Jeśli zastanawiasz się, czy w Szczecinie jest plaża, śpieszymy odpowiedzieć, że nawet nie jedna. Jednak jeśli pytasz, czy Szczecin leży nad morzem i którędy dojedziesz lub dojdziesz na plażę, możesz być zaskoczony odpowiedzią.

Szczecin leży nad morzem

Szczecin leży nad morzem… Szczecin nie leży bezpośrednio nad morzem. Do morza ze Szczecina jest około 100 km i dojedziesz tam pociągiem, samochodem lub innym transportem, jaki wybierzesz. Szczecin leży nad Odrą, blisko Zalewu Szczecińskiego, który dzieli to miasto od morza.

Odpowiadając na pytanie, czy w Szczecinie jest plaża, należy więc brać pod uwagę, nie plażę nadmorską, a plaże nad jeziorami czy nad rzeką Odrą (popularna plaża miejska przy Bulwarach, na Łasztowni).

Plaże w Szczecinie

W Szczecinie znajduje się kilka plaż, to m.in. plaża nad Jeziorem Głębokim (kąpielisko Głębokie), plaża nad jeziorem Dąbie (kąpielisko Dąbie), plaża nad rzeką w Dziewokliczu (kąpielisko Dziewoklicz), plaża nad Stawem Jelenim (teren rekreacyjny na Prawobrzeżu) i w końcu Wyspa Grodzka, Miejska Strefa Letnia (plaża miejska).

W każdej z tych lokalizacji zanurzysz nogi w piasku, a także wejdziesz do wody (poza Miejską Strefą Letnią). Kliknij w linki powyżej, aby dowiedzieć się więcej, np. jak dojechać na Głębokie, ile kosztuje wejście na Dziewoklicz.

Na liście nie ma kąpieliska Arkonka, chociaż to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie, kąpielisko Arkonka to kompleks basenowy. Nie ma tu plaży, a wejście odbywa się po prostu z trawnika. Jeśli jednak nie lubisz piasku, a cenisz sobie spędzanie wolnego czasu nad wodą, polecamy wybrać się właśnie tutaj. Sprawdź cennik Arkonka i odwiedź także restaurację Szyszka.

Plaże i kąpieliska wokół Szczecina

Jeśli wyjedziemy poza Szczecin, nasz wybór powiększa się, bowiem wokół Szczecina znajduje się wiele jezior, gdzie także zadbano o piaszczyste plaże, np.:

  • plaża nad jeziorem Wełtyń, przy ośrodku wypoczynkowym Wełtyń (mała, niestrzeżona),
  • plaża Steklno nad jeziorem Steklno, strzeżona, każdego roku czynione są nowe inwestycje, znajduje się tutaj także sklepik, wypożyczalnia sprzętu wodnego, pomost,
  • plaża na Miedwiu, Zieleniewo, ogromny teren rekreacyjny,
  • plaża w Bystrze nad jeziorem Dąbie,
  • plaża w Lubczynie nad jeziorem Dąbie, obok Marina Bar i sklep spożywyczy,
  • plaża w Trzebieży, park zabaw, gastronomia, boiska i restauracje, pole kempingowe,
  • plaża w Nowym Warpnie, gastronomia, pomosty,
  • jeziora i plaże na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego, np. plaża w Krzemieniu obok Camping Ekodar, na miejscu restauracja, wypożyczalnia sprzętu, itp..

Gdzie najbliżej na plażę nad morzem ze Szczecina?

Kierując się drogą S3 w kierunku Świnoujścia, najbliżej możemy odbić nad morze w Parłowie jadąc w kierunku Kamienia Pomorskiego i dalej na Dziwnówek i Pobierowo. Z Centrum Szczecina to około 97 km i godzina jazdy samochodem.

Jadąc dalej na Wolin i następnie odbijając na Unin, Kołczewo, dojedziemy do Świętoujścia i Międzywodzia. Tu m.in. polecamy zatrzymać się albo w Międzywodziu, albo w Świętoujściu na Camping Tramp. To około 94 km z centrum Szczecina i godzina dziesięć minut drogi.

Z tej lokalizacji szybko dostaniemy się też do popularnej Wisełki.

Jeśli wolimy jeszcze większe miejscowości, to mijając Wolin, dojedziemy do Międzyzdrojów, a dalej do Świnoujścia.

Za Goleniowem z kolei możemy odbić w kierunku Nowogardu i dalej Płoty i Kołobrzeg. To 130 km i nieco ponad godzina jazdy samochodem drogą S6 (dwupasmową).