Zakład Usług Komunalnych na swojej stronie internetowej udostępnia mapę polan, które są oficjalnie przystosowane do tego, aby rozpalić na nich grilla, a nawet ognisko. To legalne miejscówki, gdzie mieszkańcy Szczecina, mogą zaplanować weekendowe grillowanie i spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Szczecińskie polany są wyposażone w miejsca na ognisko, wiaty, a jak sama nazwa wskazuje, otwarty teren dodatkowo zachęca do rekreacji.

Polany w Szczecinie na grilla i ognisko

Informacje o aktualnie oddanych do użytku polanach, można znaleźć na stronie ZUK. Poniżej prezentujemy listę miejsc, gdzie można legalnie wybrać się na grilla i ognisko w Szczecinie:

Miejsca przygotowane przez ZUK do grillowania. Lewobrzeże:
– Polana Sportowa – Dolina Siedmiu Młynów
– Polana Biała – ul. Miodowa
– Polana Miodowa – ul. Miodowa (można podjechać autem)
– Polana Wołczkowska – ul. Kupczyka (można podjechać autem)
– Polana Harcerska – Dolina Siedmiu Młynów
– Polana Goplana – przy Arkonce
– Polana Czerwona – przy Arkonce
– Polana nad jeziorem Głębokie
– Polana Słoneczna – przy jeziorze Głębokie
– Polana Bagienna – przy jeziorze Głębokie

Prawobrzeże:
– Polana Słoneczna – jezioro Szmaragdowe
– Polana Widok – przy Szmaragdowym
– Polana nad Płonią – w Dąbiu
– Polana w parku leśnym Klęskowo

Warto pamiętać, że z Polan korzystać może każdy, ale jeśli grupa uczestników liczy powyżej 15 osób należy to zgłosić do Wydziału Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych. Nie należy jednak mylić zgłoszenia z rezerwacją. Drewno powinni zostać zabezpieczone we własnym zakresie.

Polana Słoneczna i Polana Widok

Polana Słoneczna i Polana Widok to bardzo ciekawe lokalizacje, także ze względu na rozległe tereny spacerowe wokół jeziora Szmaragodowego, na obszarze Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Na polanę Słoneczną będzie nam łatwiej dojść z głównego parkingu, a na polanę Widok wejdziemy pod górkę. Tu także znajduje się punkt widokowy na panoramę Szczecina.

Jak dojechać na Polanę Słoneczną i Polanę Widok?

Skorzystaj z map Google, aby wyznaczyć trasę dojazdu do polan.

Jak dojechać na Polana Słoneczna i Polana Widok?

Jak dojechać na Polanę Sportową w Szczecinie?

Polana Sportowa i Polana Harcerska cieszą się w Szczecinie największym zainteresowaniem. Polana Sportowa zlokalizowana jest niedaleko jeziora Głębokiego, przy ul. Emilia Zagadłowicza i ul. Miodowej. Przez Polanę prowadzi niebieski szlak – z jeziora Głębokie do Pilchowa. Blisko stąd do ruin wieży Quistorpa, mostków na strumieniach Kijanka i Żabiniec, Mostu Wilhelma Meyera i Szczecińskiej Gubałówki.

Tu też znajduje się Polana Biała (najbliżej parkingu przy ul. Midowej), oraz polana Miodowa (także z parkingiem bezpośrednio przy polanie).

Na Polanę Sportową można dostać się pieszo, rowerem i samochodem. Można iść od strony ul. Midowej lub dojechać, skręcając z ulicy Zegadłowicza w Dolinę Siedmiu Młynów. Kawałek dalej znajduje się duży parkingu tuż obok Polany Sportowej. Jeśli wolisz spacer, miejsc parkingowych należy szukać w okolicach Jeziora Głębkiego (nowe parkingi) lub na ul. Miodowej, przy polanie Białej i polanie Miodowej.

Jak dojechać na polanę Sportową, Białą i Miodową?

Kliknij w Mapę Google, aby wyznaczyć trasę dojazdu na parking polany Białej i Miodowej:

W kierunku kąpieliska Głębokie dojechać możesz liniami tramwajowymi 1 oraz 9. Przystanek tramwajowy znajduje się tuż przy bramie wejścia na jezioro Głębokie. Poza tramwajem w kierunku kąpieliska Głębokie jeździ także autobus. Na szczególną uwagę zasługują linie autobusowe 103106121 oraz nocna 529, a także autobus 51, który zatrzymuje się bezpośrednio przy polanie Białej i Miodowej.

Polana Czerwona w Szczecinie

Bardzo ciekawą miejscówką jest także polana Czerwona, która znajduje się zaraz obok kąpieliska Arkonka i restauracji Szyszka. Wspominamy o niej, ze względu na bardzo łatwy dojazd oraz możliwość skorzystania z parkingu, a także fakt, że znajduje się ona na terenie Lasu Arkońskiego, co powinno zachęcać Was do aktywnego wypoczynku i spacerów. To fajny sposób na to, aby po dniu spędzonym na kąpielisku, odpocząć przy ognisku lub grillu.

Na kąpielisko Arkonka warto wybrać się komunikacją miejską, w pobliże dojeżdżają odpowiednio:

  • tramwaje: 3, 1, 9, 12
  • autobusy dzienne: 53, 80
  • autobusy nocne: 525, 531 oraz 529

Staw Jeleni na Prawobrzeżu

Chociaż nie znajduje się na liście polan ani oficjalnych kąpielisk w Szczecinie, teren wokół stawu przygotowuje m.in. Zakład Usług Komunalnych. Znajduje się tu niewielka plaża nad niewielkim akwenem. Obok duży plac zabaw i siłownia pod chmurką. Miejsca na ognisko. To nie jest park, ani polana, to po prostu znakomite miejsce na wypoczynek, gdzie dojedziemy samochodem lub dojdziemy pieszo, a także wybierzemy się rowerem. Rozległe tereny wokół zachęcają do dalszych spacerów w kierunku serca Puszczy Bukowej.