DLACZEGO NIE WOLNO KĄPAĆ SIĘ Z SINICAMI?

Niebieskozielone algi występują w niewielkich ilościach w każdym zbiorniku wodnym. Wtedy można też pływać. Problem staje się problemem tylko wtedy, gdy rozmnażają się w dużych ilościach. Istnieje wiele powodów, dla których sinice są niebezpieczne. Po pierwsze , podrażnienie błon śluzowych: wtedy swędzenie oczu lub skóry może być swędzenie u osób wrażliwych.Jest to spowodowane sinicami, czyli samym organizmem. Drugim jest to, że cyjanobakterie mogą wytwarzać toksyny, ale działają tylko wtedy, gdy połkniesz wody w dużych ilościach. Po trzecie: jeśli woda jest szczególnie mętna z powodu sinic, ratunek w razie wypadku pływackiego jest trudniejszy.

DLACZEGO LUDZIE REAGUJĄ TAK RÓŻNIE?

Na przykład małe dzieci po prostu wchłaniają więcej wody podczas zabawy. Dorośli tego nie robią. Niektóre są bardziej wrażliwe, mają skłonność do alergii i reagują swędzeniem.

CZY MOŻNA ROZPOZNAĆ NIEBIESKO-ZIELONE GLONY JAKO LAIKA?

Wiele cyjanobakterii może pływać na powierzchni wody. Są to zielone smugi. Można je odróżnić od zielonych alg, które ciągną długie nitki. Niektóre cyjanobakterie tworzą małe kuleczki, które można również zobaczyć gołym okiem. Jeśli stoisz po kolana w wodzie i nie widzisz swoich stóp, musisz być ostrożny”.

SINICE POJAWIAJĄ SIĘ W TYM KRAJU RAZ PO RAZ. CZY TO EFEKT UPAŁÓW I ZMIAN KLIMATYCZNYCH?

Nie, głównym powodem, dla którego sinice rozmnażają się, są składniki odżywcze, zwłaszcza fosfor. Oczywiście pojawiają się latem, ponieważ jest ciepło. Sinice mogą jednak rosnąć w wodzie, w której nie ma składników odżywczych, nie rozwijają się masowo

Gdy latem słońce nagrzewa wodę, sinice mogą się rozmnażać w sposób wybuchowy. Tutaj dowiesz się, jak rozpoznać sinice i kiedy są niebezpieczne.

Ściśle mówiąc, sinice to wcale nie glony, ale bakterie. Jego nazwa naukowa to cyjanobakteria. Większość z kilku tysięcy rodzajów sinic występujących na ziemi jest nieszkodliwa, ale tylko około 40 z nich wytwarza toksyny.

Cechą szczególną jest to, że ich komórki zawierają pęcherzyki gazu. Dlatego po powierzchni wody pływają niebiesko-zielone glony.

Niebieskozielone algi lubią ciepłe, stojące lub wolno płynące i bogate w składniki odżywcze wody. Jeśli znajdą sprzyjające warunki w jednym miejscu, mogą się rozmnażać eksplozywnie. Zjawisko to znane jest jako „zakwit sinic”. W upalne lato znajdziesz tu sinice:

 • Stawy i jeziora, zwłaszcza jeśli są raczej płytkie
 • Regiony brzegowe jezior, rzek i mórz

Jak niebezpieczne są sinice?

Ogólnie rzecz biorąc, niewielkie ilości toksyn wytwarzanych przez niektóre rodzaje sinic są nieszkodliwe dla zdrowych ludzi. Jeśli pływasz w miejscach, w których zanieczyszczenie sinicami jest bardzo wysokie, możesz doświadczyć następujących objawów :

 • podrażnienia skóry i wysypki
 • zapalenie spojówek
 • mdłości
 • Wymiociny
 • Biegunka
 • Gorączka

Sinice są szczególnie niebezpieczne dla dzieci lub osób osłabionych chorobą lub starością. W bardzo rzadkich przypadkach toksyny sinic mogą sparaliżować części płuc i doprowadzić do śmierci.

Kilka wskazówek, jak zachowywać się z sinicami

 • Jeśli zakazy kąpieli są oficjalnie wprowadzane na niektórych kąpieliskach z powodu sinic, należy traktować je poważnie i nie pływać tam.
 • Unikaj wody, jeśli jest mętna, pachnie stęchlizną lub ma zielonkawe smugi na powierzchni. Istnieje prosta praktyczna zasada: jeśli woda jest tak mętna, że ​​nie widzisz swoich stóp, gdy jesteś w niej po kolana, nie powinieneś pływać.
 • Chroń dzieci w szczególności przed sinicami. Są bardziej wrażliwe i częściej połykają wodę. Ponadto zwykle poruszają się w pobliżu brzegu, gdzie szczególnie popularne są sinice.
 • Sinice są również trujące dla niektórych zwierząt. Dlatego nie należy wpuszczać psa do wody, jeśli jest zaatakowany przez niebiesko-zielone glony.

Jeśli tylko podczas kąpieli zauważysz, że w miejscu kąpieli jest dużo sinic, po kąpieli weź dobry prysznic i wypierz strój kąpielowy.

Kategorie: Blog