Jeśli w tym sezonie masz zamiar bawić się ze swoimi maluchami na słońcu, przygotuj się na nagłe wypadki związane z wodą. Musisz mieć plan działania gotowy do działania w ciągu kilku sekund, niezależnie od tego, czy zaalarmujesz ratownika, czy udasz się do szpitala.

Bezpieczeństwo wody dla dzieci zaczyna się od proaktywnych środków i szybkiej reakcji na sytuacje awaryjne związane z wodą. Ludzie — zwłaszcza dzieci i niemowlęta — mogą w ciągu kilku minut utopić się w zaledwie calu wody.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) donoszą, że każdego roku w Ameryce ponad 3900 osób przypadkowo utonęło. Jest to druga najczęstsza przyczyna niezamierzonych zgonów dzieci w wieku od 1 do 14 lat.   Dlatego bezpieczeństwo wody dla dzieci jest tak ważne.

Postępuj zgodnie z tymi środkami, zarówno reaktywnymi, jak i proaktywnymi, aby uratować dziecko, jeśli ześlizgnie się pod wodą i całkowicie zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego incydentu.

Co powinienem zrobić, jeśli moje dziecko poślizgnie się pod wodą?

 • Reagowanie: Co zrobić, jeśli Twoje dziecko znajdzie się pod wodą w niebezpieczeństwie
 • Zapobieganie: jak chronić dziecko przed utonięciem
 • Ostatnie słowo

Chroń swoje małe sówki dzięki naszemu cotygodniowemu biuletynowiZarejestruj się, aby otrzymywać najnowsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa rodziny i recenzje produktów.E-mail*ZAPISAĆ SIĘ

Reagowanie: Co zrobić, jeśli Twoje dziecko znajdzie się pod wodą w niebezpieczeństwie

Pilnowanie swoich dzieci, gdy są w wannie, na basenie lub w pobliżu innego akwenu wodnego, zapobiegnie niezauważonemu ześlizgiwaniu się dziecka pod wodą.

Ale jeśli ześlizgną się pod wodą, pamiętaj o następujących wskazówkach:

1. Zaalarmuj ratownika

Jeśli na służbie jest ratownik, natychmiast go zaalarmuj. Ratownicy mają przeszkolenie, aby szybko i skutecznie ratować dzieci z wody. Ratownik może również w razie potrzeby przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

2. Działaj szybko

Jeśli na służbie nie ma certyfikowanych ratowników, ruszaj do akcji. Zadzwoń do rodzica lub innego dziecka znajdującego się najbliżej miejsca, w którym poszło twoje dziecko, lub wejdź tam sam.

Gdy wyciągniesz dziecko, sprawdź, czy jest przytomne i oddycha. Jeśli kaszle, klep je kilka razy po plecach, aby pomóc im oczyścić płuca z wody. Jeśli nie oddycha, zadzwoń pod numer 112.

3. Idź do szpitala

Problemy z opóźnionym utonięciem, takie jak utonięcie wtórne i suche , mogą mieć wpływ na niemowlęta i dzieci po uratowaniu – nawet jeśli dzieci wydają się całkowicie normalne. Zadzwoń do lekarza po każdym incydencie, aby upewnić się, że twoje dzieci są bezpieczne, i zabierz je do szpitala, jeśli coś wydaje się nie w porządku.

Zapobieganie: jak chronić dziecko przed utonięciem

Dziecko traci przytomność pod wodą w ciągu kilku minut — mniej w przypadku niemowlęcia. Ponieważ takie sytuacje zdarzają się tak szybko, najlepszym sposobem jest zapobieganie.

Oto jak chronić dziecko przed niebezpieczeństwem w wodzie:

 • Trzymaj się blisko:  towarzyszy dzieciom w wodzie i trzymaj się ich boku. Ułatwi Ci to złapanie ich, jeśli potrzebują pomocy.
 • Weź udział w kursie bezpieczeństwa w wodzie:  topienie – zwłaszcza dzieci i niemowląt – niekoniecznie jest teatralne. Uczestnictwo w kursie bezpieczeństwa w wodzie może pomóc w rozpoznaniu oznak zmagania się dziecka w wodzie.
 • Naucz się resuscytacji krążeniowo-oddechowej:  jeśli serce Twojego dziecka zatrzyma się w sytuacji, w której prawie utoniesz, konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Większość lokalnych wydziałów straży pożarnej, zdrowia i policji oferuje bezpłatne kursy szkoleniowe w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej lub możesz wyszukać  centra szkoleniowe  w Twojej okolicy.
 • Zapisz swoje dzieci na lekcje pływania:  Dzieci w wieku 12 miesięcy mogą od razu rozpocząć naukę pływania. Jedno z badań donosi, że formalne lekcje pływania zmniejszają ryzyko utonięcia o 88%.  Przeszukaj lokalne imprezy YMCA lub wydarzenia w Twoim mieście, aby znaleźć programy pływania i zarejestruj swoje dzieci.
 • Ogranicz pływanie po jedzeniu:  Dzieci mają szybki metabolizm, ale pływanie zaraz po jedzeniu może prowadzić do skurczów i utonięcia. Graj bezpiecznie i trzymaj dzieci z dala od wody przez 30-60 minut po posiłku.
 • Zainwestuj w wodoodporny tracker GPS dla dzieci , jako dodatkową warstwę ochronną.
 • Dzieci nie powinny zbyt długo pływać w zimnej wodzie:  kiedy ciało spada poniżej 95 stopni Fahrenheita, funkcje mózgu i reakcje mięśni stają się wolniejsze. Niech Twoje dzieci robią wiele przerw poza wodą, aby pomóc ich ciału regulować temperaturę, jeśli woda ma temperaturę zbliżoną do 70 stopni.
 • Strzeż się prądów: prądy  rozrywające i prądy rozrywające to silne siły pod powierzchnią oceanu, które odciągają wodę — i wszystko, co się w niej znajduje — z dala od brzegu. Zawsze czytaj raport surfowania przed wyruszeniem na plażę i nigdy nie pozwalaj dzieciom wchodzić do wody w niebezpiecznych warunkach.
 • Naucz swoje dzieci o bezpieczeństwie w wodzie:  Nie możesz nauczyć noworodka bezpieczeństwa w wodzie, ale jeśli twoje dzieci mają dwa lata i starsze, możesz zacząć o tym mówić. Upewnij się, że dzieci wiedzą, że nigdy nie pływają bez osoby dorosłej i powiedz im, aby nie zbliżały się do basenu bez nadzoru.

Ostatnie słowo

Przede wszystkim staraj się zachować czujność i czujność, gdy Twoje dzieci bawią się w wodzie.

Jeśli martwisz się, że małe dzieci same wejdą do basenu, rozważ zainwestowanie w wodoodporne  urządzenia do noszenia GPS dla dzieci . Wybrane modele pozwalają ustawić granice lokalizacji, na przykład wokół basenu, i mogą ostrzegać, gdy dziecko przekroczy tę linię. Konfiguracja może zająć trochę czasu, ale bezpieczeństwo dzieci jest tego warte.

Kategorie: Blog