Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że kształt twoich uszu może sprawić, że będziesz mniej lub bardziej narażony  na ucho pływaka , bolesną infekcję ucha zewnętrznego. Chociaż niewiele można zrobić z konkretnymi krzywiznami uszu, eksperci twierdzą, że istnieją sposoby, aby zapobiec występowaniu  ucha pływaka .

Infekcja, którą lekarze nazywają  zapaleniem ucha zewnętrznego,  najczęściej występuje, gdy woda utrzymuje się w przewodzie słuchowym. Wbrew nazwie nie musisz regularnie pływać, aby zdobyć ucho pływaka. Ale stan jest bardziej powszechny, gdy ludzie często przebywają w wodzie.

Najważniejszym sposobem zapobiegania uchu pływaka jest utrzymywanie ich w czystości i suchości.

Oto jego nakazy i zakazy:

  • Używaj wody utlenionej . Od czasu do czasu czyść uszy 3% roztworem nadtlenku wodoru, aby usunąć woskowinę, która może zatrzymać wodę w uchu. Użyj około połowy pełnego zakraplacza do uszu. Pozwól mu bulgotać i musować, a następnie odwróć głowę na bok i odciągnij górną część ucha, aby umożliwić prawidłowe odprowadzenie. Upewnij się, że używasz suszących kropli lub suszarki do włosów, aby wysuszyć kanał słuchowy, aby nie pozostała wilgoć.
  • Nie używaj bawełnianych wacików ani chusteczek do czyszczenia lub osuszania uszu . Mogą porysować skórę w przewodzie słuchowym i pogorszyć warunki.
  • Używaj suszarki do włosów. Możesz użyć suszarki do włosów, aby delikatnie i pośrednio wysuszyć kanał słuchowy, jeśli zostanie zamoczony.
  • Noś zatyczki do uszu lub czepki kąpielowe. Mogą one pomóc w utrzymaniu wody z dala od uszu. Mogą jednak również zatrzymywać wodę w uszach, więc po pływaniu należy dobrze wysuszyć uszy.

Dlaczego woda i wilgoć mogą powodować ucho pływaka

Co takiego jest w wodzie, co powoduje ucho pływaka? 

Bakterie, które normalnie zasiedlają skórę i przewód słuchowy, zaczynają się namnażać w tych ciepłych, wilgotnych warunkach i powodują podrażnienia, infekcje lub stany zapalne. Czasami infekcja grzybicza powoduje ten sam skutek.

„Kanał słuchowy jest ciemny i ciepły, więc jeśli zmoknie, masz wszystkie składniki na szalkę Petriego do wzrostu bakterii”

Dlaczego lato naraża Cię na ryzyko

Infekcja jest bardziej powszechna w ciepłe dni, kiedy bardziej prawdopodobne jest, że trafisz na basen, park wodny lub plażę. Pływanie w silnie zanieczyszczonych wodach publicznych lub wylegiwanie się w nieodpowiednich wannach z hydromasażem może narazić Cię na większe ryzyko kontaktu z nadmiernymi bakteriami.

Ale warunki letnie mogą dać się we znaki, nawet jeśli nie jesteś pływakiem.

„Wiele osób, które widzę z zapaleniem ucha zewnętrznego, nie pływało” – mówi dr Freeman. Ucho szczura lądowego może zostać zainfekowane, ponieważ bakterie są bardziej podatne na zawilgocenie z powodu letnich upałów, wilgotności i potu.

Alergie lub choroby skóry, takie jak egzema , łuszczyca lub łojotok , mogą pogorszyć infekcję ucha. Również diabetycy są bardziej podatni na infekcje ucha pływaka.

Ludzie mogą nawet rozwinąć ucho pływaka podczas kąpieli lub prysznica.

Najlepszy zabieg na ucho pływaka

Zazwyczaj infekcję ucha pływaka można rozpoznać po zaczerwienieniu i obrzęku kanału słuchowego i ucha zewnętrznego (część, którą można zobaczyć wokół otworu), swędzeniu, bólu, wycieku ropy, a czasem utracie słuchu.

Czasami można zmniejszyć stan zapalny, czyszcząc i osuszając kanał słuchowy. W większości przypadków wymaga to zastosowania antybiotyków lub kropli przeciwgrzybiczych do uszu. Krople muszą docierać do skóry, aby działały, dlatego ważne jest czyszczenie ucha np. nadtlenkiem wodoru. 

Nigdy nie jest dobrym pomysłem wlewanie wody do uszu.

Możesz zacząć od środków suszących dostępnych bez recepty. Mówi jednak, że najlepiej jest udać się do lekarza, aby mogli:

  • Bezpiecznie czyść ucho.
  • Polecam odpowiednie krople do uszu.
  • Pokaż, jak prawidłowo używać kropli.

Jeśli to nie ustąpi, nie odpuszczać stanu. 

„Nieleczone ucho pływaka może się pogarszać i trudniej leczyć” „Czasami możesz potrzebować doustnych antybiotyków na receptę, a w ekstremalnych warunkach może być konieczne przyjęcie do szpitala”.

Kategorie: Blog