Sikać czy nie sikać? To pytanie zadają sobie dorośli i dzieci każdego lata.

Każdego lata niektórzy pływacy (i nie tylko dzieci!) napotykają kłopotliwy – a niektórzy twierdzą, że nieco obrzydliwy – problem, gdy wybierają się na baseny publiczne. To znaczy, co powinieneś zrobić, gdy musisz się wysikać? Jeśli idziesz na basen publiczny, czy ryzykujesz kąpiel w sikach innych ludzi? A jeśli tak, czy to bezpieczne? 

Urolog  zastanawia się, czy powinieneś po prostu iść, czy znaleźć odpowiednią toaletę. Poznaj naukowe zalety i wady, które warto rozważyć, aby go zatrzymać – lub nie. A jak bezpiecznie jest pływać w publicznych basenach, jeśli inni ludzie w nich sikają? 

Sikać czy nie sikać?

Jeśli pływasz, prawdopodobnie w pewnym momencie zastanawiałeś się, czy po prostu sikać w basenie.

W końcu, kiedy musisz iść, musisz iść! To, jak podejmujesz decyzję, jest sprawą między tobą, twoim sumieniem i pęcherzem. Oto kilka faktów, które Cię poprowadzą.

Mocz składa się w 95% z wody. Pozostałe 5% to produkty uboczne strawionego jedzenia i napojów, takie jak:

  • Mocznik, związek wytwarzany w wątrobie, który służy jako nośnik do usuwania nadmiaru amoniaku i azotu. 
  • Kwas moczowy, który powstaje, gdy organizm trawi niektóre pokarmy i płyny, takie jak piwo. To przeciwutleniacz, który pomaga również w naprawie uszkodzonych komórek. 
  • Elektrolity takie jak sód, chlorek, potas i fosfor.
  • Mikroskopijne szczątki, takie jak martwe krwinki i (w zależności od stylu życia), chemiczne ślady tytoniu, leków, witamin i innych substancji, które są filtrowane z krwi przez nerki. 

Czy trzymanie go „zabiłoby cię”?

Absolutnie nie. 

Trzymanie moczu przez kilka minut, gdy wychodzisz z basenu i idziesz do toalety, może być niewygodne, ale nie jest niebezpieczne. 

Ale siusiu też nie jest niebezpieczne. Żadna z wyżej wymienionych substancji w normalnym moczu nie jest obecna w wystarczająco dużych ilościach, aby była niebezpieczna. Więc jeśli zdecydujesz się pójść do basenu lub popływać w rozcieńczonym moczu kogoś innego, nie jest to szkodliwe. 

Mocz nie jest sterylny, ale niekoniecznie stanowi to problem. Podobnie jak powierzchnia skóry i innych obszarów ciała, Twój pęcherz  zawiera mieszankę zdrowych bakterii zwaną  mikrobiomem. Mocz z pęcherza może również wychwytywać bakterie z cewki moczowej lub narządów płciowych. Te bakterie, podobnie jak te, które żyją na skórze lub w jamie ustnej, nie są ogólnie uważane za szkodliwe, a większość basenów jest poddawana działaniu chloru i innych chemikaliów, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia chorób na inne osoby. 

A więc odpowiedź na odwieczne pytanie, czy sikać w basenie, czy nie? 

W dużej mierze chodzi o przestrzeganie złotej zasady: rób innym tak, jak chciałbyś, aby robiono tobie. 

Kategorie: Blog