Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /strony_www/nowy-aqua/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4705

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /strony_www/nowy-aqua/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4712

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /strony_www/nowy-aqua/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4719
Gdzie nie ma sinic nad morzem? Mapa + lista kąpielisk - AQUApark Szczecin

Należy  pamiętać, że sinice występują miejscowo, oznacza to że pomimo zakazu kąpieli w jednym miejscu, można np. odwiedzić plażę 2-3 km dalej. Sytuacja może ulegać zmianie z dnia na dzień, dlatego dobrze jest w najbliższych tygodniach sprawdzić stan wody każdego dnia, kiedy planujemy do niej wejść. Nie zapominajmy także o ocenie stanu wody będąc już na miejscu.

Woda zainfekowana sinicami będzie specyficznie mętna, zielona i nieprzyjemna w zapachu.

Sporty wodne - porównaj na Ceneo.pl

Czy można się kąpać nad morzem?

Informacje o aktualnym stanie kąpieliska i wody, czy są sinice i można się kąpać, sprawdzisz w serwisie Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpisując nazwę miejscowości lub korzystając z mapy: sk.gis.gov.pl

  • https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7 – sprawdź mapę kąpielisk, kliknij w wybrane kąpielisko a następnie w przycisk Pełny raport. W nowym widoku znajdziesz informacje o ostatnio przeprowadzonym badaniu oraz możliwości kąpieli lub zakazie.
  • https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/lista – wprowadź nazwę miejscowości/kąpieliska i analogicznie kliknij w wybrane kąpielisko a następnie w przycisk Pełny raport. W nowym widoku znajdziesz informacje o ostatnio przeprowadzonym badaniu oraz możliwości kąpieli lub zakazie.

Gdzie są sinice?

Położenie skupiska sinic może ulegać szybkiej zmianie, dlatego warto także poprosić o dodatkowe informacje na grupach w serwisie Facebook. Od osób obecnych nad morzem, dowiemy się, czy w danym miejscu jest aktualnie wywieszona biała flaga (można się kąpać) czy czarna (zakaz kąpieli).

Na powyższej mapie możesz sprawdzić stan wody na kąpieliskach w całym kraju, dotyczy to także jezior i zbiorników wodnych. Występowanie sinic to raczej przypadłość wody morskiej, nie mniej Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje każdy zbiornik wodny.

Kąpiel w wodzie w której znajdują się sinice może skutkować różnymi dolegliwościami, od wysypki i reakcji typowo uczuleniowej, poprzez sensacje żołądkowo-jelitowe w przypadku napicia się takiej wody. Reakcja może być bardzo indywidualna, dlatego nie dajmy się zwieść pozorom, że skoro jednej osobie nic nie było po kąpieli w takiej wodzie, to nam także nic się nie stanie.

Co to jest sinica?

Sinice to organizmy, które wytwarzają toksyny sinicowe. Sinice to bakterie. Zielona i mętna woda świadczy o wysokim stężeniu sinic (które w mniejszym stopniu mogą występować przez cały okres wakacyjny, ale nie stanowić bariery przed wejściem do wody). Okres kwitnienia sinic przypada na lato, a wysoka temperatura sprzyja temu procesowi.

W przypadku reakcji na kąpiel w wodzie z sinicą, leczymy to objawowo. Nie ma potrzeby biec do szpitala, wystarczy w pierwszej kolejności kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub odwiedzenie apteki. Jeśli reakcja nasila się lub powoduje inne dolegliwości niż swędzenie skóry lub biegunkę, warto dodatkowo zaczerpnąć porady lekarza.