Od 1 grudnia br. użytkownicy samochodów osobowych i motocykli mogą korzystać z e-biletu autostradowego, czyli elektronicznej  metody płacenia za przejazdy państwowymi odcinkami A2 i A4. Znikają też niektóre punkty poboru opłat, co zniweluje kolejki przed bramkami. Sprawdź, ile teraz kosztuje przejazd Autostradą A4.

Autostrada A4 Cennik – informacje podstawowe

Autostrada A4 składa się z dwóch płatnych odcinków, to odcinek:

  • Wrocław – Sośnica
  • Katowice – Kraków

Pozostałe odcinki autostrady A4 są bezpłatne.

W przypadku odcinka Wrocław – Sośnica, na wjeździe na odcinek rozpoczyna się naliczanie przejazdu. Ponieważ nie ma już punktów poboru opłat, wszystko odbywa się elektronicznie, np. za pomocą aplikacji e-toll lub e-toll bilet. Zakończenie pomiaru odbywa się przy zjeździe z autostrady.

Na odcinku Katowice – Kraków, obowiązuje inny system rozliczenia, gdyż opłata pobierana jest z góry za przejazd autostradą i ponownie, za zakończenie przejazdu. Płacimy za dwa bilety, chyba, że zjedziemy z Autostrady przed bramką końcową, wtedy nie ponosimy drugiej płatności.

W tym artykule znajdziesz cennik autostrada A4 na 2022 rok. W przypadku wątpliwości, odwiedź strony zarządców płatnych odcinków:

Jak zapłacić za przejazd autostrada A4?

Na odcinku Wrocław – Sośnica opłaty dokonujesz przez aplikację e-toll i e-toll bilet. Ten odcinek autostrady zarządzany jest przez GDDKiA.

Jeśli korzystasz z aplikacji e-toll, wystarczy, że klikniesz przycisk odpowiadający za rozpoczęcie naliczania opłaty, a następnie klikniesz ponownie, aby zakończyć pomiar. Opłata zostanie pobrana z salda przelanego na konto e-toll. To bardzo wygodne rozwiązanie, aby opłacić przejazd na autostradzie A4.

Jeśli korzystasz z aplikacji e-toll bilet, możesz kupić bilet na przejazd z 60 dniowym wyprzedzeniem. Możesz także kupić bilet wsteczny, za wykonany przejazd. Do 5 dni wstecz, np. 17 stycznia możesz kupić bilet ważny od 12 stycznia.  Okres jego ważności to 48 h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet kupiono. Bilet można zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.

Na odcinku Kraków – Katowice, płatności możesz nadal dokonać w punkcie poboru opłat lub skorzystać z aplikacji A4GO. W tym drugim przypadku bilety są tańsze.

Gdzie czeka nas na autostradzie A4 opłata?

  • Kraków-Katowice, którym zarządza koncesjonariusz – Stalexport Autostrada Małopolska,
  • Gliwice (Sośnica)-Wrocław, za który odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, można powiedzieć więc, że to odcinek “państwowy”.

Ile kosztuje przejazd A4 Wrocław – Sośnica?

Cennik autorasada A4 na odcinku Wrocław – Sośnica, ceny przejazdu zależne są od długości przejechanego odcinka. Bramki ustawione są na początku i końcu autostrady A4 oraz na każdym wjeździe/zjeździe z autostrady.

Cennik A4 prezentuje tabela poniżej. Pierwsza pokazuje stawki dla pojazdów ciężkich, druga dla pojazdów osobowych, lekkich.

Przykładowo: kierowca samochodu osobowego za przejazd całym odcinkiem płatnej autostrady A4 od Wrocławia do Sośnicy, zapłaci 16,20 zł. Jeśli będzie chciał zakończyć podróż w Opolu, to zapłaci 6,90 zł.  Jeśli wyruszy z Opola i dojedzie do Sośnicy, zapłaci 7,20 zł.

Od SPO Kleszczów (węzeł Kleszczów) do PPO Sośnica (węzeł Sośnica) dla pojazdów osobowych (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) i motocykli obowiązuje stawka 0 zł.

Ile kosztuje przejazd A4 Katowice – Kraków?

Cennik A4 Katowice – Kraków:

KATEGORIA POJAZDUStawka dla płatności gotówką  / kartąStawka dla płatności automatycznych: A4Go / videotollingu
kat. 1 motocykle6 zł
kat. 1 samochody osobowe12 zł9 zł
kat. 222 zł22 zł
kat. 322 zl22 zł
kat. 435 zł35 zł
kat. 535 zł35 zł

Jeśli chcesz przejechać cały płatny odcinek Kraków – Katowice / Katowice – Kraków, powyższe opłaty należy pomnożyć razy dwa. Ceny przejazdu Ausotrada A4 prezentuje powyższa tabela.

Właściciele motocykli nie mogą korzystać z aplikacji, przynajmniej na ten moment. Kalkulator opłat za przejazd autostrada A4 na odcinku Kraków – Katowice znajdziesz na osobnej stronie: kliknij tutaj.

Pamiętaj, że na Autostradzie A4 Cennik uzależniony jest od 2 bramek. Jeśli przerwiesz podróż płatnym odcinkiem Autostrady A4 na odcinku Kraków – Katowice, poniesiesz opłatę tylko za przejazd jedną bramką.

Ile kosztuje A4 na wszystkich płatnych odcinkach?

Kierowca samochodu osobowego, korzystając z aplikacji e-toll oraz A4GO zapłaci za przejazd płatnymi odcinkami A4 łącznie 34,20 zł. Jeśli będzie chciał zapłacić gotówką lub kartą na odcinku Kraków – Katowice, dopłaci dodatkowo 6 zł, razem 40,20 zł.

  • 16,20 zł
  • 2×12 lub 2×9 zł

A4 czy można płacić kartą?

Kartą za przejazd autostradą A4 zapłacisz tylko na odcinku Kraków – Katowice. Na odcinku Wrocław – Gliwice obowiązuje tylko płatność za pomocą aplikacji e-toll i e-toll bilet.

Kategorie: Blog