Jeszcze w 2021 wiadomo było, że Szczecin będzie jednym z miast organizatorów The Tall Ships Races 2024 i to, możemy potwierdzić już na początku wpisu. Nie tylko Szczecin dołączył do miast organizujących imprezę, ale przede wszystkim, kolejny raz odbędzie się u nas wielki finał imprezy. A to oznacza kilka dni wspaniałej zabawy na Wałach Chrobrego, Łasztowni i Bulwarach. Kiedy odbędzie się The Tall Ships Races 2024 w Szczecinie?

Tall Ships Race 2024 odwiedza sześć miast-gospodarzy

Główny organizator STI zdecydował się na zwiększenie liczby miast biorących udział w zawodach odbywających się na Morzu Bałtyckim. Całe wydarzenie potrwa od 27 czerwca do 5 sierpnia.

Wystartując w Kłajpedzie na Litwie, 27 czerwca flota będzie ścigać się do Helsinek w Finlandii. Następnie rejs statkiem wycieczkowym do estońskiego portu w Tallinie. Race Two rozpoczyna się w Turku w Finlandii i zabiera flotę do Mariehamn na Wyspach Alandzkich, miasta z długą i dumną tradycją żeglarstwa w samorządnym regionie Wysp Alandzkich. Finałowy wyścig zabierze flotę do Szczecina w Polsce.

Impreza w Szczecinie odbywa się od piątku 2 sierpnia do poniedziałku 5 sierpnia.

Kalendarz 2024
Kłajpeda, Litwa 27-30 czerwca
Wyścig 1
Helsinki, Finlandia 4-7 lipca
Rejs w towarzystwie
Tallinn, Estonia 11-14 lipca
Wyścig 2
Turku, Finlandia 18-21 lipca
Wyścig 3
Mariehamn, Wyspy Alandzkie 24-27 lipca
Wyścig 4
Szczecin, Polska 2-5 sierpnia

Historia The Tall Ships Races w Polsce

Może to się wydać niemożliwe, ale impreza The Tall Ships Races jest bardzo mocno związana z Polską. Historia imprezy sięca 1938 roku, ale w 1972 i 1980 zwycięzcą regat był Dar Pomorza, a w 1982 Dar Młodzieży. W 1992 roku Polska była organizatorem imprezy. Po osiemnastoletniej przerwie żaglowce wróciły do Gdyni w 1992 r., zaś cała impreza nosiła nazwę The Cutty Sark Tall Ships s Races. Impreza miała charakter transatlantycki, ale żaglowce które nie chciały płynąć do USA, mogły wziąsć udział w regatach zorganizowanych na Bałtyku. Finał odbył się w Gdyni.

  • 2000, 5–8 lipca – zlot w Gdańsku u stóp Westerplatte
  • 2003 – ostatni raz pod nazwą Cutty Sark Tall Ships’ Races regaty odbyły się w Gdyni, ponieważ sponsor wycofał się.
  • 2007 – Polska po raz kolejny organizatorem, a w Szczecinie odbył się pierwszy finał imprezy.

W sumie od 3 do 7 sierpnia 2007 r. szczecińskie Wały Chrobrego i Łasztownię odwiedziło około 1.500.000 osób. Według danych organizatorów niedzielny pokaz sztucznych ogni oglądało aż 2,5 miliona widzów. To przełomowy moment dla Szczecina, ponieważ po tym wydarzeniu, posypały się liczne nagrody za organizację imprezy oraz dostępność nabrzeży, itp.. To właśnie spowodowało, że Szczecin po raz pierwszy od dawna zwrócił na siebie oczy całej Polski i Świata. I to był początek, ponieważ:

  • 2009 – 2–5 lipca zlot żaglowców (regaty The Tall Ships’ Races 2009 w Gdyni – The Tall Ships’ Races)
  • 2013 – 2–6 sierpnia zlot żaglowców (finał regat The Tall Ships’ Races 2013 w Szczecinie)
  • 2017 – 5–8 sierpnia zlot żaglowców (finał regat The Tall Ships’ Races 2017 w Szczecinie)

Ze względu na pandemię, w ostatnich latach troszkę było zamieszania z organizacją imprezy, ale wytrwałość popłaca, gdyż ponownie w 2024 roku Szczecin zorganizuje finał reagt The Tall Ships Races.

Biorąc pod uwagę plany dot. rozwoju bulwarów, nabrzeży, Łasztowni, wiele wskazuje na to, że będzie to przełomowa impreza, która może otworzyć miasto jeszcze bardziej na wodę i morze Bałtyckie. Kto wie, może w ramach Floating Garden 2050, w końcu doczekamy się morza w Szczecinie?

Impreza w Szczecinie odbywa się od piątku 2 sierpnia do poniedziałku 5 sierpnia. Szykujcie się na finał regat The Tall Ships Races 2024 w Szczecinie.

Kategorie: Blog