20 października międzynarodowa organizacja Sail Training International (STI) ogłosiła, że ​​Mariehamn będzie jednym z portów goszczących w 2024 roku.

Tall Ships Race 2024 odwiedza sześć miast-gospodarzy

Główny organizator STI zdecydował się na zwiększenie liczby miast biorących udział w zawodach odbywających się na Morzu Bałtyckim. Całe wydarzenie potrwa od 27 czerwca do 5 sierpnia.

Wystartując w Kłajpedzie na Litwie, 27 czerwca flota będzie ścigać się do Helsinek w Finlandii. Następnie rejs statkiem wycieczkowym do estońskiego portu w Tallinie. Race Two rozpoczyna się w Turku w Finlandii i zabiera flotę do Mariehamn na Wyspach Alandzkich, miasta z długą i dumną tradycją żeglarstwa w samorządnym regionie Wysp Alandzkich. Finałowy wyścig zabierze flotę do Szczecina w Polsce.

Impreza w Mariehamn odbywa się od środy 24 lipca do soboty 27 lipca.

Kalendarz 2024 The Tall Ships Races

Kłajpeda, Litwa 27-30 czerwca
Wyścig 1
Helsinki, Finlandia 4-7 lipca
Rejs w towarzystwie
Tallinn, Estonia 11-14 lipca
Wyścig 2
Turku, Finlandia 18-21 lipca
Wyścig 3
Mariehamn, Wyspy Alandzkie 24-27 lipca
Wyścig 4
Szczecin, Polska 2-5 sierpnia

Impreza rozpocznie się w czwartek 27 czerwca i potrwa do poniedziałku 5 sierpnia, z czterema ekscytującymi wyścigami i malowniczym rejsem w towarzystwie. Dzięki portom goszczącym z pięciu krajów – Litwy, Finlandii, Estonii, Wysp Alandzkich i Polski – The Tall Ships Races 2024 obejmie wszystko, co ma do zaoferowania region Bałtyku.

The Tall Ships Races to największa w Europie bezpłatna impreza rodzinna, oferująca wiele imprez towarzyszących zarówno dla widzów, jak i członków załogi statku. Sześć portów-gospodarzy weźmie udział w regatach 2024 Tall Ships Races, z czego aż trzy znajdują się w Finlandii. Oprócz Turku wezmą w nim udział wszystkie inne miasta, które brały udział w przygotowaniach do wydarzenia w 2021 r.: Kłajpeda na Litwie, Tallin w Estonii, Mariehamn na Wyspach Alandzkich i Szczecin w Polsce. Helsinki dołączą jako nowy port witający żaglowce.

Turku będzie portem startu i mety wyścigu, ale linia startu i mety będzie na otwartej wodzie w pobliżu Utö.

Ostatnim razem impreza Tall Ships Races odbyła się w Turku w roku jubileuszowym fińskiej niepodległości 2017, kiedy to impreza pobiła rekordy zarówno pod względem liczby widzów, jak i statków. Na rzece Aura pływało dziewięćdziesiąt sześć statków z 21 różnych krajów, a w wydarzeniu wzięło udział ponad 500 000 osób. Na podstawie badań, regionalny wpływ gospodarczy wydarzenia wyniósł od 36 do 40 milionów euro.

Wyścigi Tall Ships Races zawsze zapewniają doskonałą okazję do wzięcia udziału w wspaniałym żeglowaniu i rozpoczęcia przygody życia na morzu. Łączą ludzi różnych narodowości, religii i kultur oraz odwiedzają szereg międzynarodowych portów, promując międzynarodową przyjaźń i zrozumienie.

KŁAJPEDA

Kłajpeda jest trzecim co do wielkości i najstarszym miastem Litwy. Leży nad Morzem Bałtyckim, jest największym portem w kraju i jednym z niewielu wolnych od lodu portów w północnej Europie. Po raz pierwszy gościł regaty Tall Ships Races w 2009 roku i szybko staje się stałym punktem w kalendarzu treningów żaglowych. Nowy terminal pasażerski w porcie przyczynił się do zwiększenia ruchu na tym obszarze i sprawił, że litewskie miasto stało się prawdziwą atrakcją turystyczną.

HELSINKI

Helsinki, stolica Finlandii, po raz ostatni gościły regaty The Tall Ships Races w 2013 r., a w 2024 r. przywitają flotę po raz piąty. Dzięki bogatej historii morskiej, wyjątkowej kulturze miejskiej i oszałamiającemu krajobrazowi naturalnemu, miasto z pewnością zaoferuje wspaniałe powitanie do międzynarodowej floty żaglowców powracających po raz pierwszy od ponad dekady.

TALLINN

Tallin, stolica Estonii, leży na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej i jest domem dla jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto jest politycznym, finansowym, kulturalnym i edukacyjnym centrum Estonii i okazało się nieodpartą atrakcją dla Tall Ships Fleet w 2017 roku, kiedy ponad 44 statki zdecydowały się odwiedzić miasto podczas etapu rejsu firmowego.

TURKU

Turku leży nad brzegiem rzeki Aura i było wcześniej stolicą Finlandii. Statki będą podróżować spektakularną trasą przez archipelag, zanim dotrą do centrum miasta. Tall Ships Races 2024 to już szósty raz, kiedy miasto-gospodarz gości The Tall Ships Races od 1996 roku.

MARIAHAMN

Położone na Wyspach Alandzkich, autonomiczny zbiór wysp przy wejściu do Zatoki Botnickiej, miasto Mariehamn nie jest obce imprezom Tall Ships. Jego bogata morska historia jest połączona z ciepłą i przyjazną przyrodą z 11 700 mieszkańców, a goście mogą spodziewać się relaksującego i malowniczego miasta do zwiedzania. Szczególną atrakcją jest wyjątkowe muzeum, Tall Ship Pommern – jedyny czteromasztowy bark na świecie w oryginalnym stanie, nigdy nie poddany żadnym dużym zmianom konstrukcyjnym.

Finał regat The Tall Ships Races SZCZECIN

Szczecin to jedno z największych miast północnej Polski. Znane jest jako „zielone miasto ekologii” w Polsce i słynie z żeglarstwa. Był to ostatni port dla Tall Ships Races w latach 2007, 2013, 2015 i 2017, gdzie ponad dwa miliony ludzi przybyło, aby zobaczyć wspaniałe żaglowce na świecie podczas imprezy.

Ta fantastyczna seria wyścigów będzie oferować szeroką gamę uroczystości, atrakcji i zajęć dla załogi podczas największego w Europie bezpłatnego festiwalu rodzinnego. Wszystko to z pewnością sprawi, że ta edycja The Tall Ships Races będzie naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Informacje zebrane z serwisów: https://sailtraininginternational.org/ oraz https://www.tallshipsmariehamn.ax/