Letnie wakacje w nie byłyby kompletne bez wycieczki do parku wodnego. Aby zapewnić wszystkim członkom rodziny przyjemny dzień na słońcu, należy wykonać kilka ważnych kroków.

Zanim pójdziesz

Weź pod uwagę wiek i umiejętności wodne swoich dzieci

Parki wodne często oznaczają długie dni w gorącym słońcu. Dzieci (i dorośli) zmęczą się fizycznie i psychicznie. To, co dziecko może zrobić podczas 30-minutowej lekcji pływania w Y, może nie być możliwe, szczególnie w późniejszych godzinach w aquaparku. Nie zakładaj, że dzieci są bezpieczne w wodzie tylko dlatego, że umieją pływać – dużo ciał, upał, zmęczenie i silne prądy mogą stwarzać ryzykowną sytuację dla dzieci bez opieki. Przypomnij dzieciom, że jeśli czują się zmęczone lub przegrzane, muszą zrobić sobie przerwę w zacienionym lub klimatyzowanym miejscu przez cały dzień.

Miej plan i upewnij się, że wszyscy go znają

Ponieważ aquaparki mają kilka różnych struktur i są często zatłoczone, ważne jest, aby mieć plan, jak potoczy się dzień. Niektóre pytania do rozważenia obejmują:

 • Czy rodzina idzie razem, czy dzieci jadą z inną rodziną?
 • W jaki sposób dzieci będą śledzić swoje rzeczy – zwłaszcza jeśli mają pieniądze na ulgi lub telefon?
 • Kto nadzoruje dzieci i czy będą na miejscu, czy po prostu przyjadą?
 • Czy dzieci wiedzą, dokąd się udać, jeśli nie mogą znaleźć dorosłych, z którymi są lub zostaną oddzielone od grupy?
 • Czy dorośli przełożeni mogą nosić coś, co łatwo rozpoznać w tłumie – jasny kapelusz, strój kąpielowy lub koszulkę kąpielową? W ten sposób łatwo je rozpoznać, patrząc na morze ludzi.
 • Gdzie będzie centralne miejsce odprawy – stolik przy stoisku z koncesjami? Leżak przy łazienkach?
 • Gdzie i jak małe dzieci będą drzemać w ciągu dnia? Odpoczynek jest ważny dla ich dobrego samopoczucia, więc zastanów się, jak mu w tym pomóc.
 • Jeśli ktoś jest chory na biegunkę, gorączkę lub ma otwarte rany, nie powinien wchodzić do wody.

Kiedy tam jesteś

Dziel i rządź

Mając tak wiele do zrobienia, dzieci prawdopodobnie będą chciały się rozstać – zwłaszcza jeśli są w różnym wieku. Jest to rozsądne, ale dorośli muszą pomyśleć o tym, jak poradzą sobie z nadzorowaniem grupy.

 • Maluchy powinny zawsze znajdować się w zasięgu ręki i nosić pływaki
 • Przedszkolaki mogą być w zasięgu kilku kroków, ale także noszą na sobie pływaki
 • Dzieci w wieku szkolnym powinny być w zasięgu wzroku (pomocny może być jasny strój kąpielowy lub taki, który można łatwo wybrać z grupy)
 • Dzieci gimnazjalne i starsze mogą być bardziej niezależne, ale należy oczekiwać, że będą meldować się o regularnej porze (i przed udaniem się do innej części parku wodnego)

Pamiętaj również, że pływaki mają być używane jako pomoc w pływaniu, NIE są urządzeniem zabezpieczającym i NIE zapobiegają utonięciu lub innym urazom u małych dzieci.

Chociaż może to być kuszące w upalny dzień wakacji, dorośli odpowiedzialni za nadzór nie powinni być odurzeni lub w inny sposób osłabieni.

Dzieci będą dziećmi

Dla bezpieczeństwa (i przyjemności) wszystkich jest ważne, aby upewnić się, że dzieci nie zachowują się w sposób, który naraża innych na ryzyko lub jest niebezpieczny. Jeśli tak, to należy egzekwować ograniczenia.

Idź, nie biegnij

To park wodny, a ziemia może być śliska. Noś buty do wody, jeśli to możliwe, nie tylko dla przyczepności, ale także aby chronić stopy przed urazami, a nawet infekcjami. Unikaj klapek.

Musisz być tak wysoki, żeby jeździć

Zwróć uwagę na ograniczenia rozmiaru na przejażdżkach i zjeżdżalniach. Nie ma znaczenia, czy dziecko jest wystarczająco dojrzałe, aby poradzić sobie z jazdą. Konstrukcja zjeżdżalni opiera się na minimalnej wysokości i wadze. Dziecko może zostać poważnie zranione, jeśli jest za małe na jazdę.

Nie zakładaj, że ratownicy zwracają uwagę

Pomimo wielu ratowników stacjonujących w całym parku, nie zakładaj, że zobaczą wszystko i wszystkich. Parki są chaotyczne. Ich uwaga może być skupiona na odgrywaniu dzieci lub kimś, kto zadaje pytanie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dowiedz się, gdzie w okolicy znajdują się stacje pierwszej pomocy i defibrylatory AED. Przebywanie na słońcu może również prowadzić do udaru cieplnego i innych problemów zdrowotnych, szczególnie u młodszych dzieci, które są bardziej podatne. Pamiętać:

 • Rób częste przerwy od słońca i upału, aby każdy mógł się przegrupować fizycznie i emocjonalnie
 • Uważaj na oznaki udaru cieplnego: wygląda na zaczerwienione, jest senne lub drażliwe, nie wykazuje oznak pocenia się ani łez.

I nie ma wanny z hydromasażem dla dzieci poniżej 6 lat, nie rozpoznają objawów przegrzania i mogą nie opuścić basenu w odpowiednim czasie

Ochrona przeciwsłoneczna, bez wyjątków

Potrzebujemy więcej ochrony przeciwsłonecznej, niż nam się wydaje – około dwóch kieliszków wartych. Stosuj go regularnie i pamiętaj, że wyższy SPF lub „wodoodporność” nie oznacza, że ​​nie musisz nakładać ponownie – nakładaj ponownie co 2 godziny. I nie zostawiaj tego dzieciom – upewnij się, że krem ​​z filtrem jest dokładnie nałożony. Rozważ również dodatkową ochronę, taką jak koszule lub czapki przeciwsłoneczne.

Jedz i pij regularnie

Łatwo nie docenić stopnia dodatkowej aktywności fizycznej wynikającej z przebywania w wodzie przez cały dzień. Pij dużo wody przez cały dzień. Zapakuj dodatkowe przekąski i zaplanuj przerwy na jedzenie, picie i odpoczynek.

Ale nie pij wody

Połknięcie wody ze zjeżdżalni wodnych może bardzo rozchorować dzieci. Jeśli dzieci nie mogą się podporządkować, nie powinny być w wodzie.

Prysznic i umyj ręce

Myj ręce po skorzystaniu z łazienki i zawsze przed jedzeniem. Chemikalia używane do dezynfekcji wody na zjeżdżalniach i w basenie są silne. Zawsze bierz prysznic po wyjściu z wody, gdy będziesz poza domem i wysuszysz się, jesz lub wychodzisz z parku. Nakładaj emolient na młodsze dzieci i osoby o wrażliwej skórze po kąpieli, aby nawilżyć skórę i zapobiec wysypkom.

Kategorie: Blog