Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, często jest mylnie uważany za miasto nadmorskie. Choć faktycznie nie leży bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim, jego unikalne położenie geograficzne oraz bliskość do wybrzeża sprawiają, że mieszkańcy i turyści mają łatwy dostęp do morskich atrakcji. Jakie są realia dotyczące położenia Szczecina oraz jego dostępności do morskich wybrzeży?

Czy szczecin ma dostęp do morza?

Szczecin nie ma bezpośredniego dostępu do Morza Bałtyckiego, ale jest położony 100 km od obszaru Zatoki Pomorskiej, która stanowi część Morza Bałtyckiego. Szczecin nie leży nad morzem, ani nie znajduje się nawet blisko niego, gdyż od najbliższego wybrzeża morskiego, dzieli miasto około 100 km.

Mimo braku plaż morskich, wokół Szczecina znajdują się duże akweny wodne, takie jak jezioro Dąbie, które oferują możliwość spędzenia czasu na łodzi lub kajaku. 

Jeśli jednak pragniesz poczuć morską bryzę i spacerować po piaszczystych plażach, warto wybrać się około 100 kilometrów na północny zachód, gdzie znajdziesz popularne nadmorskie miejscowości, takie jak Świnoujście czy Międzyzdroje, Świętouść, Dziwnów i Dziwnówek. To unikalne położenie sprawia, że Szczecin oferuje nie tylko bogatą historię i kulturę, ale także możliwość relaksu nad brzegiem Morza Bałtyckiego raptem godzinę drogi samochodem lub pociągiem od miasta.

Gdzie położony jest Szczecin?

To ważne pytanie, ponieważ jak wspomnieliśmy wcześniej, Szczecin położony jest 100 km od morza Bałtyckiego. Leży nad rzeką Odrą. W Szczecinie znajduje się port morski, będąc portem zespołu portów Szczecin-Świnoujście. Między Świnoujściem a Szczecinem jest ogromny zalew, Zalew Szszczeciński. I co ważne! W Szczecinie znajduje się przeprawa mostowa, tzw. Trasa Zamkowa, do której to, wyznacza ona linię na rzece Odra, od Bałtyku do linii Trasy Zamkowej, są tzw. wewnętrzne wody morskie. Potem mamy po prostu rzekę Odrę. Port, wody morskie, morski charakter miasta, niesamowite regaty The Tall Ships Races, życie nad wodą… tak wygląda Szczecin.

Dlaczego mówi się, że Szczecin leży nad morzem?

Mówi się, że Szczecin leży nad morzem, ale to jest pewnego rodzaju żart, który jest wzmacniany licznymi opowieściami, np. o tramwaju numer 10, który jedzie na plażę.  Faktycznie, Szczecin nie ma bezpośredniego dostępu do Morza Bałtyckiego, ale niestety w mediach, podręcznikach, jest często ukazywany, np. na mapach, jako miasto położone blisko brzegu Morza Bałtyckiego. Często w transmisjach telewizyjnych, gdy pokazywany jest Szczecin, pokazywane są także plaże (aby podkreślić charakter regionu województwa zachodniopomorskiego, którego Szczecin jest stolicą).

Na ogół Szczecin i region zachodniopomorski są mało znane w Polsce, dlatego nawet te błędy, nie są specjalnie kojarzone ze stanem rzeczywistym, przez co, możecie wierzyć lub nie, naprawdę dużo osób potrafi, będąc w centrum miasta, zapytać, którędy nad morze.

To którędy nad morze ze Szczecina?

Szczecin to fantastycznie zlokalizowane miasto. Po pierwsze jest stąd bardzo blisko do Niemiec, po drugie, samochodem, drogą ekspresową S3, w zaledwie godzinę dostaniemy się nad morze. Możemy też wybrać pociąg, nieco w ponad godzinę dojedziemy, chociażby do Międzyzdrojów, a dalej do Świnoujścia.

Wbrew pozorom, wokół Szczecina jest naprawdę wiele plaż. Przede wszystkim w samym Szczecinie mamy 4 kąpieliska, w tym jedno kąpielisko będące kompleksem basenowym. Mowa o Arkonce. Dziewoklicz, Głębokie i Dąbie to jeziora i rzeki. Jezioro Dąbie wchodzi w Zalew Szczeciński, który z kolei z każdej jego strony posiada wiele miejscowości z pięknymi plażami. A dalej, chociażby Iński Park Krajobrazowy, Jezioro Ińsko, Jezioro Miedwie i wiele innych.

Warto odwiedzić miejskie kąpieliska, takie jak GłębokieDąbieArkonka czy Dziewoklicz, aby cieszyć się wodnymi atrakcjami. Dzięki temu Szczecin oferuje zarówno urok wodny, jak i bogatą historię i kulturę.