Regulamin kompleksu basenowo-rekreacyjnego Arkonka nie wspomina nic na temat konieczności używania czepków ochronnych na głowę. Czy to oznacza, że Arkonka nie dba o bezpieczeństwo i higienę gości obiektu?

Nowoczesne metody dezynfekcji i filtrowania wody eliminują konieczność stosowania dodatkowych środków zapobiegawczych, jakimi są m.in. czepki ochronne na głowie.

Wiele kompleksów wymaga aby używać czepek na basenie, co jest typowym działaniem prewencyjnym. Ale może także oznaczać, że system filtrowania i dezynfekcji wody jest już przestarzały a to może przełożyć się dodatkowo na inny problem, problem jakości wody.

O ile nie musisz używać czepka na terenie obiektu basenowego Arkonka, musisz pamiętać o dwóch punktach regulaminu:

  • jesteś zobowiązany do umycia się pod natryskiem przed wejściem na basen oraz po każdorazowym skorzystaniu z toalety,
  • jesteś zobowiązany do używania stroju do pływania, a więc zmiany ubrania wierzchniego na strój kąpielowy lub inny czysty strój.

Przed czym czepek na basenie ma chronić?

Włosy, ze względu na ich zagęszczenie są świetnym nośnikiem mikrooorganizmów. No i w teorii pojawiają się także wszy, zwłaszcza popularne wśród dzieci. Czy to wszystko stanowi jakiekolwiek realne zagrożenie? Niekoniecznie. Nawet przestarzały system filtrowania i dezynfekcji wody nie jest na tyle stary, aby nie poradzić sobie z mikrooorgnaizmami, dla których często zabójstwem jest już sam kontakt z wodą.

Trudno więc określić czy czepek kiedykolwiek spełniał jakąś rolę związaną z higieną, chociaż z pewnością na szeroką skalę stosowany, na pewno przyczynił się do wyeliminowania wielu problemów. Chociaż np. takie wszy stanowią większe zagrożenie nie w wodzie (nie umieją pływać) co w szatni (używanie ręczników wspólnych, grzebieni, itp.).

Czepek na basenie odgrywa przede wszystkim ważną rolę gdy mamy długie włosy, analogicznie jak używanie gumki do włosów, itp. oraz gdy zależy nam na opływowości, np. podczas pływania sportowego

Czy trzeba używać czepek na basenie Arkonka?

Podsumowując: nie ma konieczności używania czepka na basenie Arkonka. Pamiętaj jednak, że nie jesteś na obiekcie sam i z pewnością tak jak i Tobie innym również zależy na tym, aby zachować czystość.

  • Używaj zmiennego obuwia i odzieży wchodząc na teren basenu Arkonka,
  • korzystaj z pryszniców aby być czystym i nie wnosić bakterii i wirusów (zwłaszcza w dobie pandemii),
  • korzystaj z łazienek poruszając się w obuwiu, jeśli załatwiałeś potrzeby pokroju dużej dwójki, pamiętaj aby skorzystać z natrysku,
  • myj ręce.

Pamiętaj także, że pomimo panującej pandemii koronawirusa, na terenie obiektu basenowego Arkonka nie ma obowiązku noszenia i używania maseczek. Dotyczy to przestrzeni otwartych pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Jeśli warunki te nie są możliwe do spełnienia, używaj maseczek. Używaj maseczek także wchodząc do pomieszczeń zamkniętych czy oczekując w kolejce po posiłek, np. w restauracji Szyszka.