iecałe dwa miesiące dzielą nas od finału regat The Tall Ships Races 2024, jednego z największych i najbardziej spektakularnych wydarzeń żeglarskich w Europie. Już od 2 do 5 sierpnia, Szczecin stanie się żeglarską stolicą, goszcząc floty z całego świata. Jakie jednostki zawitają do Szczecina, jakie atrakcje będą czekać na uczestników i co warto wiedzieć o tym wydarzeniu?

Dodatkowe informacje:

Kiedy odbędzie się TTSR 2024 w Szczecinie?

Finał regat The Tall Ships Races 2024 odbędzie się w dniach 2-5 sierpnia w Szczecinie. Impreza potrwa od czwartku do poniedziałku, oferując cztery dni pełne atrakcji żeglarskich, kulturalnych i rozrywkowych.

Kto weźmie udział w TTSR 2024?

Na liście startowej regat znajduje się 68 żaglowców z różnych zakątków świata. Wśród nich znajdą się m.in. niemiecki trójmasztowy szkuner gaflowy Großherzogin Elisabeth, brazylijski Cisne Branco, ekwadorski żaglowiec szkolny Guayas oraz brytyjski Excelsior. Nie zabraknie również polskich jednostek, takich jak Dar Młodzieży, ORP Iskra, Generał Zaruski oraz lokalnych żaglowców Fryderyk Chopin i Dar Szczecina.

Natomiast zabraknie jednostek rosyjskich, co jest oczywiście wynikiem trwającej na Ukrainie wojny. Zabranie STS Siedow, największego na świecie żaglowca szkolnego, a także widowiskowego STS Kruzenszterna. Szkoda! Mieliśmy przyjemność podziwiać je w 2017 roku, a później kilka razy w porcie w Świnoujściu.

Jakie atrakcje będą dostępne TTSR?

Żaglowce

Największą atrakcją będą oczywiście same żaglowce, które będą zacumowane przy szczecińskich nabrzeżach. Mieszkańcy i turyści będą mieli możliwość wejścia na pokłady wielu z tych jednostek, co stanowi wyjątkową okazję do poznania żeglarskiego życia od kuchni.

Koncerty i wydarzenia kulturalne

Podczas finału regat, na czterech scenach umieszczonych w różnych częściach miasta, odbędą się liczne koncerty. Na scenie głównej przy ulicy Jana z Kolna wystąpią gwiazdy polskiej muzyki pop, rock, muzyki elektronicznej i alternatywnej. Wystąpią takie zespoły jak Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Smolik/Kev Fox i Ikarus Feel. Na innych scenach będzie można usłyszeć szanty, muzykę celtycką i folkową.

Jarmark i strefy gastronomiczne

Po obu stronach rzeki staną stoiska Jarmarku pod Żaglami oraz liczne food trucki i tawerny piwne, oferując różnorodne przysmaki i napoje. Najmłodsi znajdą atrakcje w strefach dziecięcych, gdzie będą czekały gry, zabawy i wesołe miasteczko.

Parada załóg i festiwal orkiestr dętych

W programie imprezy znajduje się również parada załóg, która przejdzie trasą Wały Chrobrego – Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, oraz VII Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2024, w którym weźmie udział osiem orkiestr dętych. Parada załóg to naprawdę widowiskowe wydarzenie, na którym nie powinno nikogo zabaknąć.

Kalendarz 2024 The Tall Ships Races

Całe wydarzenie potrwa od 27 czerwca do 5 sierpnia, odwiedzając sześć miast-gospodarzy:

  1. Kłajpeda, Litwa (27-30 czerwca) – Wyścig 1
  2. Helsinki, Finlandia (4-7 lipca) – Rejs w towarzystwie
  3. Tallinn, Estonia (11-14 lipca) – Wyścig 2
  4. Turku, Finlandia (18-21 lipca) – Wyścig 3
  5. Mariehamn, Wyspy Alandzkie (24-27 lipca) – Wyścig 4
  6. Szczecin, Polska (2-5 sierpnia)

Podsumowanie

Finał regat The Tall Ships Races 2024 w Szczecinie to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga miłośników żeglarstwa z całego świata. Bogaty program kulturalny, możliwość zwiedzania żaglowców oraz liczne atrakcje sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do Szczecina, aby wspólnie świętować to niezwykłe żeglarskie wydarzenie!