Umiejętność bezpiecznego pływania może uratować życie. Jednakże, ponieważ Twoje dziecko nie jest jeszcze pewnym siebie pływakiem, czy jesteś zaniepokojony? 

Spojrzenie na statystyki pokazuje, że obawa ta jest uzasadniona. Co roku tonie kilkadziesiąt tysięcy dzieci.

Ale kiedy Twoje dziecko może wreszcie nauczyć się pływać? Ma 3 czy 4 lata? Może poczekaj, aż skończy 6 lat? A może Twoje dziecko powinno uczyć się pływać tylko w szkole?

Już trzyletnie dzieci mogą nauczyć się pływać i bezpiecznie poruszać w wodzie. Jednak dzieci rozwijają się bardzo różnie. Wiele dzieci potrzebuje więcej czasu, aby naprawdę oswoić się z wodą.

Tradycyjne kursy pływania często nie uwzględniają indywidualnego poziomu rozwoju. Dlatego nie są one odpowiednie dla wielu dzieci, aby nauczyć się bezpiecznie pływać. 

zawartość

 • Czy trzylatki mogą nauczyć się pływać?
 • Co Twoje dziecko powinno umieć zrobić, zanim nauczy się pływać
 • Dlaczego większość lekcji pływania zaczyna się w wieku 5 lub 6 lat?
 • Dlaczego warto pływać z maluchem
 • W jakim wieku dzieci powinny nauczyć się pływać?

Czy trzylatki mogą nauczyć się pływać?

Dla wielu niewyobrażalne, ale odpowiedź brzmi: tak!

Już trzyletnie dzieci mogą bezpiecznie poruszać się w wodzie.
Mogę powiedzieć, że zawsze jestem bardzo poruszony entuzjazmem, z jakim małe dzieci odkrywają ten szczególny obszar ruchu wodnego. Ale: nie każde dziecko uczy się pływać w wieku trzech lat – nawet jeśli już to pływało.

Jak trzyletnie dzieci uczą się pływać?

Przyjrzyjmy się pokrótce rozwojowi ruchowemu dzieci w wieku trzech lat.
Sekwencje ruchowe stają się coraz bardziej płynne , a jednocześnie poprawia się wydajność.

Na przykład dzieci mogą biegać szybciej i dalej. Uczą się dostosowywać swoje ruchy do danej sytuacji (np. powolnego chodzenia po mokrych płytkach). Ponadto dzieci mogą teraz łączyć ze sobą formy ruchu . Więc biegnij i złap piłkę w tym samym czasie. 

Rozwój motoryczny w tym wieku jest szybki.

„Jednym z powodów szybkiego rozwoju motorycznego dzieci w wieku przedszkolnym jest ich wyraźna potrzeba zabawy i ćwiczeń, ich ciekawość, chęć do aktywności oraz uporczywe dążenie do nowej wiedzy i doświadczeń”. 

W wieku trzech lat dzieci są często bardzo entuzjastyczne i uwielbiają bawić się lub poruszać w każdej wolnej minucie.

Doświadczamy również tej niestrudzonej potrzeby bycia aktywnym i próbowania rzeczy w wodzie . Często zmieniają pracę i mają własne pomysły na to, co chcą robić (a czego nie chcą).

Czas spędzony w wodzie nigdy nie wydaje się wystarczać na realizację jej licznych pomysłów. Ich uwaga zależy od tego, czy postawili sobie zadanie , czy też pochodzi ono z zewnątrz.

Mając na przykład instrukcje ruchowe od instruktora pływania, nadal trudno jest skupić uwagę i naprawdę się jej trzymać.

Wciąż podążają za własnymi pomysłami i impulsami pełnymi radości. 

Swobodnie bawiąc się w wodzie, dzieci mogą kierować się własnymi pomysłami 

Na konwencjonalnym kursie pływania

Dzieci czekają na instruktaż instruktora pływania i ćwiczą „ruchy pływackie”.

Mogą wystąpić czasy oczekiwania, w których będą siedzieć na skraju basenu, aż nadejdzie ich kolej. Muszą stłumić impuls do swobodnej zabawy, do ruchu i żywotności, aby nadążać za tym, co dzieje się na lekcji.

Jeśli pomyślimy o tym, jak trzyletnie dzieci uczą się pływać, pojawia się jeszcze jeden aspekt.

Być może pierwszą rzeczą, o której myślisz podczas nauki pływania, jest ćwiczenie ruchów pływackich „okrążanie ramion” i „żabich nóg” – szorstkiej formy stylu klasycznego, który jest tradycyjnie nauczany jako pierwszy rodzaj pływania.

I to pomimo tego, że styl klasyczny jest najbardziej wymagającą formą pływania pod względem koordynacji i techniki. 

Ale czy naprawdę ma sens zacząć od najtrudniejszego? nie

Również styl klasyczny nie jest zgodny z naturalnymi, skoordynowanymi ruchami człowieka.

Jak poruszają się małe dzieci?

Czołgają się i chodzą. Jeżdżą na wirnikach, rowerach, gokartach, łyżwach czy rolkach.

Z każdym ruchem ramiona i nogi poruszają się w sposób wzajemnie skoordynowany (tj. nie synchronicznie, jak w stylu klasycznym).

Nawet w wodzie maluch porusza się instynktownie dzięki tym dobrze znanym, wzajemnie skoordynowanym wzorom ruchowym. Wiosłuje (czasami niestety pejoratywnie określany jako wiosłowanie psa) i szlifuje swoje ruchy w pozycji na brzuchu i na plecach.

Głowa jest zwykle zanurzona, ponieważ w tej korzystnej pozycji w wodzie dziecko może łatwiej poruszać się do przodu. Nie ma sensu walczyć z tymi naturalnymi formami ruchu i uczyć maluchy skomplikowanych i nienaturalnych technik pływania, takich jak styl klasyczny. 

Czego trzyletnie dzieci potrzebują do nauki pływania? (Nawiasem mówiąc, dotyczy to również nauki pływania w wieku 4 lat lub starszych)

 • regularny kontakt z wodą: w domu, na basenie czy nad jeziorem
 • ciepła woda i odpowiednie środowisko
 • Mama lub tata (lub babcia, dziadek) towarzyszą dziecku w wodzie jako najważniejsze osoby zaufania i zapewniają bezpieczeństwo emocjonalne Twojego dziecka
 • Doświadczanie przestrzeni ruchu wody poprzez swobodną zabawę , eksperymentowanie i doświadczanie
 • brak środków wspomagających wyporność
 • Rozwój swobodnego ruchu w wodzie bez instruktażu i nauki technik pływania
 • Cierpliwość i opanowanie dorosłych. Ponieważ: 3-letnie dzieci mogą nauczyć się pływać, ale nie każde 3-letnie dziecko jest na to gotowe.
  Wiele dzieci potrzebuje więcej czasu na oswojenie się z wodą.

Pomyśl o nauce mówienia. Nie jest to również ukończone w ciągu zaledwie 10 godzin. Niektóre dzieci mówią tylko dwa słowa, podczas gdy ich rówieśnicy bawią swoimi historiami całe społeczeństwa. 

Nauka pływania jest ważna – bez wątpienia.
Ale to, czy Twoje dziecko zacznie swobodnie pływać w wodzie w wieku 3, 4 czy 6 lat, jest kwestią drugorzędną.

Dużo ważniejsze jest, aby mogli zająć się tematem we własnym tempie . To jedyny sposób, aby nie stracić radości z pływania i obcowania z wodą.

Jakość poruszania się Twojego dziecka w wodzie rozwija się tym lepiej , im spokojniej może próbować w wodzie . Jeśli Twoje dziecko poczuje się bezpiecznie, zacznie zwracać się do wody, próbować nowych rzeczy i odkrywać wodę jako przestrzeń do poruszania się.

Niezakłócone eksperymentowanie w wodzie może prowadzić do doskonałej jakości ruchu

Co Twoje dziecko powinno umieć zrobić, zanim nauczy się pływać

Stara zasada mówi, że kiedy Twoje dziecko może samodzielnie jeździć na rowerze, jest gotowe do nauki pływania. Czy to prawda?

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko uczęszczało na zajęcia z pływania, które skupiają się na jak najszybszym nauczeniu dziecka stylu klasycznego , ten poradnik może być dla Ciebie. 

Ale jeśli chcesz, aby Twoje dziecko wcześnie poznało wodę, zdobyło szeroki wachlarz doświadczeń ruchowych i naprawdę nauczyło się pływać bezpiecznie i w sposób zrównoważony, radzę pożegnać się z tą praktyczną zasadą:

Regularnie zabieraj dziecko na basen od najmłodszych lat!  

Dlaczego większość lekcji pływania zaczyna się w wieku 5 lub 6 lat?

Trening pływania klasycznego zaczyna się zwykle w wieku 5 lub 6 lat, ponieważ jest łatwiejszy dla instruktora pływania, a wyniki na pierwszy rzut oka widać szybciej. 

W szczególności dzieci w tym wieku są w stanie lepiej uczęszczać na lekcje pływania, ponieważ są mniej „zabawne” , bardziej pewne siebie (bez rodziców) w grupie nieznajomych i potrafią wykonywać złożone ruchy, takie jak styl klasyczny, aby się nauczyć.

Wielu rodziców chce, aby ich dzieci nauczyły się pływać przed rozpoczęciem szkoły .
Często jednak zaczynają myśleć o lekcjach pływania swojego dziecka dopiero na krótko przed tym.

Niestety często jest za późno. 

Bardzo wiele dzieci nie radzi sobie na standardowych kursach pływania.
Nie chcą rywalizować bez rodziców , mają problemy z nauką trudnych ruchów stylu klasycznego lub po prostu nie są zainteresowane.

Często też się boją i nie mają odwagi skakać ani skakać do wody.
Albo nie mogą znieść surowego tonu trenera pływania.

Jeśli brzmi to znajomo, wina nie leży po stronie Twojego dziecka.
Twoje dziecko w żadnym wypadku nie jest „trudnym przypadkiem”! 

W tradycyjnych lekcjach pływania często brakuje:

 • wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z wodą
 • koncepcja edukacyjna zorientowana na dziecko
 • patrząc na indywidualny rozwój dzieci
 • znajome osoby odniesienia w nowym i nieznanym otoczeniu

Znajomi opiekunowie zapewniają dziecku bezpieczeństwo emocjonalne w nieznanym otoczeniu

Dlaczego warto pływać z maluchem

Często jestem proszony o rekomendację wieku na kurs pływania, czyli kiedy jest najlepszy wiek do nauki pływania.

Istnieje wiele dobrych powodów, dla których warto regularnie zabierać malucha na basen:

 • Łagodne przyzwyczajenie się do wody od samego początku: to podstawa bezpiecznego pływania
 • Jeśli zaczniesz odwiedzać basen wcześnie i zaplanujesz wystarczająco dużo czasu, nie będziesz musiał się śpieszyć na czas
 • Różnorodne doznania w wyjątkowej przestrzeni do ruchu: specjalne właściwości wody umożliwiają Twojemu dziecku doznanie szerokiej gamy doznań cielesnych, ruchowych i sensorycznych. Sprzyjają rozwojowi i mają pozytywny wpływ na zdrowie Twojego dziecka
 • Cenny czas w związku: Wiele rodzin cieszy się wyjątkowym czasem spędzonym razem bez telefonów komórkowych i innych czynników rozpraszających. Wspólne pływanie stało się punktem kulminacyjnym tygodnia dla wielu dzieci z moich kursów. 
 • Zapobieganie utonięciu: Dzięki regularnym wizytom na basenie Twoje dziecko od najmłodszych lat poznaje wodę i własne możliwości. Możesz także doświadczyć, jak Twoje dziecko radzi sobie z tym elementem i nauczyć się lepiej oceniać zdolności zarówno Twoje, jak i Twojego dziecka
 • Przyjemność: Większość dzieci jest zafascynowana i entuzjastycznie nastawiona do wody, o ile nie są popychane lub zmuszane.

W jakim wieku dzieci powinny nauczyć się „prawidłowo” pływać?

Być może myślisz, że nauka pływania zaczyna się dopiero od lekcji pływania, podczas których Twoje dziecko uczy się „właściwych” ruchów pływackich .

Możesz rozumieć, że prawidłowe pływanie oznacza naukę standaryzowanych technik pływania. Wszystko wcześniej było „tylko” sztuczką w wodzie.

To duży błąd!

Ponieważ: Warunkiem nauki pływania jest znajomość wody.
I nawet podczas swobodnej zabawy w wodzie Twoje dziecko uczy się radzić sobie z ważnymi podstawowymi umiejętnościami pływania.

Tylko wtedy, gdy Twoje dziecko opanuje je od samego początku i już bezpiecznie pływa, z łatwością nauczy się standardowych kulturowych technik pływania, takich jak styl klasyczny, kraul czy grzbiet.

Wniosek:
 • Od samego początku proponuj dziecku regularny kontakt z wodą w domu, czyli w znajomym otoczeniu
 • Regularnie zabieraj malucha na basen od 2 lub 3 roku życia
 • Dzieci rozwijają się indywidualnie. Każde dziecko uczy się pływać w innym czasie
 • Nauka pływania wymaga czasu. Zacznij zajmować się tematem w odpowiednim czasie
 • Trzymaj się z dala od programów wczesnej nauki
 • Nie chodzi o to, aby Twoje dziecko nauczyło się pływać tak wcześnie, jak to możliwe. Co ważniejsze, uczy się realistycznie podchodzić do własnych umiejętności .
Kategorie: Blog