Jako rodzic ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę, jeśli planujesz wycieczkę do parku wodnego wewnątrz lub na zewnątrz.

Oto kilka informacji i przypomnień z Amerykańskiej Akademii Pediatrii, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie Twojej rodzinie.

1. Poznaj zasady.

Zjeżdżalnie wodne są główną przyczyną urazów w parkach wodnych. Więc postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi jazdy. Zasady takie jak „stopy na pierwszym miejscu” istnieją z jakiegoś powodu – aby zapewnić jeźdźcom bezpieczeństwo.

W 2015 r. 4200 osób odwiedziło szpitale z powodu urazów związanych z parkiem wodnym, z których najczęstsze to zadrapania, skaleczenia, złamania kości, wstrząsy mózgu i urazy kręgosłupa.

Zawsze zwracaj uwagę na ograniczenia dotyczące rozmiaru i wagi podczas przejażdżek po parku wodnym. Jeźdźcy, którzy są za mali, mogą zostać wyrzuceni z przejażdżki. Zawodnicy, którzy przekraczają wartości maksymalne, mogą utknąć w zjeżdżalniach lub nabrać nadmiernej prędkości i zbyt szybko wyjechać z przejażdżki. Uważaj także na maksymalną dozwoloną liczbę jeźdźców. Jeśli znaki mówią, że ograniczenie do dwóch jeźdźców na jazdę, nie stawiaj czterech, próbując pobić rekord. Upewnij się, że twoje dzieci rozumieją potrzebę przestrzegania zasad.

2. Poznaj swojego pływaka.

Dane krajowe pokazują, że w amerykańskich parkach wodnych zdarzały się utonięcia śmiertelne i nieśmiertelne. To może się przydarzyć każdemu. Poznaj ryzyko i podejmij kroki, aby zapobiec tragedii związanej z utonięciem.

Jaka cecha parku wodnego niesie największe ryzyko utonięcia?Odpowiedź: baseny z falami . Baseny ze sztuczną falą mogą być niebezpieczne dla mniejszych dzieci lub słabych pływaków i mogą być chaotyczne z dużą liczbą osób kołyszących się w wodzie. Może to również utrudnić zauważenie pływaka w tarapatach, który mógłby wyglądać jak kolejny pływak cieszący się falami. Tym ważniejszy jest ścisły nadzór rodzicielski. Rodzice, bądźcie w zasięgu ręki młodych lub słabych pływaków. Miej oczy na swoje dzieci i zdecydowanie rozważ założenie pływaka w kamizelkę ratunkową.

3. Wiedz, co jest w wodzie.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) większość ludzi ma na dnie około 0,14 grama kału, który może spłukać i zanieczyścić wodę. CDC informuje również, że w ciągu jednego roku 58% publicznych puli uzyskało wynik pozytywny na obecność markera zanieczyszczenia kałem E. coli―a. Fuj! Crypto (skrót od Cryptosporidium) ma wysoką tolerancję na chlor, która umożliwia temu pasożytowi przetrwanie przez długi czas w chlorowanej wodzie basenowej. Zarówno E. coli, jak i Crypto mogą powodować poważne choroby u pływaków, co czasami prowadzi do hospitalizacji.

Co rodzice mogą zrobić, aby zapobiegać chorobom przenoszonym przez wodę:Naucz swoje dziecko nigdy nie pić wody w basenie . Zapewnij czystą wodę pitną, jeśli dzieci są spragnione.
Zabieraj dziecko na przerwę w łazience mniej więcej raz na godzinę .Sprawdzaj pieluchy do pływania co 30-60 minut.Unikaj siedzenia na dyszach wodnych.Jeśli Twoje dziecko jest chore – szczególnie z biegunką – nie odwiedzaj parku wodnego.Prysznic przed pływaniem, szczególnie jeśli Twoje dziecko bawiło się w innych miejscach parku wodnego, takich jak piaskownice, może pomóc wypłukać bakterie ze skóry i zmniejszyć zanieczyszczenie.Prysznic ponownie przed udaniem się do domu . W ten sposób usuwa się chlor ze skóry, pomagając zapobiegać podrażnieniom skóry.

4. Wiedz, kto ogląda, a kto nie.

Czy wiesz, że rząd federalny nie monitoruje ani nie reguluje stałych parków rozrywki, z których wiele zawiera parki wodne? To niestety prawda!  W 1980 roku Kongres przekazał kontrolę nad tymi parkami władzom stanowym i lokalnym. Federalni urzędnicy ds. bezpieczeństwa nie mogą rozwiązywać problemów związanych z bezpieczeństwem w tych parkach, więc mozaika władz lokalnych i stanowych ponosi odpowiedzialność za nadzór nad bezpieczeństwem przejażdżek w parkach rozrywki. Oznacza to, że nie ma spójnego standardu regulacji.

Więc co to oznacza? Czy rodzice powinni się martwić? Każde państwo decyduje, jaki poziom regulacji i monitorowania chce przyjąć. Niektóre stany są surowe, ale inne wybierają minimalne zaangażowanie, co sprawia, że ​​niektóre parki podlegają samoregulacji. W rzeczywistości karnawały pop-up mają więcej regulacji rządowych niż parki rozrywki na stałe!AAP sugeruje sprawdzenie, w jaki sposób wybrany park wodny jest monitorowany i regulowany. 

5. Myśl poza basenem.

Teraz, gdy już rozważyłeś zasady pływania, bezpieczeństwo pływaków i problemy zdrowotne, istnieje kilka bardziej ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w utrzymaniu pozytywnego dnia w parku. Jak zawsze, ważne jest, aby zabrać ze sobą i używać kremu przeciwsłonecznego , jeśli będziesz na zewnątrz. Powinieneś także przynieść wodę, aby wszyscy byli nawodnieni.

Oto kilka innych pomysłów, które zapewnią wszystkim bezpieczeństwo i szczęście:Niezależnie od tego, czy jest to park kryty czy odkryty, buty do wody mogą być dobrą inwestycją . Powierzchnie na tarasach basenowych mogą stać się śliskie od mieszanki wody i kremu przeciwsłonecznego. Buty do wody mogą zapewnić małym stopom dodatkową przyczepność i chronić je przed szorstkimi powierzchniami, takimi jak dno basenów.Zaplanuj przerwy na zajęcia w ciągu dnia . Dzieci spalają około 288 kalorii na godzinę bawiąc się w basenie. Taki poziom aktywności może męczyć młodych pływaków, dlatego ważne jest, aby okresowo wychodzić z wody i odpoczywać. To dobry czas na zregenerowanie sił w cieniu, przekąskę i przerwę na kąpiel.Idź, nie biegnij . Pokłady przy basenach są śliskie, a parki mogą być zatłoczone.Zdobądź mapę parku i zidentyfikuj miejsce spotkania  na wypadek separacji twojej rodziny.Dzieci i inne osoby, którym brakuje umiejętności pływania, powinny również nosić kamizelki ratunkowe na basenie lub w parku wodnym.  Niektóre parki wymagają od pływaków noszenia ich, a personel może pomóc w upewnieniu się, że urządzenie ma odpowiedni rozmiar i jest odpowiednio dopasowane do Twojego dziecka. Nawet gdy noszą kamizelki ratunkowe, małe dzieci i osoby, które nie potrafią dobrze pływać, potrzebują osoby dorosłej, która potrafi pływać w zasięgu ręki, zapewniając nadzór dotykowy.Pamiętaj, że ratownicy to tylko jedna warstwa ochrony przed utonięciem.   Niezbędny jest ścisły, uważny i kompetentny nadzór, gdy Twoje dziecko jest w wodzie lub w jej pobliżu. Nawet gdy noszą kamizelki ratunkowe, małe dzieci i osoby, które nie potrafią dobrze pływać, potrzebują osoby dorosłej, która potrafi pływać w zasięgu ręki, zapewniając nadzór dotykowy.

Kategorie: Blog