Baseny, jeziora, parki wodne i zraszacze są świetne, aby zapewnić Ci chłód, gdy pogoda się nagrzeje. Ale czy ten dodatkowy czas w wodzie jest twardy dla twoich oczu? Czy należy się martwić o chlor i zanieczyszczenia powodujące podrażnienie lub infekcję oczu ?

Oto, co musisz wiedzieć o tym, aby twoje oczy były bezpieczne i zdrowe w różnych rodzajach wody, z którymi mogą się stykać

Chlorowana woda w basenach

Celem stosowania chloru jest utrzymanie basenów i parków wodnych tak czystych i bezpiecznych, jak to tylko możliwe. W większości ten produkt spełnia swoje zadanie. Ale ponieważ jest to substancja chemiczna, może powodować reakcję na powierzchni oka. 

„Chlor może sprawić, że twoje oczy będą trochę czerwone, łzawiące i wrażliwe na światło przez kilka godzin po tym, jak jesteś w basenie lub bawisz się w parku wodnym”  „Noszenie okularów do pływania zmniejsza narażenie na działanie substancji chemicznej. Najlepszym sposobem na złagodzenie bólu jest przepłukanie oczu zimną, czystą wodą lub roztworem soli fizjologicznej”.

Jeśli problem utrzymuje się dłużej niż kilka godzin, prawdopodobnie  dzieje się coś poważniejszego.

Chlor zabija w wodzie najbardziej szkodliwe rzeczy, ale nie wszystko. Niektóre wirusy (w tym adenowirusy i różowe oko ) i bakterie mogą przetrwać w chlorowanej wodzie i spowodować infekcję.

Bakterie i wirusy częściej powodują problemy, jeśli masz już skaleczenie lub podrażnienie oczu po wejściu do wody. Na przykład soczewki kontaktowe mogą podrażniać powierzchnię oka, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji.

Wskazówka: jeśli przeszłaś operację oka , trzymaj się z dala od basenów — lub unikaj wkładania głowy pod wodę — przez co najmniej dwa tygodnie po operacji.

Słodka woda w jeziorach i stawach

W przeciwieństwie do wody chlorowanej, słodka woda w jeziorach i stawach może zawierać bakterie i inne organizmy, w tym akanthamebę. Ten organizm powoduje rzadką infekcję, trudną do wyleczenia. Występuje również w wodzie studziennej.

Ten stan ( acanthamoeba keratitis ) występuje częściej u osób noszących soczewki kontaktowe. Infekcja przedostaje się do oka w przypadku podrażnienia lub skaleczenia. Możesz go również rozprowadzić, dotykając oczami zainfekowaną wodą na dłoniach.

Ponownie, osoby noszące soczewki kontaktowe są bardziej podatne na podrażnienie oczu i częsty kontakt dłoni z oczami.

Wskazówka: najlepszym sposobem uniknięcia tego typu infekcji, jeśli używasz wody ze studni, jest upewnienie się, że ręce są całkowicie suche przed włożeniem soczewek.

Acanthamoeba keratitis można leczyć za pomocą leków na receptę, ale ważna jest wczesna diagnoza. Nieleczona może powodować zaburzenia widzenia, a nawet ślepotę. Jest to jednak dość rzadkie, występuje tylko w około 33 przypadkach na milion użytkowników soczewek kontaktowych.

Krótka uwaga o wodzie z węża

Jeszcze jedno zagrożenie wodne, na które należy zwrócić uwagę, pojawia się, gdy używasz węża ogrodowego, zraszacza lub pistoletów wodnych, aby zachować chłód.

„Woda z węża jest zazwyczaj bezpieczna”  „Ale pamiętaj (i przypomnij swoim dzieciom), że spryskiwanie lub strzelanie wodą w oczy z bliskiej odległości nie jest bezpieczne. Woda uderzająca w oko z dużą prędkością może spowodować uszkodzenia.”

Jak rozpoznać oznaki infekcji

Typowe objawy infekcji oka to:

  • Zaczerwienienie.
  • Ból.
  • Wydzielina żółtawa lub śluzowata.
  • Problemy ze wzrokiem.
  • Wrażliwość na światło.
  • Obrzęk.

Acanthamoeba keratitis ma podobne objawy, ale może również obejmować nadmierne łzawienie i wrażenie, że masz coś w oku.

Chroń swój wzrok dzięki szybkiemu leczeniu

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć infekcję oka, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z okulistą w celu oceny.

Leczenie infekcji oczu zależy od przyczyny. Jednak leczenie może obejmować:

  • Ciepłe kompresy łagodzą ból.
  • Krople do oczu.
  • Kremy.
  • Antybiotyki.

„Jeśli infekcja nie jest leczona prawidłowo i szybko, może spowodować uszkodzenie i bliznowacenie siatkówki” – mówi. „A to może wpłynąć na twoją wizję na dłuższą metę”. 

Kategorie: Blog