Według wyników badania Mediapanel opracowanych przez Wirtualnemedia.pl z platformy Google w grudniu 2022 roku platformy Google’a (strony www i aplikacje mobilne) odpowiedzialne za obsługę map, odwiedziło 21,08 mln polskich internautów, co dało 70,94 proc. całego zasięgu.

W tym samym czasie mapy Targeo miało w grudniu 4,09 mln użytkowników i 13,77 proc. zasięgu, Yanosik – 4,02 mln internautów i 13,53 proc. zasięgu, aplikacja Mobile MPK – 3,68 mln użytkowników i 12,38 proc. zasięgu, a Jakdojade (należące od kilku lat do Ringier Axel Springer Polska) – 3,29 mln użytkowników i 11,08 proc. zasięgu.

I niestety jest to smutna informacja dla fanów innych rozwiązań niż mapy Google, bo we wrześniu 2019 roku, mapy Targeo odwiedziło 4 mln realnych użytkowników przy 9 mln użytkowników map Google. Dziś proporcje te wynoszą 21 do 4 mln dla Google Maps, to nie tyle pokazuje spadek zainteresowania, co brak jego wzrostu przy tak ogromnej różnicy na korzyść map Google. Nawet wzrost z 1 do 3 mln użytkowników jakdojade.pl pokazuje, że mapy Targeo, chociaż pod wieloma względami są mocną konkurencją dla Map Google, nie cieszą się aż taką popularnością. Ważne jest to, że mówimy tu o polskim Internecie.

Dlaczego użytkownicy lubią mapy Targeo?

Istnieją 3 kluczowe czynniki decydujące o tym, że mapa Targeo jest o wiele lepsza od Google Maps, pomijając, że obie wyświetlają natężenie ruchu.

Mapy Targeo są o wiele szybciej aktualizowane od Google Maps, co udowodniło wielu użytkowników wskazując setki dróg i skrzyżowań, które mapy Google aktualizowały długi okrez czasu, gdy w Targeo były one uwzględniane od razu, np. po zakończeniu lub jeszcze w trakcie budowy.

Dodatkowo Mapy Targeo wyświetlają numery budynków i robią to naprawdę dobrze, tak dobrze, że aplikacja polecana jest, np. kurierom.

Targeo korzysta z jednego z największych i najbardziej precyzyjnych zasobów danych geograficznych wykorzystywanych również w systemie nawigacyjnym AutoMapa. Unikalną wartością zastosowanej w Targeo cyfrowej mapy Polski jest precyzyjna warstwa adresowa, a także obrysy poszczególnych budynków w miastach. 

Targeo jest wspólnym projektem tworzonym przez trzy firmy:

  • Indigo Sp. z o.o. – odpowiedzialna za tworzenie oprogramowania dla platformy internetowej i systemów biznesowych, a także sprzedaż rozwiązań Targeo,
  • Geosystems Polska Sp. z o.o. – twórca i dostawca danych geograficznych,
  • Aqurat Sp. z o.o. – tworząca silnik mapowy wykorzystywany w systemach Targeo i w AutoMapie.

Dodatkowo, co nie ma raczej znaczenia w planowaniu trasy przejazu, serwis Targeo jako pierwszy umożliwia również sprawdzenie cen nieruchomości w Warszawie. 

A jeśli nie Targeo, AutoMapa czy Google Maps to co?

W czołówce najpopularniejszych map, np. dla kierowców, znajdziemy oczywiście popularną aplikację Yanosik, która posiada rozbudowane funkcje ostrzegania o fotoradarach i patrolach policji. W zasadzie dzięki temu zasłynęła. Dodatkowo jest w pełni funkcjonalną nawigacją, oferuje także dodatkowe funkcje zarządzania flotą, itp. oraz współpracuje z systemami lokalizacji GPS, także lokalizatorami samochodów.

Kategorie: Blog