Oczywiście. Szczecin leży nad morzem, czego dowody znajdziesz poniżej na zdjęciach. Tak było zawsze. A jak jest naprawdę? Ok. Zacznijmy od Facebooka, zapraszam na Szczecin od zawsze leżał nad morzem. Sprawdź galerię!

Czy Szczecin leży nad morzem?

Szczecin znajduje się około 100 km od morza. Jeśli jednak spojrzymy na Odrę okazuje się, że wody morskie, uznane administracyjnie, sięgają do Trasy Zamkowej w Szczecinie. To jeden z powodów dla których uznaje się, że Szczecin leży nad morzem.

Jednak to nie z tego powodu wielu mieszkańców i turystów uważa, że Szczecin leży nad morzem. Często w mediach, np. w telewizji, pokazywane są plaże województwa zachodniopomorskiego, z adnotacją, że to widok ze Szczecina.

Szczecin leży nad morzem

Kolejnym powodem, aby sądzić, że Szczecin leży nad morzem, jest lokalizacja Szczecina. Szczecin, tzw. wioska z tramwajami, jest dużym miastem, ale leży na uboczu Polski. Przez wiele lat mało się tutaj działo, miasto odwiedzali głównie turyści z Niemiec. Jeśli śledzisz kanały na YouTube, np. Matura to bzdura, to łatwo dowiedzieć się, że Polacy, kompletnie nie wiedzą gdzie leży Szczecin. A nawet, że istnieje.

Szczecin jest miastem portowym. Poza rozbudowanym portem, o wiele większym niż Świnoujście, posiada(ł) także stocznię. Budowano statki, dziś głównie się je remontuje. Łatwo skojarzyć duże statki z morzem i oceanem.

Żarty o Szczecinie, szczecińskim morzu, są popularne wśród mieszkańców. To jeden z żartów, którzy wszyscy traktujemy poważnie i często wkręcamy turystów. Jak to? Po prostu. Uwierz, że nie brakuje w Szczecinie osób, które odwiedzają nasze miasto i pytają, którędy nad morze, którędy na plażę.

Odpowiedzi są różne. Dziś wiele osób kieruje turystów na Bulwary i Łasztownię, bo tu znajduje się plaża miejska nad Odrą. Inni proponują skorzystać z tramwaju, np. popularnej 13 czy 10.

Tramwaj numer 10 nad morze

Linia tramwajowa numer 10 to jedyna linia, która prowadzi na szczecińską plażę.

Dla przypomnienia:

  • Przepraszam, jak dostać się na plażę?
  • Proszę wsiąść w tramwaj numer 10 i do końca.
  • Dziękuję.

Serio?

Linia tramwajowa numer 10 nigdy nie prowadziła na plażę. W drugiej połowie XX wieku działała. Nie była to linia strategiczna dla komunikacji miejskiej. Dlatego między innymi została usunięta wraz z linią numer 1, która powróciła pod koniec XX wieku, wraz z remontem kilku torowisk.

10 ma swój początek wraz z tragicznym wypadkiem, który miał miejsce w 1967 na ul. Wyszaka – tramwaj wpadł do Odry. Następstwem tego zdarzenia było m.in.  uruchomienie linii tramwajowej numer 10, która kursowała od Stoczni Szczecińskiej do ulicy Wawrzyniaka, a później do ul. Potulickiej. Była to linia alternatywna.

W latach 90-tych przekształcono Wojewódzkie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Miejski Zakład Komunikacyjny Szczecin. W tym samym czasie można było obserwować w Szczecinie upadki oraz redukcje pracowników w większych zakładach przemysłowych. Wtedy też zawieszono część linii, w tym wspomnianą 10 i 1.

Tak oto linia tramwajowa numer 10, znana i wspominana, ale nie działająca, wróciła na początku XXI wieku na języki szczecinian, a w 2012 roku ponownie do rozkładu jazdy.

Ciekawostka: czasami można spotkać się z radą, w której to nie 10 a 13 kursuje na plażę. Linia tramwajowa numer 13 nie istnieje i nigdy nie istniała, chociaż przeglądając archiwum lokalnych dzienników, znajdziecie nie jeden artykuł informujący o jej uruchomieniu, na stałe lub tymczasowo. Nie ma to jednak większego znaczenia…

Tak na serio – Szczecin nad morzem?

Szczecin leży nad morzem, ale żeby dojechać nad morze, najlepiej skorzystaj z samochodu albo pociągu. Przed Tobą godzina jazdy. Jeśli jednak lubisz żarty, to tak, Szczecin znajduje się nad morzem i wg. dokumentów, do trasy zamkowej są wody morskie. Możesz zrobić sobie zdjęcie na plaży miejskiej, nad Odrą, przy bulwarach, na wyspie Grodzkiej i będzie plaża i Szczecin w tle.

Czy wiesz, że: