Wakacje nad morzem, hotel z basenem – chwileczkę! Jest duży problem: dziecko jeszcze nie umie pływać. Stanowi to niepokojące zagrożenie i należy się nim zająć. Ale wtedy pojawia się pytanie dla wielu rodziców: kiedy mogę nauczyć swoje dziecko pływać? Czy istnieje idealny wiek, w którym nie przytłaczam już mojego dziecka, pokazując mu, jak pływać?
Kiedy jest najlepszy czas na naukę pływania przez dzieci?
Im szybciej tym lepiej. Jednak odpowiedni czas zależy również od rozwoju dziecka. Ważne jest, aby niemowlęta i małe dzieci miały regularny kontakt z wodą i w ten sposób oswoić je z obcym elementem. W ten sposób można zapewnić bezpieczne i naturalne bezpieczeństwo w wodzie. Zagrożenia są rozpoznawane wcześnie i uczą się prawidłowego zachowania w wodzie i wokół niej.
Pływanie: zdrowa przyjemność
Pływanie to nie tylko najlepsza ochrona przed utonięciem, to także niezwykle zdrowe. Mięśnie poruszają się w wodzie z mniejszym wysiłkiem. To chroni stawy. Ponadto pływanie wzmacnia układ odpornościowy, promuje poczucie równowagi i świadomość ciała.
Dlaczego tak ważne jest, aby dzieci nauczyły się pływać jak najwcześniej?
Obcowanie z wodą niesie ze sobą niebezpieczeństwa i dlatego nie wybacza żadnego niewłaściwego postępowania. Dlatego dzieci powinny nabyć minimum „kompetencji do samoratowania” tak wcześnie, jak to możliwe, aby móc uwolnić się od niebezpiecznych sytuacji. Na przykład, gdy tylko dzieci mogą odwrócić się na plecach w wodzie, są w stanie utrzymać się na powierzchni. To może mieć kluczowe znaczenie. We wczesnym dzieciństwie zdolność uczenia się nowych rzeczy jest również bardzo wysoka. W ten sposób nowe wzorce ruchowe mogą być wdrażane i przyswajane szybciej i lepiej.
Nauka pływania działa już od ok. 5 roku życia
Im wcześniej dziecko umie pływać, tym lepiej. Pomaga to nie tylko zapobiegać wypadkom podczas pływania, ale także daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, niezależności i autonomii, co ostatecznie buduje pewność siebie. Jednak normalnie rozwinięte dzieci nie mają najlepszych zdolności motorycznych do nauki prawidłowego pływania, dopóki nie osiągną wieku pięciu lub sześciu lat. W tym momencie większość dzieci chce się tego nauczyć samodzielnie.
Przy ruchach wiosłowania i „psich drapaniach” dziecko od około czwartego roku życia zwykle może utrzymać się na powierzchni i w razie potrzeby cofnąć się o kilka metrów. Czterolatkowie mogą również ćwiczyć swoje pierwsze podstawowe umiejętności, takie jak nurkowanie i szybowanie w wodzie.
Ogólna zasada mówi, że kontrola nad ciałem i zdolności motoryczne są wystarczająco dojrzałe, aby nauczyć się pływać, kiedy dziecko może jeździć na rowerze bezpiecznie i bez kółek treningowych. Styl klasyczny wymaga pewnej koordynacji ruchów ramion i nóg, a także oddychania, dlatego młodzi pływacy zwykle uważają, że naprzemienne ruchy pełzania i stylu grzbietowego są łatwiejsze.
Czy pływanie dla dzieci ma sens?
Wielu rodziców zabiera już swoje niemowlęta i małe dzieci na pływanie. To jest zdrowe i przyjemne dla wszystkich zaangażowanych. Jednak dzieci w tym wieku nie uczą się jeszcze pływać – ale nie o to chodzi w takich kursach. Raczej promują poczucie ochrony, ponieważ dzieci przyzwyczajone do podlewania instynktownie zachowują się prawidłowo w niebezpiecznych sytuacjach w tym żywiole.
Moje dziecko nie lubi chodzić do wody!
Kiedy dzieci boją się wody, prawie zawsze wynika to z negatywnych doświadczeń, jakie miały z wodą. Daj dziecku trochę czasu i spróbuj ponownie po kilku tygodniach lub miesiącach. Wiele dzieci przechodzi przez fazy, w których nie chcą wchodzić do wody. Jeśli rodzice boją się wody, ten strach może zostać przeniesiony na dzieci nieświadomie. Tutaj bardzo pomocny może być certyfikowany instruktor pływania.
Moje dziecko ma odznakę pływacką. Czy nadal muszę uważać?
Nawet jeśli Twoje dziecko ma już certyfikat pływacki, nie oznacza to, że może bezpiecznie pływać. Maluchy często przeceniają siebie. Dzieci bardzo szybko się męczą, zwłaszcza jeśli chodzi o pokonywanie dłuższych dystansów, gdy woda jest naprawdę zimna lub gdy występują wysokie fale. Na wszelki wypadek powinieneś być zawsze w pobliżu, dopóki Twoje dziecko nie będzie mogło bezpiecznie pływać na długich dystansach.