W zimie lub w deszczowy dzień, kryty basen może być po prostu sposobem na rozruszanie się i bicie serca. Jednak powszechnie występujące chemikalia w wodzie basenowej, które mogą być bardziej  skoncentrowane w  pomieszczeniu, mogą utrudniać pracę płuc.

„Głównym problemem związanym z basenami krytymi jest chlor, który jest używany jako środek dezynfekujący”, . „Chociaż ważne jest, aby kontrolować szkodliwe bakterie, może to być potencjalnie irytujące”.

Pływanie w  krytych basenach  może narazić Cię na wyższy poziom chloru w powietrzu i zwiększyć ryzyko problemów związanych z płucami, ale korzyści płynące z ćwiczeń często przewyższają ryzyko. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia płuc i wielkość ekspozycji. Jeśli masz jakiekolwiek objawy dyskomfortu, takie jak kaszel, świszczący oddech lub uczucie pieczenia gardła, zatrzymaj się i zrób sobie przerwę.

Ogólnie rzecz biorąc, pływacy wyczynowi są bardziej zagrożeni niż pływacy rekreacyjni, ponieważ spędzają dużo więcej czasu w basenach niż przeciętna osoba.

Co ma z tym wspólnego chlor?

Chlor jest najczęstszym środkiem dezynfekującym stosowanym w basenach wewnętrznych i zewnętrznych, a do zabicia wszelkich niebezpiecznych bakterii w wodzie wymagany jest określony poziom.

W basenach zewnętrznych chlor szybko się rozprasza, ale w basenach krytych jest on bardziej zamknięty. To stężenie chloru może stanowić problem.

„Jeśli basen kryty nie jest dobrze regulowany, pływacy mogą zacząć dostrzegać objawy zapalenia tchawicy i oskrzeli, takie jak kaszel lub świszczący oddech”, mówi. „Może być pieczenie w gardle”.

Większym problemem jest  chloramina , mieszanina chloru i amoniaku, która może powodować silny zapach chloru w basenach, ponieważ może pogorszyć istniejące alergie. W basenach znajduje się głównie unoszący się kilka cali nad powierzchnią wody, gdzie pływacy oddychają.  Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) chloraminy  ograniczają przepływ świeżego powietrza nad powierzchnią wody.

Potencjalne problemy związane z basenami krytymi

Nadreaktywność dróg oddechowych, którą można zaobserwować w astmie, występuje, gdy oskrzela w płucach ulegają nieprawidłowemu skurczowi i mogą prowadzić do kaszlu i ucisku w klatce piersiowej. 

Jeśli jesteś wyczynowym pływakiem, możesz łatwo pomylić te objawy z efektami intensywnego treningu. Jedno z badań wykazało, że po monitorowaniu grupy pływaków wyczynowych narażenie na chlor z krytego basenu  spowodowało zmiany  w ich błonie śluzowej dróg oddechowych. Badanie koncentrowało się na tym, czy metabolizm błony śluzowej dróg oddechowych może ocenić ryzyko wystąpienia jakichkolwiek chorób, takich jak wyniki sportowe lub choroby ostre i przewlekłe. Jeśli trenujesz na krytym basenie i regularnie doświadczasz tych objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Badania  sugerują również, że zabieranie niemowląt i małych dzieci, których płuca nie są jeszcze dojrzałe, do basenów krytych może potencjalnie prowadzić do częstszego występowania alergii i/lub astmy. 

„Odpowiedź nie jest jednoznaczna”, mówi dr Talierico. „Mamy również dowody na to, że kryte baseny nie sprawiają problemów małym dzieciom. Nie radziłabym rodzicom, którzy słyszą o tych większych szansach na zachorowanie na astmę, aby przestali umieszczać swoje dzieci w programach pływania rekreacyjnego. Pływanie przynosi dzieciom zbyt wiele korzyści zdrowotnych”.

Jak uzyskać ulgę

Jeśli stwierdzisz, że nie oddychasz komfortowo podczas pływania w pomieszczeniu, wyjdź z basenu i opuść obszar basenu. W wielu przypadkach samo wyjście z basenu przyniesie ulgę.

Jeśli przytłaczający zapach chloru wokół krytego basenu powoduje objawy lub dyskomfort, rozważ znalezienie innego basenu. Możesz również rozważyć basen ze słoną wodą lub inny rodzaj środka dezynfekującego, takiego jak brom.

„Co najważniejsze, gdy jesteś na krytym basenie, upewnij się, że obszar jest dobrze wentylowany”, mówi dr Talierico. „Polecam również, aby później wziąć prysznic, aby usunąć wodę z basenu”.

Kategorie: Blog