Dzięki szczepionkom i lepszemu zrozumieniu nowego koronawirusa coraz więcej osób zaczyna wychodzić na zewnątrz i wsiadać do samolotu, pociągu lub samochodu.

Umiejętność bezpiecznego podróżowania jest zawsze ważna, ale podczas pandemii COVID-19 bezpieczeństwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Wśród karuzeli nowych wariantów i liczby przypadków zachorowań na COVID-19 może być trudno wiedzieć, co robić, jeśli chodzi o podróżowanie w dzisiejszych czasach. 

Aby pomóc Ci w bezpiecznym zaspokojeniu tego pragnienia wędrówki, zaktualizowaliśmy nasze wytyczne dotyczące bezpieczeństwa podróży. Dodaliśmy konkretne wskazówki dotyczące ochrony siebie i innych podróżnych w czasach koronawirusa.

Zanim wyjdziesz

Bezpieczeństwo w podróży zaczyna się jeszcze przed wyjściem z domu. Od upewnienia się, że Twój dom jest bezpieczny, po odświeżenie aktualnych ograniczeń związanych z koronawirusem, gdziekolwiek się wybierasz, planowanie z wyprzedzeniem zapewni Ci sukces w bezpieczeństwie podróży.

Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem na wakacje

Aby odstraszyć potencjalnych włamywaczy, chcesz mieć pewność, że Twój dom wygląda na zamieszkany nawet podczas Twojej nieobecności. Statystyki pokazują, że włamania są coraz częstsze w miesiącach letnich, które dla większości z nas są szczytowym okresem wakacji. A złodzieje wiedzą, że najlepszy czas na strajk jest wtedy, gdy twój dom jest pusty.

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby wzmocnić zabezpieczenia przed wyruszeniem w drogę.

 • Powiedz sąsiadowi o swoich planach podróży. Poproś ich o pomoc w pilnowaniu Twojej nieruchomości i ostrzeganiu o wszelkich podejrzanych działaniach.
 • Zamknij wszystkie okna i drzwi. Nie zapomnij o drzwiach prowadzących do garażu lub oknach na piętrze.
 • Zatrzymaj dostarczanie poczty i gazet. Stos listów i gazet lub śmietniki pozostawione przy krawężniku to znaki, że nikogo nie ma w domu. Możesz tymczasowo wstrzymać dostawę, kontaktując się z przewoźnikiem prasowym i Urzędem Pocztowym Stanów Zjednoczonych. I zwerbuj sąsiada, aby przyniósł kosze na śmieci.
 • Zatrudnij kogoś, kto pomoże ci kontynuować pracę na podwórku. Zarośnięty trawnik lub niezakopany chodnik to martwa gratka, której nikogo nie ma w domu.
 • Upewnij się, że wszystkie narzędzia ogrodowe są odłożone. Drabina, grabie, a nawet meble ogrodowe mogą być używane jako narzędzia umożliwiające wejście do domu.
 • Nie publikuj swoich planów podróży w mediach społecznościowych — jeśli włamywacz zauważy Twój wpis, może to zmienić Twój dom w cel.

Niektóre systemy bezpieczeństwa umożliwiają zatrzymanie i rozpoczęcie profesjonalnego monitorowania bez żadnych umów ani kar. Dowiedz się, czy Twój domowy system bezpieczeństwa pozwala na włączenie całodobowego monitoringu, gdy jesteś na wakacjach. W ten sposób będziesz mieć kogoś na oku twojego domu przez cały czas twojej nieobecności.

Zbadaj trendy i ograniczenia dotyczące koronawirusa

Podróż może zwiększyć ryzyko zarażenia się lub rozprzestrzeniania COVID-19 na inne osoby. Nie pozwól, aby koronawirus zrujnował Twoją ucieczkę.

Podejmij te kroki przed wyjazdem, aby zminimalizować ryzyko podczas wakacji.

 • Sprawdź trendy koronawirusa. Dowiedz się, czy infekcje koronawirusem rozprzestrzeniają się zarówno w miejscu, z którego podróżujesz, jak i w miejscu docelowym. Pomoże Ci to zdecydować, jakie ryzyko możesz stanowić dla innych i jakie ryzyko mogą stanowić dla Ciebie.
 • Zbadaj ograniczenia dotyczące koronawirusa. Sprawdź, czy miasto, hrabstwo lub województwo, do którego się wybierasz, ma jakieś ograniczenia dotyczące odwiedzających. Oprócz inteligentnych praktyk, takich jak dystansowanie się i noszenie maski lub innego zasłaniania twarzy, niektóre miejsca wymagają od odwiedzających z hotspotów COVID-19 izolowania się na maksymalnie 10 dni.
 • Zostać przebadanym. Jeśli odwiedzasz osoby, które są narażone na poważną chorobę lub nie jesteś w pełni zaszczepiony, CDC zaleca wykonanie testu na COVID-19 na jeden do trzech dni przed podróżą. 
 • Zaopatrz się w niezbędne produkty. Upewnij się, że masz dużo środków do dezynfekcji rąk i maseczek na twarz. Zalecamy noszenie torebki strunowej lub innej torby wielokrotnego użytku, w której można łatwo przechowywać i odzyskiwać osłony twarzy, chusteczki dezynfekujące i środek do dezynfekcji rąk. W ten sposób, jeśli musisz zdjąć maskę, nie położysz jej na powierzchni ani nie wrzucisz do kieszeni lub torby. Ułatwia również dezynfekcję rąk bez dotykania wszystkiego w torbie.

Jeśli niedawno zachorowałeś na COVID-19

Dla tych, którzy wyzdrowieli z infekcji COVID-19, CDC mówi, że nie możesz przeprowadzić testów i poddawać się kwarantannie, jeśli Twoja podróż przypada w ciągu 90 dni od choroby. Ale nadal powinieneś przestrzegać innych zaleceń dotyczących podróży pandemicznych. 

Bezpieczeństwo podróży dla całej rodziny

Ludzie mają różne potrzeby związane z podróżowaniem, w zależności od wieku lub umiejętności. Upewnij się, że każdy, kto podróżuje z Tobą, jest bezpieczny i wygodny dzięki tym wskazówkom dotyczącym bezpieczeństwa rodzinnego podróżowania.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w podróży dla dzieci i niemowląt

 • Przynieś fotelik samochodowy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz samochód, czy latasz, dzieci, które potrzebują fotelika samochodowego, muszą go mieć podczas wakacji. Jeśli lecisz samolotem i często się zatrzymujesz, warto zainwestować w lekki fotelik samochodowy , który można łatwo przenosić z samolotu do samolotu. I upewnij się, że Twój fotelik samochodowy jest zatwierdzony przez FAA.
 • Zapakuj chusteczki dezynfekujące. Chusteczki ułatwiają dezynfekcję wszystkiego, czego dotknie Twoje dziecko (w tym siebie), gdy jesteś w drodze. Wytrzyj krzesła, stoły, tace samolotowe i zabawki — zwłaszcza jeśli masz malucha, który lubi wkładać wszystko do ust.
 • Umyj ręce. Kiedy tylko masz szansę, uderz w zlew. Chusteczki i płyn do dezynfekcji rąk są świetne, ale nic nie przebije mycia rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund.
 • Spraw, by maski były zabawne.  Dzieci powyżej 2 roku życia powinny nosić w miejscach publicznych okrycie twarzy z tkaniny. Aby było to mniej uciążliwe, zaopatrz swoje dzieciaki w specjalne maski na podróż. Możesz zdobyć maski z zabawnymi wzorami, jasnymi kolorami, a nawet znaleźć niektóre z ich ulubionymi postaciami.
 • Dystans społeczny. Rób, co możesz, aby utrzymać dzieci w odległości co najmniej sześciu stóp od innych osób, które nie są w Twojej najbliższej rodzinie. Może to być szczególnie ważne, jeśli odwiedzasz kogoś, kto jest zagrożony powikłaniami COVID-19.
 • Rozważ tracker GPS . Nie potrzeba pandemii, abyśmy wpadli w panikę, jeśli stracimy z oczu dziecko w nieznanym lub zatłoczonym miejscu. Ułatw sobie ciśnienie krwi i zwiększ bezpieczeństwo dla swojego malucha dzięki lokalizatorowi GPS dla dzieci , który pozwala mieć oko na tego małego wędrowca, bez względu na to, dokąd się udaje.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podróży dla seniorów

 • Oceń ryzyko. Nie chcesz, aby podróż samochodem lub samolotem skończyła się chorobą. Ponieważ wiek może nasilać objawy i powikłania COVID-19, oceń swój stan zdrowia i ogólny stan zdrowia każdej osoby, z którą podróżujesz lub odwiedzasz. Jeśli są jakieś oznaki choroby, najlepiej przemyśleć swoje plany podróży.
 • Noś solidne buty. Upadki są zawsze zagrożeniem , więc trzymaj się stabilnie, niezależnie od tego, czy zwiedzasz, czy spieszysz do bramki na lotnisku. Poświęć modę dla bezpieczeństwa dzięki niezawodnym butom do tenisa lub innym butom wspierającym, które zapewnią Twojemu ciału równowagę i sprężystość, której potrzebuje.
 • Dystans społeczny. Upewnij się, że trzymasz się co najmniej sześć stóp od starszej rodziny i przyjaciół, których widzisz podczas podróży. Jeśli spotykasz się z ludźmi, których nie widziałeś od miesięcy, przytulanie lub całowanie ukochanej osoby jest kuszące. Ale te chwilowe pozdrowienia mogą spowodować infekcję. Bądź kreatywny dzięki uściskom powietrza, łokciom i innym bezpiecznym sposobom okazywania swojej miłości.
 • Przewietrz to. Fajnie jest siedzieć przy stole w jadalni lub dzielić rodzinną zagadkę, ale jeśli widzisz ludzi po raz pierwszy, najlepiej jest pozostać na świeżym powietrzu. Zrób piknik, idź na spacer lub ustaw kilka leżaków, aby zdystansować się na świeżym powietrzu.
 • Trzymaj to małe. Im więcej osób wchodzisz w interakcję (zwłaszcza w sytuacjach o podwyższonym ryzyku, takich jak lotnisko, sklep lub czyjś dom), tym większe masz szanse na narażenie na koronawirusa. Staraj się spotykać w małych grupach — najlepiej 10 lub mniej — niezależnie od wytycznych stanowych lub miejskich, które mogą zatwierdzać większe zgromadzenia.
 • Rozważ medyczne urządzenie alarmowe. Jeśli masz schorzenie, które naraża cię na upadek, omdlenia lub jakikolwiek inny stan, który może uniemożliwić wezwanie pomocy, medyczny wisiorek ostrzegawczy może być ratunkiem. Ułatwia to również komuś dostęp do Twojej dokumentacji medycznej, jeśli potrzebujesz pomocy, gdy jesteś daleko od domu. Jeśli masz już medyczne urządzenie alarmowe, porozmawiaj ze swoim dostawcą przed wyjazdem, aby upewnić się, że będzie ono działać podczas podróży.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w podróży lotniczej

Lotniska są pełne ludzi, spieszących się, by złapać samolot lub nawiązać połączenie. Oprócz normalnego bezpieczeństwa na lotnisku, jeśli zdecydujesz się na lot teraz, powinieneś podjąć środki ostrożności, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19.

Oto kilka wskazówek dotyczących podróży, które pomogą Ci bezpiecznie poruszać się po lotnisku zarówno podczas pandemii, jak i za każdym razem, gdy lecisz:

 • Uważaj na swoje torby. Musisz cały czas pilnować swojego bagażu, nawet po wejściu do samolotu.
 • Tworzenie zespołu. Jeśli podróżujesz sam, spróbuj znaleźć kogoś w kolejce, by się zaprzyjaźnić. To ktoś, kto mógłby pilnować Twojego bagażu przy kasie lub przechodząc przez ochronę.
 • Chroń swój laptop. Przechodząc przez kontrolę bezpieczeństwa, umieść laptopa na pasie rentgenowskim jako ostatni. W ten sposób twój laptop wyjdzie po twoim bagażu podręcznym i miejmy nadzieję, że o czasie, gdy zostaniesz odprawiony. Nie chcesz, aby Twój laptop był zbyt długo otwarty.
 • Zdezynfekuj. Noś środek do dezynfekcji rąk lub chusteczki dezynfekujące, aby przetrzeć ręce, torby, laptopa i telefon po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Jeśli myjesz ręce środkiem do dezynfekcji rąk, użyj dużej ilości i wcieraj go w dłonie przez co najmniej 20 sekund.
 • Myć dłonie. Jeśli masz czas, zatrzymaj się w najbliższej łazience, aby umyć się wodą z mydłem — to najlepszy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
 • Noś wygodną maskę. Zarówno na lotnisku, jak i podczas lotu musisz nosić okrycie twarzy. Będzie to prawdopodobnie najdłuższy odcinek, jaki musiałeś nosić maskę (chyba że jesteś niezbędnym pracownikiem), więc spakuj taką, która dobrze pasuje i jest wygodna. Nieustanne wiercenie lub dostosowywanie jej do celu niweczy cel noszenia maski.
 • Przechowuj swój bagaż podręczny w pobliżu. W samolocie, jeśli nie wkładasz bagażu pod siedzenie przed sobą, umieść go w schowku nad głową po drugiej stronie przejścia. Będziesz mógł mieć oko na swoją torbę podczas lotu, aby upewnić się, że nikt nie otwiera Twojego bagażu.
 • Wytrzyj rzeczy. Kiedy dojdziesz do swojego miejsca, wytrzyj siedzenie, klamrę pasa bezpieczeństwa, tacę i wszystko inne, czego dotkniesz (zwłaszcza jeśli podróżujesz z maluchami).
 • Staraj się ograniczać kontakt. Linie lotnicze nie rezerwują już lotów z powodu dystansu społecznego, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że usiądziesz obok, z tyłu lub przed kimś innym. Jeśli to możliwe, poproś o okno lub środkowe miejsce. Uważamy, że okno jest najlepsze, ponieważ nikt nie będzie się na ciebie wspinał ani nie ocierał łokciami, gdy kierują się przejściem do łazienki.
 • Nie wstydź się. Jeśli zobaczysz pusty rząd lub znajdziesz się obok kogoś, kto często kicha lub kaszle, zapytaj, czy możesz przenieść się na inne miejsce. To nie czas na wahanie. Dbanie o własne zdrowie jest całkowicie dopuszczalne.

W trakcie wakacji

Udało Ci się nawigować po lotnisku i bezpiecznie wylądowałeś w miejscu docelowym. Nie odpoczywaj jeszcze na bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, czy jesteś w parku rozrywki, czy w luksusowym kurorcie, istnieje kilka środków ostrożności (oprócz mycia rąk i dystansu społecznego), które możesz podjąć, aby upewnić się, że jesteś tak bezpieczny, jak to tylko możliwe.

 • Trzymaj się z dala od mediów społecznościowych. Nie ostrzegaj przestępców, udostępniając zbyt dużo informacji w sieciach społecznościowych. Powstrzymaj się od publikowania zdjęć, aktualizacji statusu lub „meldowania się” podczas wakacji. Nawet jeśli masz najwyższe ustawienia bezpieczeństwa na Facebooku i Twitterze, Twoje dane osobowe mogą być nadal widoczne dla niechcianych oczu.
 • Opowiedz znajomym i rodzinie o swoim planie podróży. Dobrym pomysłem jest poinformowanie rodziny i znajomych o swoich planach. Zawsze informuj kogoś, kiedy spodziewasz się powrotu i jaką trasę planujesz obrać.
 • Przejdź bezdotykowy. Jeśli to możliwe, wybieraj opcje zbliżeniowe, aby zameldować się w pokoju, otrzymać posiłki z dostawą lub kupić bilety, jeśli wybierasz się na jakiekolwiek wydarzenia lub miejsca.
 • Trzymaj gotówkę i karty kredytowe w oddzielnych miejscach. Nigdy nie noś jednocześnie kart kredytowych, gotówki i paszportu. Będziesz chciał trzymać trochę gotówki w portfelu, a resztę schować w kieszeni lub sakiewce. Jeśli masz sejf w pokoju hotelowym, zostaw tam większość gotówki i weź ze sobą tylko to, czego potrzebujesz na dany dzień.
 • Zrób kopię paszportu. Będziesz chciał zrobić dwie kopie paszportu. Zostaw jeden egzemplarz w domu zaufanemu przyjacielowi lub członkowi rodziny, a drugi weź ze sobą. Wybierając się na zwiedzanie, zabierz ze sobą kopię, a oryginał zostaw w hotelowym sejfie do czasu, aż znów będziesz gotowy do podróży.
 • Zrób przegląd bezpieczeństwa swojego pokoju hotelowego. Zawsze zamykaj drzwi hotelu i nigdy nie otwieraj ich za kogoś, kogo nie znasz. Jeśli możesz, postaraj się o pokój w pobliżu recepcji lub windy.
 • Zrób dezynfekcję swojego pokoju hotelowego. Mimo że hotele intensyfikują swoje procedury sprzątania podczas pandemii, możesz zakasać rękawy i przeprowadzić dodatkową dezynfekcję. CDC ma cały przewodnik, który pomoże ci we właściwy sposób wyczyścić i zdezynfekować tymczasowe zakwaterowanie.
 • Załóż maskę. Podczas zajęć wakacyjnych ważne jest, aby zachować nawyk zakrywania twarzy w zatłoczonych miejscach lub w pomieszczeniach — nawet jeśli jest to tylko korytarz do maszyny do lodu. Po namyśle, nawet nie używaj wspólnej maszyny do lodu.

Nigdy nie możesz być zbyt ostrożny, zwłaszcza jeśli chodzi o podróżowanie. Upewnij się, że rzeczy są bezpieczne w domu i podczas podróży, podejmując niezbędne środki ostrożności.

Kategorie: Blog