Gorące źródła kuszą o właściwościach temperaturowych i zdrowotnych. Kąpiel w basenach termalnych rozluźnia napięte mięśnie i wprowadza w przyjemny stan relaksu. Wizyta w termach zmniejsza stres i zmęczenie fizyczne.
Starożytni Rzymianie wiedzieli, co jest dobre…
Coraz więcej osób docenia relaks w termach, ale już starożytni Rzymianie wykorzystywali je do utrzymania higieny, relaksu i… spotkań towarzyskich! Rozmowy w Termach Uważano je wręcz za obowiązek, a panujący w nich wówczas zgiełk bardziej przypomina nowoczesne centra handlowe niż miejsce spokoju. Na szczęście w dzisiejszych czasach więcej odpoczynku można znaleźć w termach – ale kąpiel w ciepłej wodzie pełnej cennych minerałów niezmiennie poprawia zdrowie, samopoczucie i wygląd. Kiedy wodę można nazwać wodą termalną? Gdy wypływa na powierzchnię, jego temperatura przekracza 20°C. Wówczas zawarte w nim składniki są lepiej wchłaniane przez skórę i poprawiają funkcjonowanie organizmu.
Gorące źródła – naturalne bogactwo Polski!
W wielu miejscach w Polsce można cieszyć się relaksującymi i zdrowotnymi właściwościami kąpieli termalnych. Gorące źródła są naturalnym zasobem i są doskonale wykorzystywane. Pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu w Europie – wyprzedzają nas tylko Słowacja i Węgry. Dlatego najlepiej wybierać kostiumy kąpielowe , aby wyglądały idealnie i odczuły na własnej skórze dobroczynną moc gorących źródeł. Przedstawiamy termy, które możesz odwiedzić.
1. Białka Tatrzańska – Terma Bania
Terma Bania to kompleks basenów o temperaturze wody 34-38 °C. Wydobywana jest z głębokości do 2500 metrów. Jest bogaty w siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Kąpiel w ciepłej wodzie z wieloma dobroczynnymi substancjami pomaga zredukować stres, bóle głowy i bezsenność. Poprawiają ciśnienie krwi i metabolizm, a także przyspieszają regenerację. Uwaga! Ta wiadomość ucieszy zwłaszcza kobiety – kąpiel zdecydowanie poprawia cerę.Terma Bania charakteryzuje się fantastyczną lokalizacją, ponieważ Białka Tatrzańska rozciąga się od bajecznych krajobrazów po tatrzańskie szczyty. Dzięki kilkunastu krytym i odkrytym basenom bóle mięśni można złagodzić o każdej porze roku — niezależnie od tego, czy jest to spowodowane wędrówkami czy jazdą na nartach.
2. Bukowina Tatrzańska – Bäder der Bukowina
Byłeś już na Czarnym Stawie pod Rysami, Czarnym Gąsienicowym Stawie czy Czarnym Polskim Stawie i szukasz relaksu dla zmęczonych nóg? „Corny Staw” czeka na Ciebie – tym razem w Termy Bukovina. Baseny z wodą termalną noszą nazwy górali. Fascynująco brzmią nazwy typu „Bonior bassista” czy „Zostawnica”. Bukowina Tatrzańska oddalona jest tylko o 15 km od Zakopanego – stolicy Tatr Wysokich – więc turyści zawsze mogą odwiedzić jedno z największych term w Polsce. Woda termalna pobierana jest na stoku Wysokiego Wierchu z głębokości 2400 m, jej temperatura utrzymuje się na poziomie 30-38°C. Jest bogata w sód, wapń, potas, siarkę, magnez i chrom. Świetnie wpływa na samopoczucie i odżywia skórę.
3. Chochołów – Chochołowskie Termy
Podhale to właściwie basen z gorącymi źródłami. Terme Chochołowskie to kolejne miejsce, w którym można wykąpać się w ciepłej, leczniczej wodzie. Do niedawna Chochołów kojarzył się tylko z Doliną Chochołowską, teraz dzięki termom nawet we wsi robi się głośno. Temperatura wody w basenach wynosi 36°C. Rozległy kompleks składa się z 30 basenów i beczek z wodą termalną. Kąpieliska wewnętrzne i zewnętrzne wypełnione są wodą siarkową i solanką. Są miejsca do uprawiania sportu i rekreacji, ale także strefa lecznicza. Jest to idealne miejsce dla miłośników górskich i zimowych sportów, ponieważ tutejsze wody termalne mają pozytywny wpływ na stawy i inne narządy ruchu. Decydując się na strój kąpielowy z usztywnianymi miseczkami, poczujesz się bezpiecznie bez względu na to, z jakiej formy relaksu skorzystasz.
4. Jelenia Góra – Termy Cieplickie
Cieplice są częścią Jeleniej Góry, ale jako uzdrowisko znane są już od 1281 roku, czyli od momentu założenia. Z biegiem lat uzdrowisko zamieszkiwały znane osobistości, takie jak Johann Wolfgang Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III. i królowa Marysieńka. Bliskość Karkonoszy, a zwłaszcza pięknego Karpacza, z którego prowadzi ścieżka na Śnieżkę, czyni uzdrowisko termalne Cieplice jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem. Tutejsze gorące źródła mogą osiągać temperatury do 90°C. W basenach termalnych ich temperatura jest naturalnie obniżana do 27-36°C. Woda jest bogata w krzemionkę, która pomaga zwiększyć mineralizację kości. Z basenów zewnętrznych można korzystać o każdej porze roku.
5. Lądek-Zdrój – Lądeckie-Bad
Lądek-Zdrój położony jest pośród malowniczych krajobrazów Ziemi Kłodzkiej. Leży u podnóża Gór Złotych i Gór Bialskich. Jej klimat uważany jest za bardzo prozdrowotny, jednak największą perłą uzdrowiska są termy. Ciepłe źródła mineralne mają unikalny skład. Zawierają siarczki, radon, siarkowodór i fluorki. Johann Wolfgang Goethe był tu również gościem, podobnie jak John Quincy Adams, zanim został szóstym prezydentem USA. Miejscowa woda termalna przeciwdziała rozwojowi osteoporozy i przyspiesza regenerację złamanych kości. Pomagają przy różnego rodzaju problemach skórnych oraz znacznie zwiększają jej elastyczność, gładkość i koloryt.
6. Mszczonów – Termy Mszczonów
Położony około 40 km od Warszawy Mszczonów jest idealnym miejscem na odpoczynek od zgiełku stolicy, ale warto tu również przyjechać z innych części Polski. Termy Mszczonów to nowoczesny kompleks z basenami wypełnionymi wodą ze źródeł termalnych. Pamiętaj, że woda jest świeża, co czyni to miejsce wyjątkowym. Wydobywany jest z głębokości 1602,5 m.
Dominują w nim wodorowęglany wapnia i magnezu, co sprawia, że jest preferowane przez alergików i osoby chcące zadbać o zdrową cerę. Kąpiele w wodach termalnych w Mszczonowie pomagają zwiększyć ruchomość stawów i złagodzić ból. Zrelaksuj się w ciepłej wodzie pełnej minerałów, odwiedź jaskinię solną lub inne atrakcje, a jeśli chcesz zwiedzić okolicę, skorzystaj z tras rowerowych wzdłuż rzeki Bzury. Pamiętaj, że nawet zimą możesz zażyć kąpieli w odkrytym basenie.
7. Lidzbark Warmiński – Ermländische Bäder
W ciepłej wodzie termalnej można odpocząć nie tylko na południu iw środku Polski. Również na północy, w Lidzbarku Warmińskim, jest idealne miejsce dla osób poszukujących zarówno wypoczynku i relaksu, jak i ceniących aktywność fizyczną. Warmia Terme składa się z części sportowo-rekreacyjnej. To jedno z niewielu miejsc w tej części kraju, gdzie można skorzystać z gorących źródeł. Ośrodek oferuje szeroką gamę zabiegów opartych na naturalnych składnikach. Tutaj możesz poczuć, jak Twoja skóra i ciało nabierają nowych sił pod wpływem zabiegów z ziołami, przyprawami i żurawiną.
8. Poznań – Termy Maltańskie
Jezioro Malta jest sztucznym zbiornikiem w sercu Poznania i dzięki jego budowie odkryto gorące źródła. Termy Maltańskie położone są bezpośrednio nad brzegiem jeziora. Woda termalna wydobywana jest z głębokości 1306 m, do dyspozycji gości są baseny rekreacyjne i sportowe. To także raj dla miłośników saun. Można skorzystać m.in. z kąpieli kwiatowej lub jednej z zewnętrznych saun wykonanych z trzydziestoletniego drewna Kelo. Oprócz relaksu w solance czekają na Państwa zabiegi spa w pokojach inspirowanych stylem orientalnym.
9. Solec-Zdrój – Solec-Zdrój-Mineralbecken
Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą pochwalić się basenami mineralnymi Solec-Zdrój. Żywiąca je woda termalna jest wyjątkowa ze względu na niezwykle wysoką zawartość związków siarki. Pochodzi ze źródła „Malina”. Aktywne związki siarki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rewitalizują i pozytywnie wpływają na stawy i chrząstkę stawową. Jeśli chcesz cieszyć się gładką skórą, mocnymi paznokciami i lśniącymi włosami, skorzystaj z kąpieli solankowej w Solcu-Zdroju. Siarka jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, dlatego przebywanie w basenie działa uspokajająco nie tylko ze względu na temperaturę. Nie nosić białego kostiumu kąpielowego podczas wizyty w wodach termalnych, ponieważ sole mineralne mogą go w ten sposób odbarwić i zniszczyć. Kostium to lepsza opcjazielony , innego ciemniejszego koloru lub czarny .
10. Uniejów – Thermalbad Uniejów
Na spragnionych relaksu w województwie łódzkim czekają Termy Uniejów. Dzięki trzem studniom ciepła woda pozyskiwana jest z głębokości ponad 2000 metrów. Kąpiele z leczniczą solanką są szczególnie polecane osobom zestresowanym i cierpiącym na dolegliwości reumatyczne. Goście mogą korzystać z krytego i odkrytego basenu. Kompleks obfituje w atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Hydromasaże, łaźnie tureckie i centrum wellness doskonale uzupełniają kąpiel w wodzie termalnej. Podczas pobytu w Uniejowie warto odwiedzić Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich.