Chociaż dokładna liczba nie jest znana, eksperci szacują, że w Niemczech znajduje się ponad 20 000 zamków. Od zamków wyglądających jak bajki po średniowieczne fortece z fosami, Niemcy oferują jedne z najbardziej imponujących zamków i pałaców w Europie. Oto niektóre z najbardziej godnych uwagi, wraz z krótką historią budowy zamków w Niemczech.

Krótka historia zamków w Niemczech

Najwcześniejsze zamki, jakie pojawiły się w Niemczech, były uproszczonymi konstrukcjami obronnymi. Te tak zwane zamki motte and bailey, składające się z baszty na wzniesieniu, otoczonej ochronnym rowem i drewnianą palisadą, zaczęły być budowane na poważnie pod koniec XI wieku w wyniku coraz częstszych najazdów Wikingów .

Jednak krytyczna podatność drewnianego motte i bailey na ostrzał spowodowała, że ​​stopniowo zaczęto je zastępować kamiennymi zamkami. Spalone, zniszczone lub odbudowane jako trwalsze kamienne fortyfikacje, żadna z tych oryginalnych drewnianych konstrukcji nie zachowała się do dziś.

Wraz z nadejściem feudalizmu nadeszła mania budowania zamków, ponieważ panowie i szlachcice budowali prywatne zamki ( Burgen ), aby zapewnić kontrolę nad swoimi terytoriami; Budynki te były nie tylko budowlami obronnymi, ale także wielkimi twierdzeniami o władzy i statusie.

Z biegiem czasu, gdy zanikła potrzeba obrony swoich ziem, bogaci właściciele ziemscy zaczęli przede wszystkim budować pałace i dwory ( Schlösser ) jako miejsca zamieszkania. Budynki te były czasami ufortyfikowane budowlami obronnymi, ale generalnie kładły większy nacisk na wygodę i styl.

Jaka jest różnica między Schloss a Burg ?

Istnieją dwa słowa oznaczające zamek w języku niemieckim, które czasami wydają się być używane stosunkowo zamiennie: „ Schloss ” i „ Burg ”. Ściśle mówiąc, „ Burg ” odnosi się do „prawdziwego zamku” – to znaczy fortecy obronnej, typowo budowanej w średniowieczu. Z drugiej strony „ Schloss ” to ogólne określenie dla wielkich budowli, takich jak pałace, domy szlacheckie lub pałace, które zwykle budowano po średniowieczu jako miejsca zamieszkania dla szlachty.

Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, w XV, XVI i XVII wieku niektóre zamki, które utraciły znaczenie obronne, zostały również przekształcone w miejsca zamieszkania. Dlatego, mimo że są prawdziwymi zamkami, dziś określa się je raczej jako „ Schlösser ” niż „ Burgen ”.

Zamek Hohenzollernów

Położony na szczycie góry Hohenzollern w Badenii-Wirtembergii zamek Hohenzollern oferuje panoramiczne widoki na Alpy Szwabskie. Na początku XI wieku w tym niesamowitym miejscu zbudowano pierwszy zamek. Została jednak całkowicie zniszczona w 1423 roku po 10-miesięcznym oblężeniu.

Drugi zamek został zbudowany w latach 1454-1461. Niestety do dziś zachowała się tylko średniowieczna kaplica tego zamku, ponieważ większość jego opuszczonych budynków została zburzona w XVIII wieku. W latach 1846-1867 trzeci zamek został zbudowany jako rodzinny pomnik przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Z ponad 350 000 odwiedzających rocznie jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zamków w Niemczech.

Zamek Neuschwanstein

Na wzgórzu nad miejscowością Hohenschwangau leży zamek Neuschwanstein . Ten XIX-wieczny romański zamek został zamówiony przez króla Ludwika II Bawarskiego . Jednak król spędził tylko 11 nocy w (w dużej mierze) niedokończonym zamku, ponieważ zmarł przed ukończeniem budowy. Po jego śmierci zamek został udostępniony zwiedzającym.

Dziś bajkowy zamek rocznie odwiedza ponad 1,3 miliona osób. Mówiąc o baśniach, mówi się, że zamek był inspiracją dla zamku Śpiącej Królewny Disneylandu.

Pałac Charlottenburg

Największy kompleks pałacowy w Berlinie , Pałac Charlottenburg , był przez wieki ulubionym miejscem wypoczynku władców Hohenzollernów. Wzniesiony w XVII i XVIII wieku okazały barokowy i rokokowy pałac został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Na szczęście pałac został w dużej mierze przebudowany i wyposażony. Dziś pałac jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych stolicy kraju.

Zamek Lichtenstein

Położony w Alpach Szwabskich w Badenii-Wirtembergii, ten prywatny zamek jest często nazywany „bajkowym zamkiem Wirtembergii”. Zainspirowany powieścią „Lichtenstein” (1826) Williama Hauffa, zamek Lichtenstein został zaprojektowany przez Carla Aleksandra Heideloffa w stylu neogotyckim. Budowę rozpoczęto w 1840 roku, a zakończono w 1842 roku.

Zamek można zwiedzać w ramach wycieczki z przewodnikiem; jednak niektóre pokoje są zamknięte dla publiczności. Około 500 metrów od zamku Lichtenstein znajdują się ruiny jego średniowiecznego poprzednika, Burg Alt-Lichtenstein.  

Zamek Lichtenstein, Badenia-Wirtembergia

Zamek w Heidelbergu

Położony po północnej stronie wzgórza Köningstuhl w Heidelbergu w Badenii-Wirtembergii zamek Heidelberg ma bogatą historię. Pierwsza konstrukcja zamkowa została zbudowana przed 1225 rokiem. Przez lata zamek był niszczony, odbudowywany i ponownie niszczony. Wojna i siły natury spustoszyły niegdyś wspaniałą renesansową budowlę.

Został zniszczony pod koniec XVII wieku przez Francuzów w wojnie Wielkiego Sojuszu, aw 1764 uszkodzony przez uderzenia pioruna i wynikające z nich pożary. Zamek został częściowo odrestaurowany w 1890 r. (budynek główny) iw 1897 r. (budynek Friedricha). Zdecydowano jednak, że całkowita renowacja będzie niemożliwa. Dziś ruiny przyciągają miliony turystów z całego świata.

Zamek Hohenschwangau

Zamek Hohenschwangau , z widokiem na niemiecką wioskę Hohenschwangau w Bawarii, został po raz pierwszy wymieniony w zapisach historycznych z XII wieku. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniał właścicieli, a różne wojny pozostawiły zamek w ruinie.

Jednak w 1832 roku król Maksymilian II, ojciec króla Ludwika II, przebudował zamek według pierwotnych planów. Stał się oficjalną letnią i myśliwską rezydencją rodziny królewskiej. Od śmierci Ludwiga w 1886 roku neogotycki zamek pozostaje ulubieńcem rodziny królewskiej. I to nie tylko członkowie rodziny królewskiej – rocznie zamek odwiedza ponad 300 000 osób. 

Zamek Braunfels

Z ponad 750-letnią historią nie powinno dziwić, że zamek Braunfels w Hesji był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, zmieniając się z warowni w zamek rodem z bajki. Od 1260 r. służył jako zamek mieszkalny szlacheckiej rodziny Solms-Braunfels, a w 1384 r. stał się siedzibą hrabiów Solms.

Dziś zamek jest nadal zamieszkany przez rodzinę; jednak istnieje możliwość zwiedzania i zwiedzania zamku. Koniecznie zajrzyj do rodzinnego muzeum, w którym znajduje się prywatna kolekcja hrabiów i książąt Solms-Braunfels.

Zamek Schwerin

Otoczony jeziorem Schwerin zamek Schwerin  (często nazywany pałacem Schwerin) znajduje się w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie . Zapisy historyczne wskazują, że w tym miejscu istniał już od 973 roku zamek. Oczywiście, jak w przypadku wielu starych zamków, na przestrzeni lat dokonano wielu zmian.

Dzisiejszy zamek Schwerin został zbudowany w latach 1847-1857 przez wielkiego księcia Meklemburgii-Schwerina Fryderyka II Franciszka. Neorenesansowy zamek został zaprojektowany przez Georga Adolfa Demmlera, który zainspirował się francuskim zamkiem Chateau de Chambord. Po 1918 r. zamek Schwerin stał się własnością państwa. Obecnie służy jako siedziba rządu. 

Zamek Altena

Na wzgórzu z widokiem na miasto Altena w Nadrenii Północnej-Westfalii leży Zamek Altena , średniowieczny zamek z XII wieku. Został zbudowany przez hrabiów Berg, aby założyć swoją warownię. Przez lata służył jako dom opieki dla chorych, sąd karny i więzienie, sierociniec i hospicjum.

W 1912 roku Richard Schirrmann założył pierwsze na świecie schronisko młodzieżowe na niższych piętrach głównego budynku zamku. Schronisko istnieje do dziś, ale obecnie mieści się w dawnej bramie, natomiast w gmachu głównym mieści się Muzeum Zamkowe.

Zamek Eltz

Z zamku Eltz  w Nadrenii-Palatynacie roztaczają się wspaniałe widoki na rzekę Elzbach i las Eltz . Podczas gdy wiele zamków w Niemczech zostało spustoszonych przez wojny i przyrodę, zamek Eltz pozostał nietknięty. Co więcej, nadal jest własnością tej samej rodziny, która zbudowała go 850 lat temu, a wiele oryginalnych mebli można podziwiać do dziś, co czyni zamek Eltz raczej wyjątkowym.

Koniecznie odwiedź Zbrojownię i Skarbiec Zamku Eltz, gdzie znajdują się wspaniałe dzieła sztuki niemieckich złotników i srebrnych kowali, ozdobna biżuteria, ceremonialna i prawdziwa broń oraz wiele innych.

Inne zamki i pałace w Niemczech

Mając ponad 20.000 zamków w samych Niemczech, nic dziwnego, że nie mogliśmy oddać im wszystkich sprawiedliwości! Oto nasz wybór najlepszych z pozostałych, podzielonych według krajów związkowych .

Zamki i pałace w lokalizacji Badenia-Wirtembergia

Zamki i pałace w lokalizacji Bawaria

Zamki i pałace w Berlinie

Zamki i pałace w lokalizacji Brandenburgia

Zamki i pałace w lokalizacji Brema

Zamki i pałace w lokalizacji Hamburg

Zamki i pałace w lokalizacji Hesja

Zamki i pałace w lokalizacji Dolna Saksonia

Zamki i pałace w lokalizacji Meklemburgia-Pomorze Przednie

Zamki i pałace w lokalizacji Nadrenia Północna-Westfalia

Zamki i pałace w lokalizacji Nadrenia-Palatynat

Zamki i pałace w lokalizacji Kraj Saary

Zamki i pałace w lokalizacji Saksonia

Zamki i pałace w lokalizacji Saksonia-Anhalt

Zamki i pałace w lokalizacji Szlezwik-Holsztyn

Zamki i pałace w lokalizacji Turyngia

Kategorie: Blog