Mobilne aplikacje mapowe są często używane do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. Usługa map Google Maps jest preinstalowana na większości urządzeń mobilnych i jest używana przez zdecydowaną większość użytkowników. Nie bez powodu: bogactwo danych serwisu jest ogromne, a jego funkcje niezwykle praktyczne. Niezależnie od tego, czego szukasz, zazwyczaj znajdziesz je online w Mapach Google . Mapy Google oferują teraz nawet mapy offline.

Ale nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni z lidera rynku. Nie bez znaczenia są tu obawy dotyczące ochrony danych, podobnie jak krytyka manipulacji materiałem mapowym w celach komercyjnych . Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz wybrać inną usługę mapową. Ale czy inni dostawcy mogą dotrzymać kroku liderowi branży? A jakie są ich zalety i wady?

  1. Najlepsze alternatywy Google Maps
  2. OpenStreetMap
  3. Maps.me
  4. Świat GPS Navmii
  5. Waze
  6. HERE WeGo
  7. Mapy 3D Pro
  8. Ogólny przegląd najlepszych alternatyw Google Maps
  9. Mapy Targeo

Najlepsze alternatywy Google Maps

Istnieje wiele alternatyw dla Map Google. Wiele z nich charakteryzuje się tym, że można z nich korzystać także offline. Duża zaleta map offline : nie musisz mieć dostępu do Internetu, gdy jesteś w ruchu, co pozwala zaoszczędzić ilość danych. Z drugiej strony wady to wymagana dodatkowa przestrzeń dyskowa i potrzeba regularnych aktualizacji. Ilość pamięci, jaką każda aplikacja zajmuje na Twoim urządzeniu, zależy w dużej mierze od ilości pobranych materiałów map, aby były dostępne w trybie offline. Może to być bardzo przydatne, na przykład podczas podróży za granicę lub w obszarze o stosunkowo słabym połączeniu danych.

Wybierając usługę mapową, należy również zwrócić uwagę na to, skąd czerpie materiał mapowy Niektóre rzekome alternatywy okazują się należeć do Google. Jednak wielu korzysta z map, które można swobodnie używać, takich jak te z projektu OpenStreetMap. Różnice leżą wówczas w odpowiednim zakresie funkcji i ewentualnie w cenach. Z prawie wszystkich przedstawionych tutaj aplikacji można korzystać bezpłatnie. Jednak za bardziej specjalne aplikacje, które oferują dodatkowe funkcje, zwykle trzeba zapłacić.

W najlepszym przypadku serwis mapowy nie tylko wskazuje właściwą drogę i pokazuje adresy i połączenia komunikacyjne, ale także wymienia sklepy, miejsca do jedzenia i wyjścia lub siedziby firmy. Niektóre alternatywy Map Google pokazują pobliskie hotele i kina lub miejsca, w których można znaleźć najbliższą stację samochodów i stacji benzynowych. Inni specjalizują się bardziej w dostarczaniu kierowcom, rowerzystom lub turystom pieszych najlepszej trasy z punktu A do punktu B wraz ze wszystkimi istotnymi informacjami.

OpenStreetMap

Projekt OpenStreetMap , być może najbardziej znana alternatywa Google Maps, istnieje od 2004 roku. W ramach koncepcji otwartych danych użytkownicy sami zbierają dane map w celu stworzenia możliwie najbardziej szczegółowej mapy świata. Dane te są dostępne dla każdego swobodnie i bezpłatnie , ponieważ objęte są tak zwaną Licencją Otwartej Bazy Danych. Oznacza to, że można z nich korzystać bez ograniczeń – w przeciwieństwie do materiału mapowego z Google Maps, który podlega warunkom licencyjnym amerykańskiej grupy.

OpenStreetMap może być używany zarówno przez przeglądarkę , jak i przez aplikacje na Androida i iOS . Możesz łatwo wydrukować mapy lub udostępnić je znajomym. Aplikacja zapisuje obrazy i dane, takie jak numery domów lub liczba pięter w domu, aby były jak najbardziej przydatne. Dane prywatne nie należą do struktury projektu i nie są zapisywane. Własność prywatna i związane z nią ścieżki dla pieszych, trawniki i podjazdy nie są ogólnodostępne. Planer trasy ( dostarczony dla Europy za pośrednictwem powiązanego projektu OpenRouteService) rozróżnia różne typy pojazdów silnikowych, rowerzystów, pieszych, a nawet osób na wózkach inwalidzkich.

Projekt jest finansowany wyłącznie z darowizn i dlatego nie wymaga reklamy . Datki zbierane są na tzw. imprezach kartograficznych na finansowanie nowych projektów i zbieranie dalszych danych mapowych. Ponieważ mapy tej alternatywy Google Maps mogą być używane swobodnie, korzystają z nich różne inne aplikacje (również prezentowane tutaj). Aby móc korzystać z aplikacji w trybie offline, musisz pobrać materiał mapowy, który zajmuje dużo miejsca.

Zalety OpenStreetMapWady OpenStreetMap
Darmowa aplikacjauzależniony od darowizn
Darmowa licencjado pracy w trybie offline wymagana jest duża ilość pamięci
bez reklamy 
całkowicie własny materiał mapowy 

Maps.me

Maps.me to jedna z bezpłatnych aplikacji korzystających z materiałów mapowych OpenStreetMap. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, mapa jest zapisywana w trybie offline , dzięki czemu aplikację można wywołać w dowolnym momencie bez zużywania własnej ilości danych. Ponadto dane są maksymalnie skompresowane, co oznacza, że ​​aplikacja wymaga mniej pamięci.

Aplikacja Maps.me przekonuje swoich użytkowników wieloma szczegółami , których Google Maps nie oferuje lub nie w ten sposób, m.in. B. Różne kategorie, takie jak rozrywka, hotele, restauracje i jedzenie. Na przykład, jeśli wybierzesz kategorię „Żywność” i swój ulubiony smak, aplikacja pokaże Ci pobliskie restauracje.

Wadą tej aplikacji jest to, że trasy nie zawsze są dokładne i czasami wyświetlane są objazdy. Najszybsza trasa nie zawsze jest wyświetlana, jak w Google, ale często jest to wygodniejsza trasa, która może wtedy potrwać dłużej. Aplikacja wymaga również stosunkowo dużej ilości miejsca do przechowywania. Można jednak również pobrać mapy poszczególnych miast lub regionów, co jest bardzo przydatne podczas wyjazdów zagranicznych.

Korzyści Maps.meWady Maps.me
dostępne w trybie offlineProwadzenie trasy nie tak precyzyjne
różne kategorie i filtrywymaga stosunkowo dużej ilości miejsca do przechowywania
Mapy konkretnych miast i obszarów dostępne indywidualnie 
kompresja danych 

Świat GPS Navmii

Aplikacja Navmii GPS World jest oferowana jako bezpłatne oprogramowanie przez firmę Navmii Publishing Ltd. Wykorzystuje również mapy z OpenStreetMap.Ponadto usługa rozszerza zakres funkcji map o profesjonalne funkcje, takie jak geokodowanie czy nawigacja w czasie rzeczywistym. Navmii GPS World zapisuje również mapy w trybie offline po ręcznym pobraniu, dzięki czemu można je otwierać i używać bez żadnych problemów, nawet jeśli odbiór sieci jest słaby lub ilość danych jest niska. Jednak aktualizacje map nie są tak szybkie, jak w przypadku Map Google.

trybie online Navmii łączy głosowy system nawigacji, informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, lokalne wyszukiwania i statystyki jazdy, dzięki czemu jest czymś więcej niż zwykłym systemem nawigacji. Aplikacja wyświetla bieżące raporty o wypadkach i budowach oraz oferuje zintegrowane dodatkowe informacje o TripAdvisor i spółce. Jest dostępna bezpłatnie na Androida, a od 2017 roku również na iOS. Podczas gdy poprzednie aplikacje krajowe firmy wymagały oddzielnej aplikacji dla każdej mapy krajowej, dzięki Navmii GPS World możesz teraz uzyskać dostęp do map 197 stanów z jednej aplikacji.

Oszczędza to instalację kilku aplikacji, ale wymaga więcej miejsca do przechowywania. Według dewelopera ilość wymaganej przestrzeni dyskowej różni się w zależności od typu urządzenia.

KorzyściWady Navmii
Mapy można ręcznie pobrać do użytku w trybie offlinewolniejsze aktualizacje niż Google
inteligentna nawigacjawiększe zużycie przestrzeni magazynowej (brak dokładnych informacji na ten temat)
Dodatkowe informacje na stronie TripAdvisor 
Navmii GPS World zapewnia dostęp do map łącznie 197 krajów 

Waze

Waze jest również często uważany za dobrą alternatywę dla Map Google. Jednak Waze został kupiony przez Google w 2013 roku i dlatego, ściśle rzecz biorąc, nie jest alternatywą, ale uzupełnieniem Map Google. Jednak Google nie zintegrował aplikacji ze swoją ofertą, ale wykorzystuje jej informacje do własnych usług. Dlatego Waze ulepsza aplikację Mapy Google i pracuje nad nią. Mapy nie są dostępne bezpłatnie, ale – podobnie jak Google – są objęte licencją zastrzeżoną .

Aplikacja jest dostępna na Androida, iOS i Windows Phone. Ich podstawową funkcją jest dostarczanie danych o aktualnej sytuacji drogowej. Waze opiera się na prostej zasadzie, że podczas korzystania z aplikacji użytkownicy automatycznie dostarczają jej informacje. Może to być zarówno zaletą, jak i wadą: ponieważ bez zgody na wykorzystanie danych ta zasada nie działa. Tylko wtedy, gdy użytkownicy uczestniczą w społeczności , wszyscy korzystają z dostępnych informacji.

Kolejna szczególna cecha: możesz łączyć się w mniejsze grupy użytkowników i udostępniać im dodatkowe informacje, np. B. tanie stacje benzynowe lub aktualne fotoradary. Jeśli członkowie grupy również połączą usługę z Facebookiem, mogą zobaczyć, kto gdzie jest na nadchodzącym spotkaniu i ile czasu zajmie wszystkim dotarcie na miejsce spotkania. Jednak użytkownicy wrażliwi na ochronę danych słusznie mają powody do sceptycyzmu: ponieważ wszystkie dane są powiązane z Twoim kontem Waze, można je spersonalizować – jeśli chcesz temu zapobiec, nie masz innego wyjścia, jak nie korzystać z aplikacji.

Korzyści WazeWady Waze
za darmolicencja własnościowa, dlatego mapy nie są dostępne bezpłatnie
Informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistymDane są automatycznie przekazywane do aplikacji, z niewielką kontrolą użytkowników
Społeczność przemyślana poprzez udostępnianie informacjiDane są połączone z kontem Waze
Możliwość nawiązywania kontaktów ze znajomymiKupiony przez Google, dlatego dane mogą być przekazywane do Google
możliwe ręczne wysyłanie informacji 

HERE WeGo

HERE WeGo jest następcą usługi map i nawigacji Here, która została pierwotnie założona w Berlinie i należy do firmy Nokia. Producenci samochodów Audi, BMW i Daimler są teraz właścicielami większości udziałów firmy. TUTAJ WeGo ma własny materiał mapowy, który pochodzi od Navteq, dostawcy danych geoprzestrzennych, który został włączony do grupy Nokia w 2011 roku. Główną funkcją są bezpłatne mapy offline około 100 krajów, które są dostępne między innymi dla systemów Windows, macOS, Android i iOS. Po Google ta usługa oferuje najobszerniejszy materiał mapowy. Jednak zdjęcia satelitarne są dostępne tylko w trybie online. Zintegrowany jest również łatwy w użyciu planer tras. HERE WeGo jest zatem prawdziwą alternatywą dla Google Maps.

Aplikacja zapewnia wskazówki dojazdu, informacje o ruchu drogowym i wszystkich środkach transportu publicznego, takich jak metro, kolejka miejska, autobusy itp., a także szczegółowe plany miast ponad 1300 miast na całym świecie. Pieszo, rowerem, samochodem, autobusem czy pociągiem: alternatywa Google Maps TUTAJ WeGo zapewnia dokładne informacje o wszystkich trasach i nie ignoruje opcji wypożyczania samochodów ani przejazdów taksówką. Praktyczne jest również to, że możesz bezpośrednio porównywać różne trasy i środki transportu .

Mapy offline dla poszczególnych krajów lub miast można pobrać ręcznie za pomocą aplikacji i można ich używać do wyszukiwania adresów, nawigacji i planowania tras. HERE WeGo ma również wyjście głosowe do 46 języków. Podobnie jak w przypadku wielu porównywalnych usług map, aktualne dane o ruchu drogowym i dodatkowe informacje o poszczególnych lokalizacjach są dostępne w trybie online . Jednak obecnie brakuje funkcji takiej jak Google Street View, dzięki której można oglądać miejsca publiczne online.

Wadą jest to, że niektóre dane są nieaktualne i nie aktualizują się tak szybko, jak w przypadku Map Google. Obejmuje to np. informacje o restauracjach czy bankomatach. Aby poważnie konkurować z liderem rynku, te szybko zmieniające się i przydatne szczegóły musiałyby zostać ulepszone. W związku z nowym właścicielem firmy, wątpliwe jest, czy ten kierunek będzie kontynuowany w przyszłości. Producenci samochodów są bardziej skłonni do dalszego rozwijania usługi w kierunku aplikacji do zautomatyzowanej jazdy.

Korzyści TUTAJ WeGoMinusy TUTAJ WeGo
za darmowymaga więcej pamięci (w zależności od rozmiaru map offline)
szeroka gama map offlineInformacje o (restauracjach, bankomatach itp.) są częściowo nieaktualne
Mapy ponad 1300 miast na całym świeciebrak funkcji kompasu dla pieszych
kompleksowy i łatwy w obsłudze planer tras 

Mapy 3D Pro

Mapy 3D Pro są specjalnie zaprojektowane do nawigacji w terenie . Aplikację dostawcy moveworld można pobrać z App Store za 4,99 EUR i dlatego działa tylko na urządzeniach Apple, takich jak iPhone. Szczególną cechą jest nawigacja GPS dla pieszych i rowerzystów. Może być używany zarówno w trybie offline, jak i w trybie samolotowym po zaplanowaniu trasy, co oszczędza dane i energię baterii.

Inne zalety aplikacji to szczegółowa trasa i jedenaście różnych typów map , takich jak widok 3D lub widok świata. Podczas wędrówki mapa pokazuje wysokość, tempo i pokonane kilometry. Aplikacja jest również odpowiednia dla fanów geocachingu. Kupując aplikację, otrzymujesz mapy regionów turystycznych na całym świecie, dzięki czemu jesteś dobrze przygotowany do podróży. Podstawą aplikacji jest materiał mapowy z OpenStreetMap . Maps 3D Pro można również połączyć z chmurą, dzięki czemu możesz łatwo udostępniać zdjęcia innym podczas podróży.

Maps 3D Pro to obecnie jedna z najpopularniejszych na rynku płatnych aplikacji do aktywności na świeżym powietrzu, dostępna w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i holenderskim. Aplikacja GPS wymaga około 26 MB pamięci i jest kompatybilna z iPhonem, iPadem i iPodem touch z systemem iOS 8.0.

Zalety Map 3D ProWady Maps 3D Pro
Widok 3D mapypodlegający opłacie
reprezentacja krajobrazu 
Korzystanie z planera wycieczek „Graphhopper” 
topograficzna mapa zewnętrzna 
zintegrowany prędkościomierz rowerowy 
22,2 MB w rozmiarze 

Ogólny przegląd najlepszych alternatyw Google Maps

Ponieważ Mapy Google są już preinstalowane na smartfonach z Androidem, wielu użytkowników nawet nie szuka alternatywy dla dobrze znanej usługi mapowej. Jedną wadą Map Google jest jednak to, że aplikacja ma ograniczone użycie w trybie offline. Mapy offline od alternatywnych dostawców często zawierają więcej funkcji (np. mapy offline Google mogą być używane tylko do planowania tras dla kierowców) Możesz mieć problemy z Google Maps za granicą lub w obszarach, w których połączenie nie jest wystarczająco dobre. Inne aplikacje czasami oferują specjalne dodatki, których Google nie ma , takie jak statystyki jazdy, takie jak Navmii lub wybór kategorii, np. Maps.me.

OpenStreetMap i HERE WeGo to alternatywy, które z pewnością mogą konkurować z Google Maps pod wieloma względami, ponieważ korzystają z własnego materiału mapowego, a także łatwo udostępniają go w trybie offline. Różne aplikacje uzyskują dostęp do tych materiałów mapowych i uzupełniają je o specjalne informacje, takie jak nawigacja w czasie rzeczywistym (Navmii) lub mapy turystyczne (Maps 3D Pro). Koncepcja społeczności, która łączy geodane i informacje o ruchu, jest szczególnie ważna w przypadku Waze , który dostarcza Google raporty o ruchu. Na koniec po raz kolejny przedstawiono główne zalety i wady alternatyw Google Maps:

 ZaletyNiedogodności
OpenStreetMap• Mapy tworzone przez użytkowników • bezpłatna licencja • brak reklam• finansowane z darowizn, więc nowe projekty trwają dłużej
Maps.me• Mapy do różnych kategorii • Kompresja danych• Prowadzenie trasy mniej precyzyjne niż w innych aplikacjach
Navmi• widok 3D • zintegrowane dodatkowe informacje o serwisie TripAdvisor • statystyki jazdy• iOS musi pobrać osobną aplikację dla każdego kraju • Stosunkowo wolne aktualizacje
Waze• Odnosi się do aktualnej sytuacji na drogach • Koncepcja społeczności • Proste nawiązywanie kontaktów ze znajomymi za pośrednictwem Facebooka• brak darmowej licencji • automatyczny transfer danych do aplikacji • dane są połączone z kontem • należące do Google
HERE WeGo• Mapy można pobrać indywidualnie • korzysta z własnego, bardzo obszernego materiału mapowego • bardzo dobry planer tras• Informacje o restauracjach, bankomatach itp. częściowo nieaktualne • Brak funkcji kompasu dla pieszych
Mapy 3D Pro• 11 różnych typów map • Wyświetlane są szczegóły mapy, takie jak wysokość i prędkość• płatne

Mapy Targeo

Mapy Targeo to jedne z najbardziej aktualnych map dostępnych w Polsce. Również pokazują natężenie ruchu, ale przede wszystkim oferują częste aktualizacje, co jest ważne przy trwających remontach i budowach dróg, a także oferują świetną numerację budynków, co jest bardzo przydatne dla kurierów.

Kategorie: Blog