Oprócz wielu innych zabytków i atrakcji , Niemcy mają wiele parków rozrywki. Znajdują się one na terenie całego kraju i różnią się stylem, rozmiarem i motywem przewodnim. Na tej stronie możesz poznać historię parków rozrywki w Niemczech oraz przeczytać opisy rodzajów parków, które możesz znaleźć.

Historia parków rozrywki w Niemczech

Chociaż pod koniec XIX wieku parki rozrywki – rodzaj skrzyżowania ogrodów przyjemności z targami podróżniczymi, wraz z nowo wynalezionymi mechanicznymi kolejkami – stały się już popularną atrakcją w Ameryce i Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku, do Niemiec dotarły dość późno. Pierwszy park został otwarty dopiero w 1929 roku i już wtedy był to tylko prosty wiatrak ze zjeżdżalnią.

Niemieckie parki rozrywki, które zostały otwarte w kolejnych latach, również były stosunkowo skromne: Kirchhellener Märchenwald (później przemianowany na Movie Park Germany) i Phantasialand, które zostały otwarte w 1967 roku, zaczynały jako parki bajkowe z atrakcjami przedstawiającymi magiczne historie, place zabaw, restauracje i kilka płaskich przejażdżek.

W latach 70. amerykańskie parki rozrywki, takie jak Disneyland, stopniowo stały się źródłem inspiracji. Po wycieczce po Stanach Zjednoczonych w 1972 roku Franz i Roland Mack zainspirowali się do założenia własnego parku rozrywki w stylu amerykańskim w Niemczech, jako rodzaj podłogi wystawowej dla produktów ich firmy (w tym kolejek górskich i innych przejażdżek). Europa Park otworzył swoje podwoje w 1975 roku, a jego atrakcje od razu stały się hitem – w ciągu jednego roku przyciągnął już ponad 250 000 odwiedzających.

Inne parki rozrywki i przedsiębiorcy pospieszyli za tym przykładem, tak że dziś w Niemczech istnieje ponad 30 parków rozrywki, oferujących różnorodny asortyment atrakcji.  

Gdzie można znaleźć parki rozrywki w Niemczech?

Parki rozrywki znajdują się na terenie całego kraju, a poszczególne skupiska skupiają się wokół niemieckich miast Hanoweru, Frankfurtu , Monachium i Stuttgartu . Dojazd do parku rozrywki może wymagać trochę planowania, ponieważ ilość miejsca wymaganego na wszystkie przejażdżki oznacza, że ​​zazwyczaj znajdują się poza centrami miast. Często będziesz musiał jechać samochodem  lub skorzystać z transportu publicznego . Może nawet warto polecieć. Niektóre firmy zajmujące się autobusami dalekobieżnymi  organizują również regularne wycieczki do parków rozrywki w Niemczech.  

Największe i najlepsze parki rozrywki w Niemczech

Parki rozrywki w Niemczech to przede wszystkim parki tematyczne, które skupiają się wokół jednej lub wielu tematów, takich jak bajki czy kraje świata. Większość parków jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych i mogą z niej korzystać zarówno młodzi, jak i starsi goście. Oto niektóre z największych i najlepszych parków rozrywki w Niemczech:

Europa Park

Europa Park to największy park tematyczny w Niemczech i drugi pod względem popularności park tematyczny w Europie, który każdego roku przyciąga prawie sześć milionów odwiedzających. Znajduje się w Rust, w południowo-zachodniej części kraju i zajmuje powierzchnię 950 000 m2. Park został otwarty w 1975 roku i obecnie składa się z ponad 100 atrakcji. Największymi atrakcjami parku jest 15 obszarów o tematyce europejskiej, w których znajdują się różne kraje, od Islandii po Austrię.

Jednak nie chodzi tylko o kraje europejskie; w parku znajdują się również obszary takie jak Adventure Land, gdzie można przeżyć przygodę nad jeziorem lub po prostu podziwiać piękną przyrodę; i Zaczarowany Las Grimma, w którym możesz wskoczyć do ulubionych bajek braci Grimm, takich jak Jaś i Małgosia.

Park filmowy Niemcy

Skupiony wokół filmu, Movie Park Germany znajduje się w Bottrop-Kirchhellen w Niemczech Zachodnich. Jak sama nazwa wskazuje, ten park dotyczy filmów i seriali telewizyjnych. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę do Bikini Bottom, wybrać się na zjeżdżalnię wodną z Dorą the Explorer lub przeciwstawić się grawitacji na kolejce górskiej Atomic Flyer Jimmy’ego Neutrona.

Park ma kilka obszarów z różnymi kolekcjami atrakcji, takich jak Hollywood Street Set i molo Santa Monica z atrakcjami, takimi jak przejażdżka Trójkątem Bermudzkim i kolejka górska Crazy Surfer. Każdy znajdzie coś dla siebie, z trasami specjalnie zaprojektowanymi dla tych, którzy szukają zastrzyku adrenaliny, a także dla tych, którzy szukają miejsca, w którym można pojechać z całą rodziną.

LEGOLAND Niemcy Resort

LEGOLAND to oczywiście te malutkie klocki, z których można zbudować praktycznie wszystko. Położony w Günzburgu, pomiędzy Stuttgartem a Monachium, jest to jeden z największych parków rozrywki w Bawarii. Do dyspozycji całej rodziny są 63 atrakcje. Dzieci wcielają się w swoich bohaterów i robią rzeczy, na które zwykle zezwala się tylko dorosłym, takie jak zdawanie egzaminu na prawo jazdy lub rywalizacja w turnieju rycerskim.

W LEGOLAND znajduje się 10 obszarów parkowych, z których każdy ma własne atrakcje tematyczne. Odwiedź MINILAND, aby zobaczyć niektóre ze słynnych niemieckich budynków replikowanych w LEGO, a także z innych miast i krajów, lub udaj się do LEGO® X-TREME na pełne akcji przejażdżki i możliwość zaprogramowania robota LEGO. Jest wiele do zrobienia i zobaczenia, więc jeśli nie zmieścisz tego wszystkiego w jeden dzień, możesz również zarezerwować pobyt w wiosce wakacyjnej LEGOLAND.

Park Serengeti

Serengeti Park znajduje się w Hodenhagen w Dolnej Saksonii, w pobliżu Bremy i Hanoweru i, jak sama nazwa wskazuje, jest parkiem rozrywki, który pozwala również na przygodę z safari. Będziesz mógł zobaczyć 1500 dzikich i egzotycznych zwierząt w dwóch obszarach poświęconych zwierzętom. Z pozostałych dwóch obszarów parku jeden łączy zwierzęta i atrakcje (takie jak dzika woda z łabędziami, gęsiami i kaczkami), podczas gdy drugi jest całkowicie poświęcony przejażdżkom i atrakcjom.

Istnieje również obszar wyspy, na którym mieszka ponad 200 naczelnych. Możesz wchodzić w interakcje z małpami bez barier w klatkach, a także nawiązać kontakt w jednym z pięciu kompleksów spacerowych. Szukasz zastrzyku adrenaliny? Obszar Adventure Safari oferuje ponad 40 przejażdżek, w tym kolejkę górską i diabelski młyn.

Kraina fantazji

Phantasialand znajduje się w Brühl, między Kolonią a Bonn. Ten park rozrywki przyciąga rocznie niesamowitą liczbę 1,75 miliona odwiedzających i słynie z wyjątkowych przejażdżek i niesamowitych pokazów. Niektóre z przejażdżek w Phantasialand posiadają światowe rekordy, takie jak szybka kolejka górska TARON, która jest najszybszą kolejką górską na świecie z wieloma startami, lub RAIK, najszybszy rodzinny bumerang na świecie.

Park podzielony jest na sześć obszarów: Fantasy, Deep in Africa, Berlin, Mystery, Meksyk i China Town. Popularne atrakcje to Maus Au Chocolat, gdzie musisz strzelać do myszy za pomocą torebek z ciastami w fabryce ciast, oraz Świątynia Nocnego Jastrzębia, gdzie jeździsz w ciemności nocy na wirtualnym jastrzębiu.

Belantis

Belantis , położone w Lipsku w Saksonii , oferuje odwiedzającym możliwość odwiedzenia ośmiu różnych światów tematycznych, od mitycznych po przygodowe. W parku znajduje się 60 atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Park ma osiem obszarów tematycznych, wszystkie o egzotycznych nazwach, takich jak Wyspa Rycerzy, Wybrzeże Odkrywców, Kraina hrabiów, Preria Indian, Świątynia Imperium Słońca, Plaża Bogów i Dolina Faraonów.

Niektóre z popularnych atrakcji Belantis to: Huracan, kolejka górska z pięcioma pętlami; Klątwa faraona, w której ślizgasz się łódką po boku 31-metrowej piramidy; i Labirynt Avalonu, który rzuca Ci wyzwanie, aby znaleźć drogę przez labirynt. Belantis ma również leśną ścieżkę przyrodniczą, z której mogą korzystać goście.

Heide Park

Niedaleko Hanoweru, niedaleko Soltau w Dolnej Saksonii, znajduje się Heide Park , jeden z największych parków rozrywki w kraju. Ten park ma różne obszary, w tym między innymi Krainę Zapomnianych, Krainę Piratów, Transylwania i nową Krainę Świnki Peppy.

Niektóre z najpopularniejszych atrakcji to kolejka górska Colossos, która jest jedną z najbardziej stromych drewnianych kolejek górskich na świecie; Octopus, czyli pierwsza w Niemczech kolejka nurkowa, osiągająca prędkość 103 km/h; i Desert Race, który pokonuje od 0 do 100 km w zaledwie 2,4 sekundy. Park posiada mnóstwo innych atrakcji i przejażdżek, dzięki czemu cała rodzina będzie się dobrze bawić.

Wycieczka do parku rozrywki

Położony w Cleebronn Adventure Park Tripsdrill jest najstarszym parkiem rozrywki w Niemczech. W 2019 roku park obchodzi 90-lecie istnienia. Zamiast mieć kilka obszarów o różnych tematach, Tripsdrill skupia się na jednym: Szwabii w latach 80. XIX wieku.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji parku jest drewniana kolejka górska „Mammoth”, która jest jedną z największych drewnianych kolejek górskich w Niemczech, składa się z 1000 m3 drewna, dwóch milionów specjalnych gwoździ i miliona specjalnych śrub. To nie wszystko, co park ma do zaoferowania! Można znaleźć zjeżdżalnie wodne, mini zoo i wiele innych kolejek górskich – w sumie jest ponad 100 atrakcji. Potrzebujesz przerwy od kolejek górskich? W parku tym znajduje się również obszar dzikiej przyrody, w którym można zobaczyć ponad 50 różnych gatunków zwierząt. Możesz nawet głaskać i karmić jelenie sika.

Park wakacyjny

Holiday Park to jeden z najczęściej odwiedzanych parków rozrywki w Niemczech, położony w Haßloch w Nadrenii-Palatynacie. Park jest częściowo leśny, częściowo parkowy i posiada pierwszą w Europie wieżę do swobodnego spadania. Ta atrakcja jest nadal jedną z najpopularniejszych w parku.

Kolejną ukochaną atrakcją jest kolejka górska Sky Scream, która osiąga prędkość 100 km/h i ma inwersję skrętu z zakrętami w dół i w górę. Park oferuje również różne atrakcje wodne dla całej rodziny.

Allgaeu Skyline Park

W Rammingen, pomiędzy Monachium a Jeziorem Bodeńskim, w przepięknej górskiej scenerii, znajdziesz Allgäu Skyline Park , ogromny park rozrywki z ponad 60 atrakcjami. Trzy tematy przewodnie parku – czysta adrenalina, rodzinna zabawa i dziecięce hity – oferują coś dla każdej grupy wiekowej.

Popularnymi atrakcjami są tutaj Sky Dragster, najpotężniejsza motocyklowa kolejka górska na świecie, którą również sam jeździsz; Zero Gravity, gdzie ziemia spada spod ciebie i pozostajesz przyklejony do ściany; i Wild Water Ride, w którym znajduje się 30-metrowy wodospad.

Inne parki rozrywki w Niemczech

W Niemczech jest tyle wspaniałych parków rozrywki, że nie moglibyśmy wymienić ich wszystkich! Oto nasz wybór najlepszych z pozostałych, podzielonych według krajów związkowych :

Parki rozrywki w Badenii-Wirtembergii

Parki rozrywki w Bawarii

Parki rozrywki w Hesji

Parki rozrywki w Dolnej Saksonii

Parki rozrywki w Nadrenii Północnej-Westfalii

Parki rozrywki w Nadrenii-Palatynacie

Parki rozrywki w Szlezwiku-Holsztynie

Kategorie: Blog