Mapy Google to potężne narzędzie i nie służy wyłącznie wyznaczaniu trasy dojazdu. Za sprawą map Google możemy odkrywać cały świat m.in. za sprawą pełnej integracji z wyszukiwarką Google, dostępem do katalogu firm i miejsc, zdjęciom dodawanym przez użytkowników Google.

 • Ciekawostka! Natężenie ruchu to funkcja, o której mowa zwykle w kontekście nawigacji, map Google. Umożliwia ona sprawdzenie jaki jest w tej chwili ruch na wybranej trasie, pozwala też sprawdzić typowy ruch. Natężenie ruchu to także funkcja dostępna w ramach wyszukiwarki Google oraz wizytówki firmy. Pozwala ona w łatwy sposób sprawdzić typowy dla danego, np. sklepu/miejsca ruch i sprawdzić czy są w nim kolejki do kasy.

Jeśli jednak wymieniać najpopularniejsze narzędzia map Google bez wątpienia znajdą się wśród nich:

 • wizytówka Google, która zawiera integrację z mapami Google i stanowi nieodłączny element lokalnego pozycjonowania naszej firmy. To za sprawą wizytówki Google oraz Map Google możemy szybko namierzyć interesujące nas firmy w pobliżu oraz reklamować się wśród lokalnych klientów za darmo,
 • mapy Google jako bezpłatna nawigacja samochodowa, która oferuje nie tylko możliwość wyznaczania trasy dojazdu, ale planowania całej podróży z punktami pośrednimi a także z pełną kontrolą natężenia ruchu, co pozwoli nam na lepszą optymalizację czasu i trasy przejazdu.

Natężenie ruchu w Google korzysta z informacji pozyskiwanych m.in. za sprawą użytkowników telefonów komórkowych i innych urządzeń, które przekazują informacje o swojej lokalizacji. To wiarygodna informacja o tym co dzieje się na drogach, gdzie będziemy jechali wolniej, gdzie staniemy oraz które miejsca omijać.

Z natężenia ruchu korzystają mapy Google podczas wyznaczania trasy dojazdu, dlatego nie dziwi nikogo fakt, że poruszając się poza godzinami szczytu może okazać się, że dojedziemy na miejsce zupełnie inną trasą niż w godzinach szczytu. Google maps korzystając z natężenia ruchu będzie dynamicznie aktualizowało nasza trasę przejazdu, a także czas, w którym dojdziemy do celu.

 • Czym są mapy Google?
 • Wyznaczanie trasy w mapach Google
 • Jak zmierzyć odległość między punktami w mapach Google?
 • Jak wyszukać dodatkowe miejsca na trasie Google Maps?

Funkcja natężenie ruchu posiada także możliwość wyświetlania typowego natężenia ruchu dla wybranego dnia tygodnia i określonej godziny. Możemy więc z wyprzedzeniem planować i przewidywać pewne zdarzenia.

Natężenie ruchu w mapach Google

Informacje o natężeniu ruchu możesz włączyć w przeglądarce internetowej w serwisie Google Mapy, a także na telefonie komórkowym w aplikacji Google Maps.

Natężenie ruchu wyświetla aktualny stan za pomocą kolorów:

 • Zielony: droga w pełni przejezdna o normalnym lub niewielkim natężeniu ruchu nie mającym wpływu na czas przejazdu,
 • pomarańczowy – droga o umiarkowanym natężeniu ruchu, mającym niewielki wpływ na czas przejazdu,
 • czerwona: droga o wysokim natężeniu ruchu, znacząco mającym wpływ na czas przejazdu,
 • czarna, jeśli na drodze zaczyna tworzyć się korek.

W przypadku Google Maps jeśli wyznaczyłeś trasę przejazdu, otrzymasz dodatkowe powiadomienia o powodzie zatoru drogowego, np. kolizji lub pracach remontowych. Od niedawna Google maps dostarczają także informacji o fotoradarach. Możesz także samodzielnie zgłaszać wydarzenia na drodze w czasie korzystania z nawigacji Google maps.

Jak sprawdzić korki w mapach Google krok po kroku:

Uruchom przeglądarkę internetową i przejdź na stronę Google Mapy – https://www.google.pl/maps

W lewym rogu ekranu rozwiń menu w którym znajdziesz dodatkowe narzędzia dla Mapy Google.

Teraz włącz natężenie ruchu samochodowego.

Włączenie tej funkcji działa od razu. Pojawią się dodatkowe powiadomienia, np. o robotach drogowych.

Możesz dodatkowo sprawdzić, jak wygląda typowe natężenie ruchu w wybrane dni i godziny. Tę funkcję znajdziesz na dole ekranu w oknie przeglądarki.

Jak sprawdzić informacje o ruchu w Google Mapy na telefonie?

Natężenie ruchu działa także w aplikacji Google Maps na telefonie lub tablecie. Po prostu włącz aplikację i aktywuj opcję.

Otwórz aplikację Google Maps na telefonie. Sprawdź czy posiadasz najnowszą wersję oprogramowania, jeśli nie, zaktualizuj aplikację.

Po prawej stronie ekranu znajdziesz warstwy mapy, a w nich m.in. warstwę z natężeniem ruchu.

Z rozwijanego menu aktywuj natężenie ruchu.

Natężenie ruchu w Google Maps będzie widoczne od razu. Drogi na których nie odnotowano ruchu lub jest on śladowy mogą nie być oznaczone żadnym kolorem, np. drogi wiejskie i inne mało uczęszczane.

Natężenie ruchu a wyznaczanie trasy przejazdu

Pod tym względem Google Maps na telefonie i przeglądarce działa tak samo. Analizuje obecne natężenie ruchu na danej trasie i proponuje najlepszą drogę przejazdu.

 • Czym są mapy Google?
 • Wyznaczanie trasy w mapach Google
 • Jak zmierzyć odległość między punktami w mapach Google?

Jeśli wyznaczasz trasę przejazdu z aktywną warstwą natężenie ruchu, nie tylko zobaczysz możliwe drogi do wyboru (zwykle, o ile to możliwe Google proponuje kilka możliwości przejazdu) ale także sprawdzisz z czego wynika propozycja przejazdu.

Niezależnie czy jest małe czy duże natężenie, Google zaproponuje Ci najlepszą trasę przejazdu. Nie zdziw się, jeśli pomimo koloru czerwonego Google zaproponuje Ci przejazd tą właśnie drogą. Wiele wskazuje na to, że stanie w korku może być dla Ciebie znacznie korzystniejsze, niż np. jazda bocznymi drogami.

Jak sprawdzić natężenie ruchu w sklepach?

Zastanawiasz się czy w sklepie, w którym chcesz zrobić zakupy jest kolejka? A może pół miasta właśnie pojechało na promocję i obawiasz się tłumu odwiedzających? Nie ryzykuj, sprawdź w Google czy w Twoim ulubionym sklepie jest w tej chwili duży ruch.

 1. Skorzystaj z wyszukiwarki Google i odnajdź interesujący Cię sklep
 2. Przejdź do wizytówki sklepu w Google
 3. Odszukaj sekcję Popularne godziny.
 4. Sprawdź jakie jest zwykle zainteresowaniem sklepem oraz czy w tej chwili możesz spodziewać się dużej kolejki klientów.
Kategorie: Blog