Należy  pamiętać, że sinice występują miejscowo, oznacza to że pomimo zakazu kąpieli w jednym miejscu, można np. odwiedzić plażę 2-3 km dalej. Sytuacja może ulegać zmianie z dnia na dzień, dlatego dobrze jest w najbliższych tygodniach sprawdzić stan wody każdego dnia, kiedy planujemy do niej wejść. Nie zapominajmy także o ocenie stanu wody będąc już na miejscu.

Woda zainfekowana sinicami będzie specyficznie mętna, zielona i nieprzyjemna w zapachu.

Sporty wodne - porównaj na Ceneo.pl

Czy można się kąpać nad morzem?

Informacje o aktualnym stanie kąpieliska i wody, czy są sinice i można się kąpać, sprawdzisz w serwisie Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpisując nazwę miejscowości lub korzystając z mapy: sk.gis.gov.pl

  • https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7 – sprawdź mapę kąpielisk, kliknij w wybrane kąpielisko a następnie w przycisk Pełny raport. W nowym widoku znajdziesz informacje o ostatnio przeprowadzonym badaniu oraz możliwości kąpieli lub zakazie.
  • https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/lista – wprowadź nazwę miejscowości/kąpieliska i analogicznie kliknij w wybrane kąpielisko a następnie w przycisk Pełny raport. W nowym widoku znajdziesz informacje o ostatnio przeprowadzonym badaniu oraz możliwości kąpieli lub zakazie.

Mapa kąpielisk nad Bałtykiem / Mapa występowania sinic

Kliknij wybrane kąpielisko, aby sprawdzić, czy możliwa jest kąpiel lub, czy nie występuje jakieś zagrożenie, np. sinice.

Gdzie są sinice?

Położenie skupiska sinic może ulegać szybkiej zmianie, dlatego warto także poprosić o dodatkowe informacje na grupach w serwisie Facebook. Od osób obecnych nad morzem, dowiemy się, czy w danym miejscu jest aktualnie wywieszona biała flaga (można się kąpać) czy czarna (zakaz kąpieli).

Na powyższej mapie możesz sprawdzić stan wody na kąpieliskach w całym kraju, dotyczy to także jezior i zbiorników wodnych. Występowanie sinic to raczej przypadłość wody morskiej, nie mniej Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje każdy zbiornik wodny.

Kąpiel w wodzie w której znajdują się sinice może skutkować różnymi dolegliwościami, od wysypki i reakcji typowo uczuleniowej, poprzez sensacje żołądkowo-jelitowe w przypadku napicia się takiej wody. Reakcja może być bardzo indywidualna, dlatego nie dajmy się zwieść pozorom, że skoro jednej osobie nic nie było po kąpieli w takiej wodzie, to nam także nic się nie stanie.

Co to jest sinica?

Sinice to organizmy, które wytwarzają toksyny sinicowe. Sinice to bakterie. Zielona i mętna woda świadczy o wysokim stężeniu sinic (które w mniejszym stopniu mogą występować przez cały okres wakacyjny, ale nie stanowić bariery przed wejściem do wody). Okres kwitnienia sinic przypada na lato, a wysoka temperatura sprzyja temu procesowi.

W przypadku reakcji na kąpiel w wodzie z sinicą, leczymy to objawowo. Nie ma potrzeby biec do szpitala, wystarczy w pierwszej kolejności kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub odwiedzenie apteki. Jeśli reakcja nasila się lub powoduje inne dolegliwości niż swędzenie skóry lub biegunkę, warto dodatkowo zaczerpnąć porady lekarza.

Więcej o tym, czym są Sinice i dlaczego są tak niebezpieczne, przeczytasz w osobnym artykule:

Warto także pamiętać, że sinica, chociaż może zepsuć pobyt nad morzem, tak samo szybko pojawia się, jak i znika. Wystarczy, że zmieni się kierunek wiatru czy pojawi się prąd, aby sinica opuściła dotychczasowe miejsce występowania. Z pewnością warto sprawdzić mapę sinic nad Bałtykiem, jeśli wybieramy się nad morze, a prognoza pogody wskazuje ekstremalne temperatury. To sygnał, że również w Bałtyku mogą następować zmiany z tym związane.