemy, m.in. listę kamer (w tym na trasie S3) oraz informacje o aktualnych remontach. Informacje dot. wszystkich dróg w kraju.

Mapy Google – porównanie przejazdu przez Stepnicę oraz drogą S3 w kierunku morza.

>Podczas planowania trasy przejazdu warto patrzyć na jej czas oraz długość trasy. Jak wspominałem w opisie wyżej, niektóre trasy są dłuższe  ale czasowo w godzinach szczytu możemy wyjść na tym znacznie lepiej. Przykładowo (j/w) trasa przez Stepnicę jest 3 km krótsza, a dodatkowo przy dużym natężeniu ruchu, zyskujemy spory zapas czasu. Ale to nie jest ekspresówka, co oznacza, że jedziemy wolniej (około 50-90 km na godzinę)

Pomoc, dot. aktualnego stanu dróg, natężenia ruchu itp. uzyskacie także korzystając z popularnych grup w serwisie Facebook, np.:

Trasy alternatywne nad morze

Nad morze, a dokładnie do Wolina, możemy dojechać ze Szczecina całkowicie pomijając S3. Droga wprawdzie prowadzi głównie przez zabudowania, ale w kryzysowej sytuacji może okazać się najlepszym wyborem. Najpopularniejszym objazdem S3 jest jednak odcinek od Goleniowa, gdzie także na samej trasie znajdziemy znaki informujące o drodze alternatywnej nad morze.

Powrót z nad morza lub wyjazd nad morze: trasa przez Stepnicę – najbardziej popularny objazd w obu kierunkach. Rzadko kiedy pojawiają się tu utrudnienia w ruchu, ale trzeba pamiętać, że jest to trasa przez mniejsze miejscowości. Jednak od wielu lat sukcesywnie remontowana i poszerzana. Czy warto? Jeśli tylko na S3 natężenie ruchu świeci na czerwono (w większości) lub na czarno, a Stepnica świeci na zielono – wybierajcie alternatywę.

Powrót z nad morza  – trasa przez Parłowo/Ostromice: to nie jest alternatywa idealna, ale może uratować nas, jeśli tuż za Wolinem zaczyna się korek na S3 (dwupasmówka). W Ostromicach wracamy na S3 (wjazd na S3 jest kawałek za estakadą, w stronę Goleniowa).

Powrót z nad morza lub wyjazd nad morze: ostatni odcinek S3 –  do/ze Szczecina przez Pucice i Dąbie, zjazd w Goleniowie: to w zasadzie objazd, który umożliwia przejechanie drogi nad morze (i z powrotem) z całkowitym pominięciem S3, jeśli przejedziemy dalej przez Łozienice  i np. Krępsko.

Powrót z nad morza lub wyjazd nad morze z/do Szczecina przez Pucice i Dąbie, zjazd na Kliniska:  w tym wariancje za Kliniskami Wielkimi wjeżdżamy na S3 na wysokości Pucic, a nie jak wcześniej przed samym Goleniowem.

Trasa z pominięciem S3:

I to co opisane jest wyżej, jadąc przez Krępsko i Łozienice w kierunku morza, dojedziemy do Stepnicy i Wolina. Jeśli wracamy z nad morza, kierujemy się w stronę Klinisk i Załomia. Całkowicie pomijając przy tym drogę ekspresową numer 3.