Zapobieganie utonięciu jest przydatne nie tylko w przypadku posiadania basenu. Może odbywać się na zaledwie kilku centymetrach wody. Nawet jeśli uważasz, że Ty lub Twoja rodzina nie znajdziecie się w sytuacji, w której może dojść do utonięcia, być może w pewnym momencie jesteś. To czwarta najczęstsza przyczyna zgonów w domu .

Nasz przewodnik pomoże Ci zapobiec utonięciu dzieci i dorosłych w domu, nad jeziorem lub na basenie.

Zapobieganie utonięciu dzieci

Istnieje kilka szybkich i szybkich zasad zapobiegania utonięciu w dzieciństwie:

 • Naucz bezpieczeństwa wody.
 • Wcześnie rozpocznij naukę pływania.
 • Zawsze nadzoruj dzieci nad wodą.
 • Odgrodź baseny i zamknij je.
 • Bądź świadomy mniej oczywistych niebezpieczeństw w domu.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo kąpieli.
 • Użyj czujników ruchu.

Naucz bezpieczeństwa wody

Niezbędne jest wczesne nauczenie dzieci o bezpieczeństwie wody i basenu. Ekspert ds. Zdrowia i matka dwójki dzieci, mówi, że jeśli mieszkasz w pobliżu jeziora, stawu lub basenu, powinieneś wypracować sobie rutynę zakładania dziecku kurtki pływackiej przed udaniem się w to miejsce .„Wiem, że to wymaga czasu, a czasem wydaje się, że nie jest tego warte, ale kiedy maluch nauczy się, że jedynym sposobem, w jaki może przebywać w tej okolicy, jest noszenie kurtki kąpielowej, staje się to nawykiem — rutyną, jeśli wolisz. Dlatego wiedzą, że to właśnie musi się stać, zanim wyjdą za drzwi”

Oto kilka dodatkowych sposobów na zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa przy basenach i jeziorach .

Wcześnie rozpocznij naukę pływania

Nauka pływania w bardzo młodym wieku zmniejsza ryzyko utonięcia u dzieci i młodzieży. Nawet niemowlęta mogą nauczyć się pływać na specjalistycznych zajęciach.„Moja siostrzenica zaczęła uczyć się pływania, zanim skończyła rok, ponieważ jej matka dorastała nad jeziorem i znała rodziny, które straciły dzieci w wyniku utonięcia. To był najlepszy sposób, jaki przyszło jej do głowy, by chronić swoją córkę. — Sally Russell

Łatwy sposób na znalezienie lekcji pływania

Bezpłatne narzędzie do nauki pływania Amerykańskiego Czerwonego Krzyża może pomóc Ci znaleźć zajęcia dla niemowląt, dzieci, nastolatków i dorosłych w Twojej okolicy.

Możesz również rozważyć szkolenie ratowników dla nastolatków. Ta dodatkowa warstwa edukacji może nauczyć nastolatka, jak reagować i pomagać w sytuacji zagrożenia wodnego, co jest przydatne, niezależnie od tego, czy tego lata chce pracować na lokalnym basenie, czy nie.

Zawsze nadzoruj dzieci w pobliżu wody

Bez względu na wszystko, nadzór dorosłych jest kluczowy, jeśli chodzi o dzieci i wodę. Dziecko może znaleźć się w sytuacji tonięcia w zaledwie kilka sekund. 

Co zrobić, gdy Twoje dziecko zejdzie pod wodę

Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się , jak zareagować w sytuacji potencjalnego utonięcia .

Odgrodzić baseny?

Ogrodzenie to doskonały sposób na uniemożliwienie dzieciom dostępu do basenu w domu. Aby ogrodzenie działało, upewnij się, że jest zawsze zamknięte, gdy basen nie jest używany. Uważaj jednak. Niektóre dzieci wymyślą, jak skalować zamknięte ogrodzenie, więc nie jest to niezawodna ochrona.

Istnieje również wiele produktów zabezpieczających, które możesz dodać do swojego basenu . Te akcesoria basenowe zaalarmują Cię, gdy dziecko znajdzie się samotnie nad wodą.

Bądź świadomy mniej oczywistych niebezpieczeństw w domu

Nawet jeśli nie posiadasz basenu, wokół Twojego domu wciąż istnieją niebezpieczeństwa utonięcia:

 • Baseny dla dzieci
 • Stawy
 • Właściwości wody
 • WC
 • Duże wiadra
 • Wanny z hydromasażem i jacuzzi?
 • Rowy wokół twojego podwórka po deszczu
 • Otwarte studnie (powinny być wyposażone w pokrywę zabezpieczającą przed dziećmi)

Ponadto istnieje kilka nieoczekiwanych sposobów, w jakie dzieci mogą uzyskać dostęp do zagrożeń związanych z utonięciem. Upewnij się, że drzwiczki dla zwierząt są zamknięte, aby zapobiec ucieczce na zewnątrz. I upewnij się, że drzwi i moskitiery nie mają otworów, przez które mogą się wspinać małe dzieci.

Bezpieczny czas kąpieli

75% utonięć niemowląt ma miejsce w wannie.  Nigdy nie odsuwaj się, nawet na sekundę, podczas kąpieli niemowląt i małych dzieci. Pamiętaj, że nawet jeśli wlejesz tylko trochę wody do wanny, człowiek może utonąć w zaledwie calu wody. Nie ufaj też fotelikowi do kąpieli dla dziecka, aby utrzymać dziecko w wodzie w pozycji pionowej. Krzesła te mogą się przewrócić, nawet jeśli zostaną przyssane do podłogi wanny.

Nie powinieneś martwić się o tonięcie w wannie podczas kąpieli. Podstępny maluch może zawędrować do łazienki i spróbować zacząć własną kąpiel. Nawet dzieci w wieku od 10 do 18 miesięcy mogą wejść do wanny.  Klamki do drzwi łazienki zabezpieczone przed dziećmi i upewnij się, że drzwi są zawsze zamknięte.

Powstrzymaj podstępne dzieci za pomocą czujników

Dzieci są podstępne, więc dodanie wielu alarmów w domu to świetny pomysł, aby zapobiec utonięciu. Umieść alarmy z czujnikami ruchu na drzwiach prowadzących na podwórko, basen lub łazienkę, aby wiedzieć, kiedy Twoje dziecko jest w ruchu do potencjalnie niebezpiecznego obszaru.„Właściwie umieściliśmy alarmy na drzwiach, aby w przypadku otwarcia drzwi, którymi zwykliśmy kierować się w stronę otwartej wody, zostalibyśmy ostrzeżeni, że ktoś przez nie przeszedł. Tak, alarm był denerwujący, ponieważ włączał się za każdym razem, gdy ktoś przez niego przechodził, ale pomógł mi złapać małe, które uważały, że są podstępne i wydostają się bez przyłapania. Oboje bardzo szybko nauczyli się, gdy drzwi zostały otwarte, że ktoś natychmiast tam będzie, aby zobaczyć, kto przez nie przeszedł”. — Sally Russell

Profilaktyka utonięcia dorosłych

Oprócz nauki pływania istnieje kilka innych sposobów, w jakie dorośli mogą zachować bezpieczeństwo podczas zabawy.

Noś kamizelkę ratunkową

Oprócz nauki pływania istnieje kilka innych sposobów, w jakie dorośli mogą zachować bezpieczeństwo podczas zabawy.

Kamizelki ratunkowe ratują życie, ale Twoje szanse na przeżycie są większe, jeśli upewnisz się, że kamizelka ratunkowa jest dopasowana i nie ześlizgnie się ani nie przeszkodzi w nagłym wypadku. Aby upewnić się, że Twoja kamizelka ratunkowa będzie pasować, przed zakupem sprawdź na etykiecie, czy utrzyma ona Twój rozmiar i wagę.

Ponadto w przypadku podstawowych wyściełanych kamizelek ratunkowych musisz założyć kamizelkę ratunkową, zapiąć ją, a następnie trzymać ręce nad głową. Poproś przyjaciela, aby chwycił pachy i podciągnij się. Jeśli kurtka zakrywa podbródek lub pomiędzy ramionami a górną częścią kurtki jest wolna przestrzeń, będziesz musiał albo zacisnąć paski, albo zaopatrzyć się w mniejszą kamizelkę ratunkową.

Idź lekko

Jeśli nieporęczna kamizelka nie jest dla Ciebie, rozważ wybór kamizelki samopompowanej . Są kompaktowe i automatycznie napompują się, jeśli wpadniesz do wody. Ten przewodnik US Coast Guard może pomóc w wyborze odpowiedniej kamizelki ratunkowej lub urządzenia wypornościowego do Twoich potrzeb.

Unikaj alkoholu

Wybierz napój bezalkoholowy, gdy pływasz, spędzasz czas na łodzi lub wylegujesz się przy basenie. Spożywanie alkoholu jest przyczyną do 70% zgonów nastolatków i dorosłych związanych z rekreacją wodną. 

Istnieje kilka powodów, dla których alkohol i woda nie mieszają się. Zaburza równowagę i koordynację, więc jest bardziej prawdopodobne, że upadniesz i nie będziesz w stanie się wycofać. Utrudnia to również ocenę sytuacji, więc jest bardziej prawdopodobne, że zrobisz coś ryzykownego.

Sprawdź swoje recepty

Niektóre recepty zwiększają prawdopodobieństwo utonięcia. Skontaktuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy Twoja recepta może hamować Twoje zdolności motoryczne lub zdolność jasnego myślenia.

Zapobieganie utonięciu zwierząt domowych

To mit, że wszystkie koty i psy potrafią pływać. Potrzebują nadzoru i ochrony, tak jak małe dziecko. Oto jak zapewnić bezpieczeństwo swojemu zwierzakowi:

 • Nie zostawiaj zwierząt samych w wodzie, gdzie mogą być zanurzone. 
 • Zabierz swojemu zwierzakowi urządzenie do pływania na wycieczki nad jezioro, plażę lub basen. 
 • Zapisz psa na lekcje pływania lub naucz go pływać .
 • Zainstaluj bezpieczną dla zwierząt rampę lub drabinkę basenową, aby Twoje zwierzę mogło się wydostać, jeśli wpadnie do wody.

Często zadawane pytania dotyczące zapobiegania utonięciu

Jakie są oznaki utonięcia?

Osoba zazwyczaj milczy, z ustami blisko powierzchni wody. Ich głowy są odchylone do tyłu, gdy próbują złapać powietrze i mogą próbować pływać, ale nigdzie się nie dostają.

Jest kilka innych wskazówek:

 • Hiperwentylacja lub sapanie
 • Szkliste oczy
 • Ramiona na bok
 • Włosy nad oczami
 • Wykonywanie ruchu wspinaczkowego rękami i rękami
 • Podskakując w górę iw dół

Co to jest utonięcie wtórne?

Utonięcie wtórne, zwane również tonięciem na sucho, ma miejsce, gdy woda jest wdychana i powoduje problemy z oddychaniem kilka godzin później.  Kaszel lub problemy z oddychaniem przez dłuższy czas to oznaki, że konieczna jest pomoc medyczna.

Jak poważne jest utonięcie?

Bardzo! Szacuje się, że każdego roku na całym świecie umiera z powodu utonięcia 236 000 osób.  Nawet jeśli nie umrą, tonący pacjenci mogą cierpieć z powodu upośledzenia umysłowego i fizycznego z powodu braku tlenu.

Kategorie: Blog