Czasami nie doceniamy polskiego Bałtyku , ale ma wszystko, co potrzebne do idealnego relaksującego wypoczynku: 500 kilometrów wybrzeża z wieloma znanymi kurortami nadmorskimi, ładnymi wioskami rybackimi i pięknymi, białymi piaszczystymi plażami jak okiem sięgnąć.

Czysta natura czeka na Ciebie. Nie ma znaczenia, czy wolisz leżeć na plaży na wakacjach, spacerować po sosnowych i bukowych lasach, czy wolisz pełne akcji sporty wodne. Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego oferuje odpowiednią aktywność dla każdego – nie zaniedbuje się także kultury i historii .

Dziś przedstawiamy 10 najpiękniejszych zabytków polskiego Bałtyku , które możesz odwiedzić w ramach swojej podróży do Polski.

1. Promenada Świnoujścia

W Świnoujściu, tuż obok wyspy Uznam do odkrycia jest wiele rzeczy: Z jednej strony można zwiedzić port w Świnoujściu, mijając wiele zabytków i poznając ich historię. W mieście znajdują się również dwie latarnie morskie , z których jedna jest w rzeczywistości najwyższa na całym wybrzeżu Bałtyku (68 metrów wysokości). Rekordowa jest również promenada plażowa w Świnoujściu , która ciągnie się aż po Bansin w niemieckiej części wyspy, co czyni ją najdłuższą promenadą plażową w Europie .

2. Zalew Szczeciński

Ciche, sielankowe i nie zatłoczone mimo bliskiej odległości od Bałtyku – czyli Zalewu Szczecińskiego. Czekają tu na Ciebie łąki, bukowe lasy, wydmy i wrzosowiska . Cecha szczególna: Zachodnia część Zalewu należy do Niemiec, natomiast wschodnia jest już po stronie polskiej. Granica niemiecko-polska przebiega bezpośrednio przez wody przybrzeżne.

Tutaj możesz zarezerwować relaksującą wycieczkę łodzią lub odkryć sport wodny dla siebie.

. Klify Trzęsacza

Trzesacz (Hoff) leży między Świnoujściem a Kołobrzegiem i jest jednym z mniej znanych miejsc wśród wymienionych tu miejscowości. Popularnym celem podróży są ruiny gotyckiego kościoła (Kirchenruine Hoff), które można oglądać z plaży i pozostawić niezatarte wrażenie na każdym odwiedzającym. Pozostały tylko fragmenty kościoła , pozostała część spadła ze stromego urwiska.

To zdumiewające, że w XV wieku , kiedy budowano kościół, był jeszcze dobre dwa kilometry od wybrzeża, ale morze pochłonęło wtedy klify kawałek po kawałku – tak w 1805 roku pozostało tylko 25 metrów między morzem a kościoła, w 1901 r. miały miejsce już pierwsze katastrofy .

4. Latarnia morska Kołobrzeg

Popularnym widokiem na polskim Bałtyku jest latarnia morska w Kołobrzegu , która zapaliła się po raz pierwszy w 1666 roku. Stara latarnia znajduje się bezpośrednio przy pięknym porcie w Kołobrzegu i oferuje zwiedzającym wspaniały widok na port i morze – i to za niewielkie pieniądze, bo bilet wstępu to zaledwie 8 zł , czyli mniej niż 2 € .

Kołobrzeg jest już bardzo popularnym miejscem plażowiczów, gości spa i aktywnych sportowców , którego nie można przegapić podczas podróży do Polski. Czy wiedzieliście na przykład, że można tu również surfować na plaży w Kołobrzegu ?

5. Stare Miasto Rugenwalde (Darłowo)

Warte zobaczenia są również okolice Rügenwalde (Darłowo). To 15-tysięczne miasto położone jest bezpośrednio na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Plaża tutaj jest szczególnie szeroka i ma drobny piasek. Zaprasza do uprawiania różnych sportów plażowych i wodnych, takich jak siatkówka plażowa, surfing, żeglarstwo czy wędkarstwo.

Rügenwalde rozwinęło się w popularny nadmorski kurort w Polsce na początku XIX wieku, ale jest również najbardziej znany z Rügenwalder Teewurst . Ładna starówka zachęca do spacerów, a do odkrycia są też takie zabytki, jak Bazylika Mariacka i zamek książąt pomorskich z XIV wieku. Istnieje również muzeum regionalne, które wystawia stare meble, obrazy i tym podobne. Malownicza okolica zaprasza również na rozległe wycieczki rowerowe i piesze.

6. Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy znany jest również jako „polska Sahara” dzięki zapierającym dech w piersiach ruchomych wydmach . Cztery jeziora położone są w parku narodowym o powierzchni 180 km² w pobliżu wybrzeża Morza Bałtyckiego, w tym np. Jezioro Łeba, które ma bezpośredni dostęp do morza. Połączenie dużych, ciemnoniebieskich jezior i mistycznie ruchomych wydm , które notabene wznoszą się nawet na 42 metry, nadaje temu miejscu szczególnego uroku, którego nie można przegapić. Nie bez powodu Słowiński Park Narodowy jest od 1977 roku rezerwatem biosfery UNESCO , gdyż w jego jeziorach i zaczarowanym świerkowym lesie żyje około 250 różnych gatunków zwierząt .

7. Stare Miasto w Gdańsku

Gdańsk – złote miasto – jest tylko rzut kamieniem od wybrzeża Bałtyku i jest absolutną koniecznością podczas każdej podróży do Polski!

Gdańsk jest najbardziej znany z rękodzieła, modeli statków i wielu bursztynowych pamiątek, które można znaleźć na każdym rogu. Stare miasto jest małe i przytulne, dlatego można je zwiedzić w jeden dzień, na przykład długim spacerem małymi brukowanymi uliczkami lub spacerując promenadą nad Motławą , gdzie obok siebie znajdują się ładne kawiarnie i urocze restauracje rybne.

Latem wszędzie są małe atrakcje, takie jak targi i uliczne stragany sprzedające ser z żurawiną lub inne typowe polskie przysmaki – więc w Gdańsku zawsze jest co zobaczyć i odkryć.

8. Płyta Zachodnia

Ten widok na polski Bałtyk ma ogromne znaczenie historyczne , gdyż 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zaatakował półwysep Westerplatte z portu w Gdańsku. Druga wojna światowa rozpoczęła się tutaj dobre 80 lat temu. W całym serwisie odwiedzający znajdą tablice w języku polskim i angielskim, na których mogą dowiedzieć się więcej o historii miejsca .

Krótki spacer zaprowadzi nas do Pomnika Obrońców Westerplatte , który znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Stąd można podziwiać imponujący widok na cały region.

9. Molo w Sopocie

Sopot, zaledwie 20 minut rowerem od Gdańska, zawsze warto odwiedzić. Nadmorski kurort słynie z licznych obiektów uzdrowiskowych, długiej piaszczystej plaży i drewnianego pomostu , który sięga daleko w głąb Zatoki Gdańskiej. To nie mniej niż najdłuższe drewniane molo w Europie , które ma niesamowitą długość 511 metrów. Jej 450 metrów wystaje w morze i zaprasza na romantyczny, wieczorny spacer.

Możesz zarezerwować jeden z wielu domów uzdrowiskowych w Sopocie lub poznać to miejsce i jego atrakcje w ramach jednodniowej wycieczki, jeśli mieszkasz na przykład w Gdańsku.

10. Zatoka Gdańska z Półwyspem Helskim

Popularna wśród miejscowych, wciąż jest dla nas ciekawą wskazówką : Zatoka Gdańska z Półwyspem Helskim. Ale ten region Polski to hit dla miłośników przyrody i przyjaciół pełnych akcji sportów wodnych. Nigdzie indziej w Polsce nie znajdziesz więcej opcji windsurfingu i kitesurfingu niż tutaj. Ale Półwysep Helski jest również dobrze wyposażony dla wczasowiczów szukających wypoczynku, ponieważ po stronie północnej znajduje się wiele pięknych piaszczystych plaż, a po południowej jest dziko. Zwariowana sprawa: w najwęższym miejscu Helu północna i południowa strona dzieli zaledwie 200 metrów.

Zarówno na stałym lądzie, jak i na Helu są niedrogie i dobre noclegi na wakacje w Zatoce Gdańskiej.

Kategorie: Blog