Dojazd nad morze, szczególnie w sezonie letnim, może być bardzo problematyczny. Jest to oczywiście związane z dużym zainteresowaniem turystycznym. Jeśli mieszkasz w Szczecinie, z pewnością interesuje Cię natężenie ruchu, korki nad morze, korki na S3 i inne podobne tematy, o które często Ty i inni mieszkańcy Szczecina pytacie w Google. Jednak ten sam problem mają wszyscy, którzy próbują, np. dostać się nad morze z południa Polski.

Nad morze prowadzi wiele dróg, ale wybieramy te najszybsze, najlepsze, licząc, że dojedziemy bez ograniczeń. Wszędzie może zdarzyć się wypadek, kolizja czy będą trwały prace drogowe, dlatego trudno uniknąć takich sytuacji. Można wybierać trasy alternatywne nad morze, objazd nad morze i inne rozwiązania, albo postawić na rozkład pociągów PKP.

Ponieważ nasz serwis koncentruje się na województwie zachodniopomorskim, postanowiliśmy odpowiedzieć na kluczowe pytanie, jak droga nad morze, gdy rozpoczynasz swoją podróż w Szczecinie lub innych miejscowościach województwa.

Jak przebiega trasa nad morze drogą S3?

Droga ekspresowa S3 swój początek ma na południu kraju przy drodze krajowej 5, niedaleko miejscowości Bolków. Pod Szczecinem przechodzi w autostradę A6 biegnącą od granicy z Niemcami aby na węźle Rzęśnica, na wysokości Załomia, znów przejść w S3.

Korki nad morze zaczynają się zwykle już na ul. Struga/Wiosenna. Węzeł Szczecin-Kijewo jest gorącym punktem na mapie. Do Troszyna, przed Wolinem, jedziemy drogą dwupasmową, a następnie S3 przechodzi w drogę krajową numer 3, jednopasmową, do Świnoujścia.

Ważne, że odcinek Świnoujście – Troszyn niebawem także przejdzie przebudowę.

Ważne jest to, że od węzła Parłowo (przed Troszynem, przed końcem S3) możemy zjechać w stronę Kamienia Pomorskiego i dalej Dziwnówka, albo pojechać na wyspę Wolin i dalej w stronę Międzywodzia (sprawdź pole namiotowe i domki nad morzem), albo Międzyzdrojów i Świnoujścia.

Z kolei na wysokości Goleniowa z S3 możemy zjechać na S6 i dojechać do samego Kołobrzegu, Mielna czy Łazów luksusową drogą. Podróż z Wrocławia nad morze, okolice Dziwnowa, nie zajmie nam dłużej jak 4h do 5h.

Jak sprawdzić natężenie ruchu, korki w trasie nad morze?

Wyznaczanie trasy dojazdu nad morze to jedno, ale ważne jest aby wiedzieć, jak dojechać tam szybko i czy nic nie spotka nas niemiłego po drodze, jak, np. korki na S3. Dlatego warto korzystać z Yanosika lub najlepiej z Google Maps i sprawdzić natężenie ruchu.

Warto również na FB znaleźć grupy szczecińskie, na których w sezonie znajdziemy dużo informacji o ruchu drogowym w drodze nad morze.

Odcinkowy pomiar prędkości na S3

Odcinkowy pomiar prędkości na S3 jest obecnie wyłączony. Został zlikwidowany wraz z przebudową drogi S3. Obowiązują standardowe ograniczenia prędkości dla dróg ekspresowych oraz zgodne z oznakowaniem pionowym.

Trasy alternatywne nad morze

Istnieje wiele alternatywnych dróg nad morze, prowadzących ze Szczecina czy Stargardu. Opisaliśmy je szcegółowo w osobnym artykule:

Z pewnością wartym uwagi tematem do obserwowania będzie budowa tunelu w Policach, który ma pozwolić przejechać przez Odrę i wyjechać na wysokości Goleniowa.

Nadal dosyć ciekawą opcją wydaje się również przejazd nad morze od strony Niemiec. Wyjazd ze Szczecina w stronę Paselwaku i dalej na Anklam i do Świnoujścia. Jest to droga dłuższa, ale z informacji od użytkowników dróg, nigdy nie stoimy tu w korkach.

Ze Szczecina do Świnoujścia dojedziemy w 2h. Jeśli pojedziemy przez Niemcy trasa będzie dłuższa o 20 km.