Według sondażu Forsa z 2017 r. liczba nieumiejących pływać wśród dzieci niestety rośnie. Ale w jakim wieku należy nauczyć się pływać i jak rodzice mogą towarzyszyć swoim dzieciom? Rozmawialiśmy z instruktorem pływania z Baederland Hamburg o tym, jak najlepiej rodzice mogą przyzwyczaić swoje dzieci do wody, kiedy dziecko powinno nauczyć się pływać i co sprawia, że ​​kurs pływania jest dobry.

Według sondażu przeprowadzonego przez DLRG ponad połowa dziesięcioletnich dzieci w Niemczech nie potrafi pływać. W ciągu ostatnich kilku lat wzrósł również wiek, w którym dzieci uczą się pływać. Jest to alarmujący fakt dla DLRG, ponieważ zdecydowanie zbyt wielu nieumiejących pływać co roku tonie w wypadkach pływackich. Jednym z powodów, dla których dzieci, z których część ma już 10 lat, nie potrafią już dziś pływać, jest brak lekcji pływania w szkołach podstawowych. W wielu miejscach jest on oferowany coraz rzadziej, ponieważ często nie ma połączenia z basenami.

Aby Twoje dziecko nie pozostało osobą nieumiejącą pływać i abyś mógł spokojnie wybrać się nad jezioro kąpielowe lub nad morze, dobrze byłoby jak najwcześniej przyzwyczaić pociechę do podlewania. Instruktor pływania Luisa z Baederland Hamburg odpowiedziała na nasze pytania i udzieliła przydatnych wskazówek dotyczących wszystkich ważnych punktów na temat „nauki pływania”.

Właściwy wiek: kiedy dzieci powinny nauczyć się pływać?
„Zanim nauczysz się pływać, zawsze trzeba przyzwyczaić się do wody. Możesz zacząć to robić już w wieku trzech miesięcy. I to nie tylko oznacza pływanie dziecka . Ponieważ rodzice mogą dużo zrobić w domu. woda również czyści kąpiel i pluskanie się w wanience dziecka.

W wieku około pięciu lat dzieci potrafią wykonywać ukierunkowane ruchy pływackie. Dlatego nasze kursy konika morskiego zaczynają się w tym wieku. Oprócz siły i koordynacji ważne jest również, aby dzieci potrafiły oderwać się od rodziców i stosować się do poleceń instruktorów pływania.”

Luisa zauważa, że ​​są dzieci, które potrafią pływać już w wieku trzech lat, a inne po prostu nie są gotowe w wieku pięciu lat. To wcale nie jest zaburzenie rozwojowe, jest całkowicie normalne. Dlatego ostrzega rodziców, aby nie byli zbyt surowi i mierzyli z tym dzieci.

Pływanie dla dzieci: pierwszy krok do przyzwyczajenia się do wody
Pływanie dla dzieci może być dobrym początkiem przyzwyczajania dziecka do wody. Luisa podkreśla, że ​​najważniejsza jest zabawa w wodzie i relacja rodzic-dziecko. Jeśli rodzice nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w kursie pływania dla dzieci, nie oznacza to, że dziecko będzie miało później poważne przeszkody. To po prostu „mały trening fitness, który ćwiczy refleks i koordynację małych dzieci wodnych”.

Jednak nauczycielka pływania podkreśla, że ​​przyzwyczajanie się do wody zaczyna się w domowej wannie: kapanie wody na głowę dziecka, przyzwyczajanie go do wody i zabawne odkrywanie żywiołu wody poprzez „bulgotanie” są tego częścią. Baederland Hamburg oferuje kursy pływania dla dzieci, a także kursy aqua opieki dziennej dla dzieci w wieku od dwóch do czterech lat, które w zabawny sposób ćwiczą oswajanie się z wodą i mogą być wprowadzeniem do szkoły pływania.

Możesz to zrobić w domu, aby przygotować maluchy do wody
Jak już wspomniano, przyzwyczajanie się do wody u niemowląt zaczyna się w wannie . Kiedy dzieci (wraz z rodziną) kąpią się regularnie, najwięcej uczą się od siebie. W ten sposób możesz przekazać im radość z kąpieli , a nawet nauczyć się oddychać pod wodą, pozwalając maluchom bulgotać do syta. Wiele dzieci nie lubi myć włosów, ale dla późniejszej nauki pływania ważne jest, aby były przyzwyczajone do spływania wody po głowach. Powinieneś to dokładnie przećwiczyć i zobaczyć, jak dziecko zareaguje.

Dlaczego lekcje pływania są lepszą alternatywą dla nauki pływania
Według Luisy nie ma nic złego w tym, że dzieci uczą się pływać od rodziców. Odkryła jednak, że niektórzy rodzice mają tendencję do przytłaczania swoich dzieci i nie mają wystarczającej cierpliwości: „Czasami widzimy matki i ojców proszących swoje dzieci, aby zeskoczyły z jednego, nawet jeśli nie mają jeszcze odwagi zrobić tego z krawędzi basen. Kursy pływania budują ćwiczenia dydaktycznie jeden na drugim. Ponieważ są rzeczy, których dzieci nie mogą jeszcze wdrożyć na pewnych etapach rozwoju. Na przykład, jeśli dziecko nie chce zanurzyć głowy, nie zrobi tego tak łatwo nauczyć się pływać”.

Ponieważ dla dziecka rola rodziców jest określana bardziej jako partner do zabawy niż jako partner do nauki, pomocne jest również, jeśli instruktorzy pływania są wyszkolonymi ekspertami, których dziecko słucha uważniej. Jednak nie musi tak być w przypadku każdego dziecka. Rodzice muszą tego spróbować.

Co sprawia, że ​​kurs pływania jest dobry?
Kursy pływania można czasem zarezerwować w regionalnych firmach basenowych, DLRG, klubach pływackich i prywatnych nauczycielach pływania lub szkołach pływania. Oferty zazwyczaj różnią się ceną i wielkością grupy. Ostatecznie zależy to również od dostępności basenów w Twoim regionie i zakresu, w jakim oferowane są tam kursy pływania, na które również możesz przyjść na czas. Twoja decyzja zależy więc od czynników osobistych, takich jak budżet i elastyczność, ale także od lokalnej oferty. Luisa zauważa, że ​​istnieją pewne korzyści z rezerwacji lekcji pływania w publicznej firmie kąpielowej, takiej jak Baederland Hamburg. Ponieważ są one zazwyczaj znacznie tańsze niż prywatne szkoły pływackie.

W prywatnych szkołach pływackich grupy są zazwyczaj mniejsze, a trening bardziej indywidualny. Oczywiście ma to również odzwierciedlenie w cenie. Niemniej jednak te oferty mogą być dobrą alternatywą dla niektórych dzieci. W większości przypadków nie jest to jednak konieczne do osiągnięcia sukcesu w pływaniu. Inną dobrą opcją jest zarejestrowanie się w klubie pływackim. Tutaj dzieci mogą regularnie ćwiczyć, trenować – a także zdobywać pożądane odznaki.

Idealne miejsce do nauki pływania
Instruktor pływania radzi rodzicom, aby ćwiczyli pływanie z dziećmi tam, gdzie znają głębokość wody, dno jest czyste i nie ma podwodnych roślin, w które nie umieją się zaplątać:

„W przypadku dzieci, które nie umieją pływać, najlepiej jest ćwiczyć zawsze tam, gdzie jest profesjonalny nadzór i panują idealne – bezpieczne, absolutnie wykonalne i przejrzyste – warunki. Innymi słowy, tam, gdzie jest ratownik lub ratownik w nagłych wypadkach, gdzie nie ma fal i żadnych roślin wodnych, w które można by się wplątać.

Dlaczego opaski nie pomagają w nauce pływania
Pamiętam je z dzieciństwa: Kolorowe opaski na ręce pomagające nieumiejącym pływać. Ale gdy zapytałem, czy są one odpowiednie do nauki pływania, ekspertka pływania Luisa wyjaśnia, dlaczego tak nie jest: „Skrzydła wodne nadają się tylko w ograniczonym stopniu do nauki pływania u dzieci, ponieważ utrudniają ruchy ramion. również stwarzają pewne ryzyko. Jeśli dziecko wpadnie do wody świeżo posmarowane kremem, opaski na ramiona mogą się błyskawicznie zsunąć. Nawet kółka do pływania nie są pozbawione ryzyka. Tutaj dzieci mogą przewrócić się do przodu i nie są już w stanie wstać Jeśli chodzi o przyzwyczajenie się do wody i wczesną naukę pływania, podarujcie pasy ratunkowe i kamizelkiniezbędną swobodę ramion”.

Ekspert poleca również pływanie makaronem lub deskami. Większość z nich możesz nawet pożyczyć od ratownika, jeśli powiesz, że uczysz dziecko pływać.

Co rodzice powinni wziąć pod uwagę, ucząc swoje dzieci pływania
Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, abyśmy jako rodzice nie wywierali żadnej presji, gdy zdajemy sobie sprawę, że nasze dziecko nie jest jeszcze gotowe. Dobrze jest, jeśli regularnie zabierasz dziecko na basen wcześnie i dajesz mu dobry przykład. W ten sposób w zabawny sposób zaczyna się przyzwyczajanie do wody. Jeśli dziecko bardzo interesuje się wodą i porusza się w miarę swobodnie i swobodnie w obszarze nieumiejącym pływać, możesz rozpocząć naukę pływania.

Ważne jest, aby jeden rodzic nigdy nie towarzyszył więcej niż dwóm osobom nieumiejącym pływać w tym samym czasie. W przeciwnym razie bezpieczeństwo dzieci nie jest już gwarantowane i niekoniecznie ćwiczą na głębokiej wodzie. Powinieneś znać akweny i korzystać z basenów, gdzie czujesz się bezpiecznie.

Według eksperta od pływania kilka znaków wskazuje, czy dziecko jest gotowe do nauki pływania:

„Rodzice mogą sprawdzić, czy dziecko pozwala wodzie spływać po twarzy i włosach przez około 10 do 15 sekund”.
„Przed każdym kursem konika morskiego nasi instruktorzy pływania zawsze sprawdzają, czy dzieci potrafią utrzymać równowagę na makaronie basenowym, jeśli ich stopy nie dotykają ziemi”.
„Wykonują z nimi również łatwe ćwiczenia na schodach w wodzie, gdzie dzieci muszą wchodzić po schodach bez użycia nóg”.
„Ostatnie, ale nie mniej ważne, dzieci powinny wyciągnąć się w wodzie z odciętymi nogami i położyć głowy na stopniu. To ekscytujące zobaczyć, czy pozwalają swoim uszom zanurzyć się w wodzie”.
Wiele dzieci początkowo boi się zanurzyć głowę w wodzie. Z drugiej strony powinno pomóc wczesne przyzwyczajenie się do wody. Jeśli dziecko boi się oddychać w wodzie, to zazwyczaj niewłaściwa jest pozycja głowy i dno automatycznie opada w wodzie. Wtedy uczeń pływania nie ma już pożądanej, opływowej postawy. To sprawia, że ​​pływanie jest trudne. Ekspert wspomina zatem, że na początku warto trenować w pozycji leżącej. W Hamburgu kraul grzbietowy jest zatem pierwszym rodzajem pływania, którego uczysz się w szkole pływania. Jeśli sam nauczysz swoje dzieci pływać, możesz również zacząć od stylu grzbietowego.

Kategorie: Blog