Czepki pływackie są czasami opcjonalne, czasami obowiązkowe, w zależności od tego, gdzie pływasz. Niektóre baseny sprawiają, że czepki kąpielowe są niezbędne, aby chronić filtry basenowe przed zatykaniem się włosami. Jeśli masz możliwość noszenia lub nie noszenia czepka, dlaczego miałbyś go nosić?

Co to jest czepek pływacki?

Czepek pływacki to ciasno dopasowany czepek do noszenia w wodzie przez pływaków wyczynowych i rekreacyjnych. Często są wykonane z silikonu, lateksu lub lycry i określane są mianem czepków kąpielowych lub pływackich.

Jakie są korzyści?

Istnieje kilka powodów, dla których ludzie decydują się nosić czepki kąpielowe. Niektórzy ludzie lubią starać się, aby włosy były suche i chronić je przed chlorem lub słońcem. Pomaga to zachować zdrowe włosy, szczególnie tym, którzy regularnie pływają.

Czepek pływacki może również pomóc utrzymać głowę pływaka w cieple podczas dłuższych sesji pływania, co oznacza, że ​​użytkownik będzie się mniej męczył, ponieważ oszczędza więcej energii, ponieważ jego ciało pozostaje w optymalnej temperaturze podczas ćwiczeń.

Zawodowi pływacy trzymają włosy w czapku, aby zmniejszyć opór, który mogą powodować długie włosy. Ten opór może spowolnić, więc trzymanie włosów z dala od włosów może pomóc w pozbyciu się tych dodatkowych ważnych sekund.

Jednym z najczęstszych powodów noszenia czepków kąpielowych przez dzieci jest ochrona uszu. Może to pomóc w zapobieganiu infekcji ucha i zapobieganiu przedostawaniu się wody do uszu, zwłaszcza w przypadku noszenia z zatyczkami do uszu.

Ostatecznie to od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się nosić czepek pływacki, czy nie, chyba że specyfika tego wymaga. Jednak z pewnością wydaje się, że jest więcej zalet noszenia jednego niż nie. Więc wypróbuj kilka rozmiarów i zobacz, która czapka Ci się spodoba.

Czy czepek jest obowiązkowy na basenie sportowym?

Jak wyżej napisaliśmy, nie jest to obowiązek, ale przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z regulaminem basenu. Może okazać się, że obowiązek noszenia czepka jest wpisany w regulaminie, podobnie jak założenie odpowiedniego stroju do pływania, np. zakaz noszenia spodenek za kolano.

Nie chodzi wtedy tylko o względy higieniczne, ale także względy bezpieczeństwa, zarówno pływającego jak i innych pływaków.

Na basenach sportowych pływaków z długimi włosami zachęca się do ich zabezpieczenia i/lub noszenia czepka kąpielowego.

Zanim wejdziesz na basen bez czepka, upewnij się, że nie łamiesz regulaminu. Inaczej może on wyglądać w przypadku parków wodnych, typowo rekreacyjnych, a inaczej w przypadku basenów sportowych. Wydaje się mało logiczne, aby w tym samym obiekcie w jednym basenie był obowiązek noszenia czepka, a w innym nie, jednak regulamin jest nadrzędny względem naszych potrzeb.

Nie ma przepisów BHP, które wymagają noszenia czapek na basenach. Wynika to jasno z niekonsekwencji, że nie są one wymagane podczas publicznych sesji pływackich. Zarządzanie basenem może wymagać od użytkowników basenu noszenia czapek podczas lekcji pływania z innych powodów – prawdopodobnie w celu ułatwienia identyfikacji – ale należy to wyjaśni. Oferowanie takiego wymogu pod pretekstem „zdrowie i bezpieczeństwo” nie jest argumentem.

Czy czepek jest obowiązkowy w Aquaparku?

Nie znaleźliśmy Aquaparku w Polsce w którym, noszenie czepka, byłoby obowiązkowe.

Czy używanie czepka za granicą jest obowiązkowe?

Istnieją kraje, w których, używanie czepka jest obowiązkowe tak samo na basenie sportowym, jak i może być konieczne w parku wodnym. Sprawdź regulamin obiektu.

Kategorie: Blog